₺194,99 KDV Dahil
₺389,99 KDV Dahil
2
₺364,99 KDV Dahil
₺659,99 KDV Dahil
₺499,99 KDV Dahil
₺999,99 KDV Dahil
₺321,99 KDV Dahil
₺643,99 KDV Dahil
₺219,99 KDV Dahil
₺439,99 KDV Dahil
₺124,99 KDV Dahil
₺249,99 KDV Dahil
₺252,99 KDV Dahil
₺505,99 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
Yeni Ürün
İndirim %50
0.50
₺494,99 KDV Dahil
₺989,99 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
Yeni Ürün
İndirim %50
0.50
₺252,99 KDV Dahil
₺505,99 KDV Dahil
₺274,99 KDV Dahil
₺549,99 KDV Dahil
₺124,99 KDV Dahil
₺249,99 KDV Dahil
₺344,99 KDV Dahil
₺689,99 KDV Dahil
₺129,99 KDV Dahil
₺259,99 KDV Dahil
₺349,99 KDV Dahil
₺699,99 KDV Dahil
₺159,99 KDV Dahil
₺329,99 KDV Dahil
₺599,99 KDV Dahil
₺1.199,99 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
Yeni Ürün
İndirim %10
0.90
₺87,99 KDV Dahil
₺197,99 KDV Dahil
Tükendi
₺99,99 KDV Dahil
₺199,99 KDV Dahil
"

Kavanoz

"

Yiyeceklerin sağlıkla muhafaza edilmesine yardımcı olan kavanozlar, çok işlevli özellikleri sayesinde evlerin vazgeçilmezidir. Dekorasyon ve depolama amaçlı kullanılabilen ürünler, setli modelleri ile raf düzeninde estetik katar. Farklı boyutları ile kilerlerde, çekmecelerde, erzak dolaplarında kendine sıklıkla yer bulan kavanoz çeşitleri, baharattan bakliyata birçok gıdayı güvenle saklamanızı sağlar. 

 

Kavanoz Nedir? 

Cam veya porselen malzemelerden yapılabilen kapaklı kaplardır. Kapakları kilitli veya döndürmeli mekanizmalı olabilir. Genellikle ince malzemeden yapılır ve içinde olan yiyeceği kapağı almadan görmenizi sağlar. Büyük ve küçük boyları bulunan ürünler, mutfak eşyaları arasındaki en geleneksel ürünlerden sayılabilir. Reçel turşu, salamura gibi işlem görmüş gıdaların yanı sıra baharat gibi malzemeler de içine konulabilir. Boş olarak alınabilen kavanozların yanında hazır salamuraların, yemek ve garnitürlerin bulunduğu, dolu halde alınabilen kavanozlar da vardır. Kullanıcılar, içindeki ürünleri tükettikten sonra kavanozları yeniden kullanabilir. 

 

Kavanoz Ne İşe Yarar? 

 • Yemekleri ve kuru gıdaları saklamak için kullanılır. 
 • Vakumlu ve hava almayan şekilde reçel ve salamuralar uzun süre saklanabilir. 
 • Dekoratif amaçlı uygulamalarda kullanılır ve farklı şekillerde değerlendirilebilir. 
 • Vazo, kalemlik gibi farklı işlevlerde kullanılabilir. 
 • İçine atıştırmalık kraker ve kurabiyeler koyarak sunumlarınızda da kullanabilirsiniz. 
 

Kavanoz Modelleri 

Kavanoz modelleri öncelikle kilit yöntemlerine göre ayrılır. Silikonlu kapaklı, çevirmeli metal kapaklı, tıpalı veya kilitli ürünler görülebilir. Kimi modeller üzerinde desenler, yazılar veya baskılar bulundurabilir. Cam, plastik, metal ve porselen kavanozlara rastlanır. Ürünlerin şekilleri genellikle silindir formundadır. Ancak boyutları tasarıma göre değişebilir, küçük, orta ve büyük boy tasarımlara rastlanabilir. Genellikle tek parça halinde satılan ürünlerin kapakları veya sadece cam gövdeleri ayrı ayrı sunulabildiği gibi, birden çok kabın bulunduğu setler de görülebilir. Mutfaklara hijyen, güvenlik ve şıklık getiren modeller, ihtiyaca uygun farklı seçeneklerle bol alternatif sunar. 

 

Kavanoz Nasıl Seçilir? 

 • Sağlıklı bir konserve yapımında kavanozların rolü büyüktür. Konserve için vakumlu kapaklar kullanılır. Asit seviyesi yüksek olan sebzeler bu şekilde bozulmadan saklanabilir. 
 • Vakumlama işlemi için ısı ile temas gerekebilir, ürünlerin ısıya dayanıklılığına dikkat edilmelidir. 
 • Seçim esnasında bir diğer kriter, ürünlerin hacimleridir. 
 • İçine doldurulacak sebzenin büyüklüğüne göre kapak çapı da dikkate alınarak seçim yapılır. 
 • Sağlamlık, dayanıklılık, sızıntı yapmama önemli kriterler arasındadır.
 • Kullanıcılar kullanım gereklerine, malzemelere, depolama seçeneklerine göre model seçebilir. Örneğin, esansiyel yağların depolama esnasında ışık almaması tavsiye edilir, onlar için koyu renk çeşitlere yönelmek daha doğrudur. 
 

Kavanoz Kullanımı 

Kavanozları kullanırken kapaklarını sıkıca kapatmalısınız. İçeri toz veya hava girmesi yiyeceklerin bozulmasına neden olabilir. Bazı kapaklar ise hava girmesi önemsenmeden tasarlanır. Şeker gibi hava ile bozulmayan malzemeler, gevşek kapaklı, kolaylıkla açılabilen, sık kullanılan ürünlerin koyulabileceği bu kaplarda saklanabilir. İçine koyulacak sebzeler haşlanarak konserve yapımına hazırlanır, ardından sıcak sıcak doldurulur. Kaplara doldurulan yiyecekler üzerine dayanıklılığı artırmak için yağ gibi maddeler eklendikten sonra biraz boşluk bırakılarak kapak kapatılır. Gerekiyorsa vakumlama yapılır ve raflara yerleştirilir. Konservelerin süresi içindeki yiyeceğe, mevsime göre değişebilir. 

 

Adım Adım Kavanoz Kapağı Nasıl Vakumlanır?

Her konserve yapımında yeni kapak kullanılması şarttır. Yeni kapaklar hazırlandıktan sonra işleme başlanabilir: 

 
 • Hazırlanan sebzeler ilk sıcaklığıyla cam kavanoz içine doldurulur. 
 • Kapaklar sıkıca, sızıntı yapmayacak şekilde kapatılır. 
 • Kaplar ters çevrilerek soğumaya bırakılır. 
 • Soğuyan konserveler düz döndürülerek kontrol edilir. 
 

Sıkışmış Kavanoz Nasıl Açılır?

Vakumlu kavanoz ve kapaklar, bir kaşık arkası ile kapanma yeri hafifçe gevşetilerek açılır. Bu esnada hafif bir hava sesi duyulur ve kapak gerginliğini kaybederek kolaylıkla yiyeceğe ulaşılır. Bazen kapaklar sıkışabilir. Bu durumda birkaç farklı yöntem deneyebilirsiniz: 

 
 • Elinize temiz bir bulaşık eldiveni geçirerek açmayı deneyebilirsiniz. Sağlam tutuş sağlayan eldivenler ürünlerin açılmasını kolaylaştırır. 
 • Tahta bir kaşıkla kapak kenarlarına vurarak zorlayabilir, ters çevirerek tezgaha sertçe vurabilirsiniz. Kırılmayacak kadar yumuşak, kapağı zorlayacak kadar sert olmalı ve dikkatli davranmalısınız. 
 • Sıcak su dolu bir kasenin içine kabı ters bir şekilde koyabilir ve 30 saniye kadar bekleyebilirsiniz. Ardından bir havlu yardımıyla kapağı açmayı denemelisiniz. 
 • Kapağın çevresine paket lastiği geçirerek açmayı deneyebilirsiniz. 
 

Kavanoz Temizliği 

Kavanozlar, elde veya bulaşık makinesinde yıkanarak temizlenebilir. Eğer desen varsa çok sıcak su kullanılmamalıdır. Kavanozları, kapakları açık şekilde makineye yerleştirmelisiniz. Zaman zaman derin modellerin dibinde tortular kalabilir, özellikle küçük kavanoz ve dar kapaklı modellerde içinin tamamen temizlenmesi zor olabilir. Bu durumda şişe temizleyici fırçalardan yardım alabilirsiniz. Eğer yoksa, ürünün içine biraz pirinç koyarak kapağını kapatıp çalkalamalısınız. Pirinçler sürtünmeyle içinde birikenleri sökmeye yardım eder. 

 

Camların Üzerinden Etiket Nasıl Sökülür? 

Cam üzerine yapıştırılan etiketler yıkama ile sökülmeyebilir. Birkaç farklı yöntem deneyerek etiket kalıntılarından kurtulabilirsiniz: 

 
 • Etiketli alanı sirke ile iyice ıslatıp ılık su ile nemlendirilmiş bez ile ovalayabilirsiniz
 • Eğer ısıya dayanıklı bir modele sahipseniz, 1 dakika kadar mikrodalgaya koyduğunuzda etiket kalıntıları kendiliğinden sökülür. 
 • Karbonat gibi granüllü maddeleri kullanarak etiket kalıntılarından kurtulmayı deneyebilirsiniz. Sıcak su ile alanı ıslatmayı unutmamalısınız. 
 

Kavanoz fiyatları; ürünün modeline, materyaline, hacmine, desenli veya desensiz olmasına, set veya tekli ürün paketine göre değişebilir. Her kullanımın ardından konserve kavanozlarına yeni kapaklar almayı unutmamalısınız. Doğru kap ve kapak seçtiğinizde konservelerinizin ilk günkü tazeliğiyle uzun süre saklandığına şahit olabilirsiniz. Erzak, baharat kaplarınızın seçiminde kullanışlılık kadar estetiğe de önem verebilirsiniz. Şık baharatlık modelleri, ekmek sepetleri, modern tasarımlı tabaklar, bardak ve saklama kapları raflarınızın çok daha güzel görünmesine yardımcı olabilir.  Birbirinden şık, kullanışlı ve pratik ürünleri English Home mutfak koleksiyonunda bulabilir, kolaylıkla sepetinize ekleyebilirsiniz. Siz de mutfakta sizlere yardımcı olacak birbirinden güzel ürünleri hemen seçin, kolaylıkla sipariş verin. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR