"

French Press

"

French Press Nedir?

French Press, kahve ve çay demlemek için kullanılan mutfak gereçleri arasında yerini alır. Kullanışlı yapısıyla birlikte demleme işlemlerinizi hızlandırır. Özellikle filtre kahve demlemek için tercih edilen ürün; kahve makinesi bulunmayan ortamlarda kurtarıcı görevi görmektedir. Kahvenin tadını daha net bir şekilde ortaya çıkaran French Press; farklı alternatif seçenekleriyle kahve keyfinizi daha da artırabilir.

French Press, filtre kahvelerini demlemek için tercih edilen ürünlerden biridir. Kahve miktarını ve demini ayarlama olanaklarıyla birlikte hızlı bir şekilde kahvenizi hazır hale getirir. Yoğun kahve tadı ve kahve çekirdeklerinin kokusuyla keyfinizi artırabilir. Aynı şekilde kolay yıkanma olanağı ile birlikte bir diğer kahvenizi yapabilmeniz için hemen hazır hale gelir.

Farklı boyut olanakları, model ve renk seçenekleriyle mutfağınıza en uygun French Press modelini kolaylıkla bulabilirsiniz. Tüm bunların yanında French Press modelleri, üretildiği materyale göre de ayrılmaktadır. Metal ve plastik seçeneklerinin yanı sıra bambu modelleri de bulunabilir. Böylelikle dilediğiniz gibi kahvelerinizi demleyebilir ve kolay kullanım imkanına sahip olabilirsiniz.

French Press Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

French Press seçerken, kullanma alışkanlıklarınızın yanı sıra belirli kriterlere de özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle ilk defa kullanacaksınız, doğru French Press’i seçerek, daha kolay bir kullanım sürecine sahip olabilirsiniz.

 

●  French Press’in cam kalitesine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Çok ince olan camlar, dayanıklı bir yapıya sahip olmayabilir. Kahvenizi yaparken yüksek sıcaklıkta su kullandığınız için cam yapısının daha kalın olması, güvenli bir kullanım imkanı sunabilir. Ayrıca ince camlar, kahvenin demlemesinin ardından sıcaklığı dengede tutamayabilir ve kahvenin hızlıca soğumasına neden olabilir.

 

●  French Press içerisinde yer alan filtrenin paslanmaz materyallerden üretilmesi gerekir. Sürekli olarak su ile temas eden filtre, paslanmaz yapıda olmasıyla uzun süreli kullanım imkanı sunabilir. Ayrıca filtrenin vidalı olması ve kolay bir şekilde çıkabilmesi de, temizlik açısından kolaylık sağlayabilir. Filtre kahve gibi toz şeklindeki kahve kullanımı nedeniyle, kahveler filtre içerisine kaçabilir. Belirli bir süre sonra ise birikme yaparak, demleme işlemenizi etkileyecek duruma gelebilir. Bu sebeple en iyi temizlik, filtrenin çıkarılması ile gerçekleşir.

 

●  French Press’in yerden yüksek olmasına da dikkat etmelisiniz. Çünkü tamamıyla yerle temas eden French Press’ler, zeminin soğukluğu nedeniyle kahvenin erken soğumasına neden olabilir. Fakat yerden yüksek olan tasarımlarda ise sıcaklık daha rahat bir şekilde korunabilir.

 

●  French Press kapağının kalitesi de oldukça önemlidir. Kaliteli bir şekilde kapanmayan kapaklar, kahvenin bardağa döküldüğü esnada sızıntı gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca tam kapanmayan yapısı, kahvenin iyi bir şekilde demlenmesine de engel olabilir.

 

●  French Press’in yapısı kadar tasarımına da dikkat etmeniz gerekir. Mutfakların vazgeçilmez ürünlerinden biri olan French Press, gerek yapısı gerekse tasarımıyla birlikte mutfak tezgahlarında oldukça dikkat çekmektedir. Bu sebeple, mutfak dekorasyonunuz ile uyum sağlaması da oldukça önemlidir. Özellikle metal yapıda bulunan French Press’lerin birçok renk ve model seçenekleri mevcuttur. Örneğin siyah renk ağırlıklı bir mutfağınız var ise altın sarısı veya bakır tonlarına sahip bir French Press’i tercih ederek, mutfağınıza farklı bir ambiyans katabilirsiniz. Ya da kahve köşeniz varsa, farklı renklere sahip French Press’ler ile göz alıcı bir dekorasyon olanağı da yaratabilirsiniz. Aynı zamanda, French Press ile kullanacağınız kahve bardaklarını da aynı renk tonlarında seçebilirsiniz. Böylelikle uyum içerisinde, kahve keyfinizi iki katına çıkarabilirsiniz.

 

French Press Nasıl Kurulur?

French Press kullanmak, oldukça kolay bir süreci kapsar. Dışarıdan bakıldığında karışık bir düzeneği varmış gibi görünse de, pratik bir kullanıma sahiptir. Öncelikli olarak kahve veya çay demlemeden önce, press kapağı ve filtresi çıkarılmalıdır. Çıkarılmasının ardından kahve veya çay kabın içerisine konulmalı ve üzerine sıcak su eklenmelidir. Sıcak su eklendikten sonra press üst kısımda bekletilmelidir. Biraz bekledikten ve demlenme işlemi gerçekleştikten sonra press aşağı doğru ittirilmelidir.

 

Eğer demleme sonrasında yıkamak için filtrenin parçalarını çıkardıysanız, daha sonrasında toplamanız biraz zorlaşabilir. Parçalara ayrılan filtreyi toparlamak için belirli bir sıradan, parçaları takmanız gerekir. En aşağıdan, yukarıya doğru sıralandığından ise; en altta çapraz plaka, üstünde filtre ve en üstte ise spiral filtre yer almalıdır. Filtre takıldıktan sonra ise en son kısma kapak takılır ve French Press hazır hale gelir.

 

French Press Nasıl Kullanılır?

French Press kahve yapımı için oldukça tercih edilen bir mutfak gerecidir. Kahvenin yanı sıra French Press çay yapımı için de kullanılır. Özellikle bitki çaylarının hızlı bir şekilde demlenmesine yardımcı olur. French Press’i kullanmadan önce filtre kısmı, cam kabın içerisinden çıkarılmalıdır. Cam kap içerisinde yeterli miktarda kahve veya çay eklenmelidir. Kahve yaparken özel ölçek veya yemek kaşığı kullanılabilir. Bir yemek kaşığı, tek kişilik kahve için yeterli olabilir. Fakat French Press’in boyutuna ve kahve yapılacak kişi sayısına göre bu miktar artırılabilir.

 

Kahve veya çayın konulmasından sonra sıcak su üstüne eklenmelidir. Suyu direkt olarak kaynamış olarak değil; birkaç saniye sakinleştikten sonra dökerseniz kahvenin lezzetini daha çok artırabilirsiniz. Sıcak suyun ardından biraz bekledikten sonra, press üst bölgeye takılır. Kahve veya çayın yaklaşık olarak demlenmesine göre 5 dakika sonra takılan press aşağı doğru çekilir. Daha sonrasında ise kahvenizi veya çayınızı bardağınıza dökebilirsiniz. Ayrıca yoğun kahvelerden hoşlanmıyorsanız; French Press içerisinde kahveyi çok fazla bekletmemelisiniz. Başka bir kaba boşaltarak, servisini oradan yapabilirsiniz.

 

Tüm bunların yanı sıra French Press’i süt köpürtmek için de kullanabilirsiniz. Latte veya Cappuccino gibi köpüklü kahveleri evinizde hazırlamak istiyorsanız, French Press ile birlikte sütü rahatlıkla köpürtebilirsiniz. Pistonu aşağı ve yukarı şeklinde hızlıca hareket ettirerek, sütünüzü hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Sonrasında ise kahvenizin üzerine ilave edebilir ve servise hazır hale getirebilirsiniz.

 

French Press'te Kahve Kaç Dakika Demlenmeli?

French Press ile hazırladığınız kahvenin demlenme süresi oldukça kısadır. Hızlı bir şekilde kahvenizi demleyebilir ve tadını çıkarabilirsiniz. Filtre kahve makinelerinin en büyük alternatifi olan French Press; hızlı bir şekilde demlenmesinin yanı sıra yoğun kahve aroması vermesiyle birlikte de oldukça tercih edilir. Bu sebeple kahvenizi dilediğiniz koyulukta ve dem miktarında tüketebilirsiniz.

 

French Press üzerinde kahvenizi hazırladıktan sonra dinlemeye bırakmalısınız. Daha sonrasında ise kahvenin demlenme seviyesini, kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Kahve genel olarak French Press’te 5 dakika içerisinde demlenmektedir. Eğer daha yoğun bir tat isterseniz, birkaç dakika daha bekletebilirsiniz. Tam tersine hafif bir içim dilerseniz de; 2 ile 4 dakika içerisinde kahvenizi hazır hale getirebilirsiniz.

 

French Press'te Çay Kaç Dakika Demlenmeli?

Bitki çaylarını kolay ve hızlı bir şekilde demlemek için French Press’i tercih edebilirsiniz. French Press ile bitki çayı demlemenin bir diğer avantajı ise filtresi sayesinde süzme deneyimi sunmasıdır. Süzme imkanıyla birlikte bardağınızda hiçbir tortu kalmaz ve rahat içim olanağı sunar. Ayrıca French Press içerisinde tek bir bitkiden değil, birkaç bitkiyi de karıştırıp; kendi bitki çayı tarifinizi de oluşturabilirsiniz.

Demleme işlemini geçtiğimizde ise; French Press içerisinde hazırladığınız çayınız, 4 dakika sonrasında hazır hale gelecektir. Bu 4 dakika öncesinde pressi indirmemelisiniz. Çayın tadının tam anlamıyla suyla bulaşması ancak 4 dakika gibi bir sürede gerçekleşebilir. Bu süreden sonra çayınızın keyfini çıkarabilir ya da misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

 

French Press Nasıl Temizlenir?

French Press, kahve veya çay demlendikten sonra kolay bir şekilde temizlenebilir. French Press’in, bulaşık makinesinde yıkamaya uygun bir yapısı bulunmamaktadır. Bu sebeple elde yıkanması en doğru seçenektir. Bulaşık makinesinde filtresi zarar görebilir ve sonrasında kahve demleme işleminizde sorun oluşturabilir. Eğer French Press’i daha detaylı bir şekilde yıkamak isterseniz, filtre kısmındaki vidayı çözerek, parçalara ayırabilirsiniz. Parçalara ayırma işleminin ardından ise filtreyi detaylı bir şekilde yıkayabilirsiniz. Toz kahve kalıntılarından normal yıkamalarda tam olarak arınamayan filtreyi; belirli aralıklarla bu şekilde yıkayabilir ve hijyeni sağlayabilirsiniz.

 

French Press Fiyatları Ne Kadar ?

French Press fiyatları; boyutuna ve üretildiği materyale göre değişmektedir. Daha büyük boyutlarda bulunan French Press’ler, küçük ebatlarına göre artan bir fiyat aralığına sahip olabilir. Boyutlarının yanı sıra French Press kapaklarındaki materyaller de fiyatlarını etkileyebilir. Plastik, bambu veya metal şekilde üretilen kapak yapılarında, kalitesine ve kullanım ömrüne göre fiyatlarda bir artış görülebilir. Dilediğiniz French Press’i uygun fiyata satın almak istiyorsanız; English Home kampanyaları ve indirimlerini takip edebilirsiniz.

 

 
 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR