ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR
"

Dekoratif Kutu

"

Önemi üzerinde çok fazla düşünülmemiş olsa bile medeniyet kavramı, kutu kültürü etrafında şekillenmektedir. Mimarlık sanatından otomotiv üretimine kadar birçok disiplin, farklı boyut ve formlardaki kutuları bir araya getirerek kulanım amacına uygun fonksiyon kazandırma gayreti içindedir. Bu gayretin bir sonucu olarak, iç mekan tasarımında da dekoratif kutuların vazgeçilemez unsurlar olması kaçınılmazdır. Tarih boyunca kral saraylarından çoban çadırlarına, kırsal kulübelerden loft dairelere kadar insanın yaşadığı her yere girebilen bu objelerin her biri, kendilerine özgü anlamlar taşır. 

English Home'un zengin ürün gurupları arasında birbirinden şık dekoratif kutu modelleri de bulunmaktadır. Yapay çiçek, mum, oda kokusu gibi birçok farklı malzemeyle de bir arada kullanabileceğiniz bu objeler, English Home'un tüm ürünleri gibi kaliteli ve zariftir. Dekoratif kutu fiyatları farklılık gösterse de her keseye ve zevke uygun alternatifler mevcuttur.  

 

Dekoratif Kutuların Farklı Kullanım Amaçları Nelerdir?

Birçok farklı amaca hizmet edebilen bu ürünler, konu dekorasyon olunca da binbir forma girebilir. Kapaklı dekoratif kutunuzun kapağını kapalı tutarak korunma ve mahremiyet, yarım açık bırakarak merak ve gizem, tam açarak bolluk duygusunu tetikleyebileceğiniz gibi, sadece fonksiyonuna da odaklanabilirsiniz.

 • Misafirlerinize sunacağınız küçük ikramlıkları cam, seramik benzeri hijyenik ve dekoratif kutularda tutarsanız, hem taze kalırlar hem de şık bir görünüm sağlarlar. Bu malzemeler yiyeceklerin kokusunun bozulmaması açısından da tercih sebebidir.
 • Hediye edeceğiniz objeler için ambalaj kağıdı yerine şık bir dekoratif kutu kullanırsanız, hediyenizin algısal değeri kat kat artar. Aynı firmanın ürettiği aynı standarttaki çikolataların bile farklı algılanması bu yöntemle sağlanmaktadır. Ayrıca hediyenizin ambalajı çöpe gitmek yerine uzun süre saklanacak, kullanılacak ve sizi hatırlatmaya devam edecektir.
 • Büro kırtasiye malzemelerini toparlamak üzere çalışma masanızın üzerine bir veya birkaç dekoratif kutu yerleştirebilirsiniz. Kartvizitler, renkli not kağıtları, kalem uçları, kalem setleri, silgi ve kalemtıraşlar küçük ama iş görebilmek açısından önemli objelerdir. Dağıldıklarında ise çalışmayı eziyete dönüştürürler. İçine küçük bir mıknatıs yerleştireceğiniz bir kutu ise iğne, raptiye, ataç ve zımba teli gibi metal malzemeleri toparlamak, gerektiğinde ise sorunsuzca yerinden alabilmek için çok kullanışlıdır.
 • Mücevherler ve takılar narin ve kıymetli eşyalardır. Evin içinde kaybolmasını engellemek ve kolay sınıflandırabilmek için dekoratif kutuları takılık olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca yerinden çıkan klips, taş, zincir gibi parçaları bulmak için bütün çekmeceyi boşaltmaktansa kutunun içinde aramak çok daha kolaydır.
 • Eski fotoğrafları, manevi değeri olan küçük kağıtları, çocuklarınızın ilk patiklerini, ilkokuldaki en iyi arkadaşınızın hediye ettiği dostluk bilekliğini saklamak istediğinizde, bu objelerin manevi değerine paralel olarak, koyacağınız yerin de özel olması gerekir. Kalbinizde de yeri olan küçük şeyleri saklamak için şık bir kapaklı dekoratif kutu gibisi yoktur.
 

Hangi Kutu Neyi Çağrıştırır?

 • Ahşap dekoratif kutular sıcak atmosfer ve sofistike algı yaratır. Her türlü dekorasyon stilinde rahatlıkla kullanılabilen bu ürünler, doğru bakılıp temizlendiklerinde uzun süre formlarını korur. Bununla birlikte eskiyip yıprandıklarında bile dekoratif değerlerini kaybetmezler, hatta kıymetlenirler. Birçok yapısal malzemeden farklı olarak ağaç, yaşayan bir nesnedir ve en mükemmel görünümüne zaman içinde ulaşır.
 • Cam dekoratif kutular, bohem, avangart gibi dekorasyon stillerinde kullanılmaya çok uygundur. Ayrıca barındırdıkları malzemeleri moleküler açıdan bozulmadan saklayabilme kabiliyetlerinden dolayı lokum, şekerleme gibi küçük ikramları, kokulu kuru çiçekleri, oda esanslarını muhafaza etmek açısından da çok kullanışlıdırlar.
 • Porselen kutular tarih boyunca Çin hanedanlığından, Fransız saraylarına, Macar malikanelerinden Osmanlı köşklerine kadar birçok elit mekanın gözdesi olmuştur. Önemini günümüzde de kaybetmeyen porseleni seçkin bir hava yaratmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sade renkleri tercih ederek duru bir görüntü yakalamak, el boyası desenli modellerle mekanı bezemek mümkündür.
 • Çağdaş ve fütürist mekanlarda parlak metal dekoratif kutular atmosferi pekiştirir. Paslı görüntülü, kalın vida ve somun çarklarla desen oluşturulmuş, kaba kaynak izleri olan modeller ise endüstriyel ortamlarda, steampunk benzeri akımlarda sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Toprak kaplar ise evlerimize kırsalın samimiyetini ve sıcaklığını taşır. İçine doğada bulduğunuz herhangi bir ham malzemeyi doldurabilirsiniz. Kuru kozalak, keçi boynuzu çekirdeği, buğday başağı, çakıl taşı hiç fark etmez, her halükarda natürel bir görsellik elde edersiniz.

Dekoratif Kutudan Saksı Olur mu?

Küçük çiçeklerinizi yaratıcılığınızı kullanarak özgün formlarda sergileyebilmek için dekoratif kutuları kullanmak oldukça iyi sonuçlar verir. Küçük saksıları direkt olarak kutunun içine yerleştirebileceğiniz gibi, saksısız olarak da ekim yapmak mümkündür. Birkaç basit detaya dikkat ederek eşsiz görseller yaratabilirsiniz.

 • Yapay çiçeği yerleştirmeden önce haznenin içinde silikon, yapıştırıcı kalıntısı gibi bitkiyi zehirleyebilecek kimyasalların kalmadığına dikkat edin. Suyla temas ettiğinde zaman içinde deforme olacak malzemelerden yapılmış ürünleri de bu iş için kullanmayın.
 • Kaktüs gibi az toprak ve az suyla yaşayabilen, kökü çok derine gitmeyen bitkiler bu tip uygulamalarda daha iyi sonuç verir. Bilgisayar ekranının yanına konan küçük bir kaktüsün radyasyonu emdiği yönündeki rivayet tartışmalı olsa da, kaktüslerin güzel görüntüleriyle stresi emdiği kesindir.
 • Aloe vera bitkisi dar alanlarda kolaylıkla büyür ve çoğalır. Ayrıca dilediğiniz zaman fazla dallarını alıp krem yaparak eşsiz bir ev yapımı kozmetik ürüne sahip olabilirsiniz.  
 • Bazı çiçekler yeni nesil şeffaf bitki besin jellerinin içinde zahmetsizce yaşayabilmektedir. Cam bir hazne renkli jelle birlikte bitki köklerinin de görünmesini sağlayabileceği için, dekoratif açıdan muhteşem sonuçlar elde etmenize olanak verir. Dilerseniz jelin içine bir iki deniz kabuğu, renkli taş atarak da renk cümbüşünü artırabilirsiniz.
 • Sık su isteyen bitkilerden kullanacaksanız, haznenin altında su tahliyesi için delik açmayı, deliğin önüne toprağın akmasını engellemek için küçük bir taş koymayı ve aranjmanın altına dekoratif bir tabak yerleştirmeyi ihmal etmeyin. 

English Home’un koleksiyonundaki bütün ürünler gibi, dekoratif kutular da elit tasarım ve kaliteli üretim sonucu beğeninize sunulmuş zarif objelerdir. Saksı, mumluk, çerçeve gibi birçok ürünle de eşleyerek kullanabileceğiniz dekoratif kutularınızı seçtikten sonra, sepetinize eklemek üzere diğer kategorilerdeki ürünlere de göz atmak isteyebilirsiniz.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR