₺549,99 KDV Dahil
₺1.099,99 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
Yeni Ürün
İndirim %30
0.70
₺299,99 KDV Dahil
₺599,99 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
2 Al 1 Öde
İndirim %40
0.60
1
₺919,99 KDV Dahil
₺1.839,99 KDV Dahil
₺484,99 KDV Dahil
₺969,99 KDV Dahil
1
₺359,99 KDV Dahil
₺719,99 KDV Dahil
₺559,99 KDV Dahil
₺1.119,99 KDV Dahil
₺449,99 KDV Dahil
₺899,99 KDV Dahil
"

Baharatlık

"

Baharatlık ürünleri, baharatların en taze haliyle saklanmasına ve kolaylıkla kullanılmasına yardımcı olur. Birbirinden farklı özelliklerdeki baharatlıklar sayesinde farklı özellikteki baharatlar mutfakta güvenle depolanabilir. Yanlış şekilde muhafaza etmek baharatların bozulmasına, böceklenmesine neden olabileceği için baharatlıkların kullanımı mutfakta temizlik ve sağlık açısından büyük önem arz eder.

 

 

Baharatlık Çeşitleri

Baharatlıkların farklı boyutlarda birçok çeşidi bulunur. Depolama ve servis için kullanılan tasarımlar farklıdır. Kilerde veya mutfak dolaplarında kullanılan, baharatların saklanması için tercih edilen ürünler vakumlu kapaklara, hava almayan özelliklere sahiptir. Servis veya mutfak düzenleme için tasarlananlar ise içinde kaşık bulunduran, kapağı çok da sıkı olmayan tasarımlardır. Kimi ürünlerin başında kolay dökülmesi için tuzluk gibi delikli kapaklar bulunabilir. Büyük taneli baharatların servisi için daha büyük delikli kapaklar kullanılır. Tekli ürünlerin yanı sıra setler tercih edilerek mutfakta uyum sağlanabilir. Ürünler arasında değirmenlere de rastlayabilirsiniz. Tane karabiber, tane kırmızı biber gibi ürünleri değirmen ile servis edebilirsiniz.

 

 

Baharatlıklar Ne İşe Yarar?

  • Baharatların hava almadan tazeliğini korumasını sağlar. Kapakların tam olarak kapanması bu nedenle önemlidir.
  • Nem, ısı, ışık gibi etkenlerden uzak, sağlıklı depolama için kullanılır.
  • Cam ürünler sayesinde kabın içi görülerek kapak açılmadan içinde ne olduğu anlaşılabilir.
  • Kolay dökülen toz veya küçük zerreli ürünlerin dökülmeden, düzen içinde muhafaza edilmesi mümkün olur.
  • Ürünler servis için de kullanılabilir. Servis için tasarlanan modellerde delikli kapaklar dökmeye yardım eder, bazı baharatlar kaşıkla sunulabilir. Aparatların kullanımı ihtiyaçtan fazla baharat dökmemek için kullanıcılara yardımcı olur.

 

 

Baharatlık Takımları

Baharatlık takımı, aynı veya uyumlu tasarımda parçalardan oluşur. Takımlarda genellikle kavanozlar, kapaklar, servis kaşığı ve tüm takımın bir arada durabileceği bir tepsi yer alır. Baharatlık seti içerikleri modele göre değişiklik gösterebilir. Kavanoz büyüklükleri farklılaşabilir. Baharatların hacmine, zerre iriliğine, ideal saklama koşullarına göre hangi kavanoza koyulması gerektiği belirlenebilir. Cam, metal ve seramik baharatlık modelleri için en sık kullanılan materyallerdir. Kapakta ise genellikle ahşap tercih edilir. Mutfak baharatlık takımları üzerinde farklı desenler, baskılar bulunabilir.

 

 

Baharatlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Baharatlık seçerken hangi baharatları içine koyacağınızı düşünmelisiniz. Vanilya gibi ürünlerin aromasını koruması için karanlıkta olması gerekir. Bu nedenle koyu renk camları veya ışık geçirmeyen seramik kapları alabilirsiniz.
  • Muhafaza için seçilecek kapların büyük olması önemlidir. Servis için azar azar alarak baharatlıklara yerleştirilmesi, daha uzun süre tazeliğini korumasına yardımcı olur. Her kullanımda muhafaza için alınan kapları açmamak sağlıklı depolama süresini uzatır.
  • Baharatlıkların servis için içinde kaşık bulundurması tercih sebebi olabilir. Baharatlıkların içindeki kaşıklar genellikle çay kaşığı büyüklüğünde tasarlanır.
  • Nane ve kekik gibi iri taneli bir baharat servis edecekseniz, küçük delikli servis ürünleri almamalısınız. Zerre iriliğine önem vermelisiniz.
  • Bazı setler, yerden tasarruf etmenizi sağlayacak özel tasarımlara sahip olabilir. Eğer yer sorununuz varsa bu tip katlı ürünleri seçebilirsiniz.

 

 

Baharatlıklar Nasıl Kullanılır?

Mutfak baharatlık depolamasında bazı standartlar mevcuttur. Baharatlar kolay kullanılabilmesi için ocağın yanına konulur. Genellikle dolap içlerinde veya çekmecelerde depolanan ürünlerin kullanılacağı zaman kapağı açılır, sonra yeniden iyice kapatılarak muhafaza edilir. Açık bırakılan kapaklar küçük kazalara neden olarak ürünlerin dökülmesine sebebiyet verebilir. Baharatlar poşetlerde veya özel paketlerde satılır. Paketler açıldıktan sonra baharat saklamak için uygun değildir. Kapağı açık kalan poşetler baharatların bayatlamasına, kokusunu, aromasını kaybetmesine neden olabilir. Baharatlar yemeklere eklenirken direkt kavanozdan dökülmemelidir. Kavanozdan dökmek istediğinizde beklediğinizden çok daha fazla baharat ekleyebilir, yemeğin tadını bozabilirsiniz. Bu nedenle muhakkak küçük bir kaşık ile servis etmeli veya delikli ve kapaklı kaplardan nazikçe dökmelisiniz.

 

 

Baharatlık ile Mutfak Dekorasyonu Nasıl Sağlanır?

Metal, seramik, ahşap ve cam baharatlık ürünleri mutfakta dekorasyona katkı sağlar. Ürünleri seçerken mutfak dolapları ve sofra ürünleri ile uyumuna özen göstermelisiniz. Sofrada seramik takımlar varsa tuzluk ve baharatlıkların da seramik olması önem arz eder. Eğer mutfak dolaplarınız metal kulplu ise, baharatlıklar da metal tasarımlı olabilir. Yan yana dizilen kaplar yalnız dış görünümleri ile değil, içlerine koyulan rengarenk baharatlarla da estetik görünüm oluşturur. Sofrada baharatlıkların yağdanlık ve sosluklarla bir örnek olması da uyum için tavsiye edilir.

 

 

Baharatlık Temizliği

Serviste kullanılan baharatlıkların ayda bir değiştirilmesi, çekmece içlerinde kullanılanların da sık sık yıkanarak temizlenmesi gerekir. Baharatlıklar açıkta kaldığında, yemek buharı nedeniyle yağ olabilir. Bu tip durumlarda değiştirilme süresi daha da kısalacaktır. Ürünlerin materyalleri hijyen açısından önem arz eder. Ahşap kapların sıvı ile temas etmemesi, metal baharatlık kapaklarının paslanmaz özellikli olması hijyen için esastır. Kaplar, bulaşık makinesinde veya elde deterjan ile yıkanarak temizlenebilir. Eğer kapların üzerinde baskılar, desenler yer alıyorsa bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olmayabilir. Bu nedenle bakım öncesi etiket bilgileri kontrol edilmelidir. Her bir ürün, bakım önerileri uyarınca temizlenmeli ve iyice kuruduktan sonra yeniden kullanılmalıdır. Nemli kalan kaplara baharat koyulduğunda, baharatlar kaba yapışabilir, bozulabilir ve servisi imkansız hale gelebilir. Kuruması için kapları bulaşıklıkta bırakabilir, kağıt havlu veya kurulama bezi ile iyice sildikten sonra baharatları yerleştirebilirsiniz.

Baharatlık fiyatları ürünlerin boyutlarına, materyallerine, kapaklarına ve kaşık gibi eklentilere göre değişebilir. Büyük boylu kaplar, küçüklerden daha uygun fiyatlı olabilir. Setlerin de tekli ürünlerden daha yüksek fiyatlarla alıcı bulması beklenir. En güzel baharat saklama kabı ve takımlarını English Home'un geniş mutfak ürünleri koleksiyonunda bulabilirsiniz. Ürünleri yemek takımları, servis ürünleri, tuzluklar ve bardaklarla uyumlu seçerek sofranızda kusursuz görünüme ulaşabilirsiniz. Zevkinize, ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun mutfak araçlarını English Home kalitesi ile seçerek sepete atabilir ve hızla siparişinizi oluşturabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR