₺285,99 KDV Dahil
₺571,99 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
3 AL 2 ÖDE
İndirim %40
0.60
₺302,49 KDV Dahil
₺604,99 KDV Dahil
₺149,99 KDV Dahil
₺299,99 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
3 AL 2 ÖDE
İndirim %20
0.80
₺69,99 KDV Dahil
₺199,99 KDV Dahil
₺99,99 KDV Dahil
₺199,99 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
3 AL 2 ÖDE
İndirim %20
0.80
₺249,99 KDV Dahil
₺499,99 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
3 AL 2 ÖDE
İndirim %30
0.70
₺82,49 KDV Dahil
₺164,99 KDV Dahil
%50 İndirim
%50İndirim
3 AL 2 ÖDE
İndirim %40
0.60
₺219,99 KDV Dahil
₺439,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺799,99 KDV Dahil

Süzgeç

Süzgeç Çeşitleri Nelerdir?

Mutfakta vazgeçilmez olan yardımcı ürünlerden biri, hiç şüphesiz ki süzgeçtir. Çeşitli amaçlar için üretilmiş birbirinden farklı süzgeç modelleri bulunmaktadır. Makarnadan çorbaya, undan meyve ve sebzelere kadar birçok üründe kullanılan süzgeçler, farklı şekillerde tasarlanmıştır. English Home, pratik kullanım sunan yüksek kalitede ve çok amaçlı süzgeç türleriyle dikkat çekmektedir. Plastik katlanabilir süzgeç, borosilikat demlik süzgeç, çelik makarna süzgeci gibi çeşitli malzemelerden üretilmiş süzgeçler, her türlü ihtiyaca ve kullanım alanına uygun olarak tasarlanmıştır. 

Süzgeçler, mutfakta işleri kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda şık ve modern tasarımlarıyla da göz doldurur. English Home'da bulunan süzgeçler, mutfaklara modern ve estetik bir görünüm kazandırmanın yanı sıra pratik, kolay kullanılabilir, kaliteli malzemelerden yapılmış, kullanışlı tasarımları ve uygun fiyatlarıyla da öne çıkar. 

Farklı malzemelerden ve desenlerden oluşan süzgeçler, mutfakların vazgeçilmez bir parçasıdır ve hediye olarak tercih edilebilir. Çeyiz hazırlayanlar için de önemli bir parça olan süzgeçler, günlük yaşamda pratiklik ve işlevsellik sunar. Ev hediyesi ve çeyiz hediyesi olarak tercih edilen süzgeçler, birbirinden şık, çiçek desenli, sade modelleriyle evleri süsler. 

Süzgeçlerin kullanımıyla mutfak işleri daha kolay hale gelir ve aynı zamanda mutfakta estetik bir görünüm sağlanır. English Home'da bulunan çeşitli süzgeçler, kaliteli malzemeleri ve şık tasarımlarıyla herkesin beğenisini kazanır. Süzgeçler, mutfakta vazgeçilmez bir yardımcı olarak, pratiklik ve şıklığı bir arada sunar. 

Süzgeç Nasıl Kullanılır?

Mutfakta yaygın olarak kullanılan ve çeşitli amaçlara hizmet eden ürünlerden biri süzgeçlerdir. Süzgeç, genellikle ürünleri elemek, rendelemek, yıkamak, haşlamak ve süzmek gibi farklı işlemlerde kullanılır. Bu çok yönlü araç, mutfakta çeşitli işlerin kolayca halledilmesine olanak tanır. 

Klasik bir kullanım yöntemi, makarna ve pirinç gibi ürünlerin süzülmesidir. Makarnayı pişirdikten sonra, tencerenin içine konulan süzgeç ile fazla suyu dökülerek kullanılabileceği gibi süzgeci lavoba veya derin bir kabın içerisine yerleştirdikten sonra tencere içindeki makarna da süzgece boşaltılabilir. Eğer yemeğin suyu kullanılacaksa yine aynı yöntemlerle bu kez tencerenin altına bir kap konularak kabın içine süzme işlemi gerçekleştirilebilir. 

Pirinç için ise, pirinç tanelerinin dökülmemesi için daha küçük delikli süzgeçler tercih edilir. Pirinçler birkaç kez yıkanır ve ardından süzgeçte bekletilerek daha temiz hale getirilir. Pirinçler süzgeçte bekletildikten sonra son kez tekrar yıkanarak durulanır. Böylelikle pirinçler daha temiz hale getirilir. 

Eleme işlemi, genellikle un gibi ince malzemeler için kullanılır. Kabartma tozu, un veya nişasta gibi malzemeler süzgece konularak, eleme işlemi sağlanır. 

Rendeleme işlemi ise, kaşar veya peynir gibi ürünlerin rendelenmesinde kullanılır. Ürünler süzgece sürterek tane tane rendelenir. 

Meyve ve sebzelerin yıkanması ve süzülmesi için ise genellikle katlanabilir süzgeçler kullanılır. Yıkanan meyve ve sebzeler süzgeç içine alınarak fazla suyu süzülür ve ardından sunum için hazırlanır. 

Haşlama yönteminde ise, derin bir tencerede su kaynatarak süzgeci tencerenin dibine yerleştirmeden üzerine oturtarak haşlanacak sebzeler süzgece koyulur. Kaynayan suyun buharıyla sebzelerin haşlanabilmesi için süzgecin üzeri tencerenin kapağı ile kapatılarak buhar içeride hapsedilir ve sebzelerin buharla pişmesi sağlanır. 

Borosilikat demlik süzgeç, diğer süzgeçlerden farklı olarak hem süzgeç hem de demlik işlevi görür. Çay demlenirken çayın tanelerinden arındırılması için kullanılır. 

Plastik, katlanabilir veya metal süzgeçler, püre yapımında da kullanılabilir. Patatesleri bir tencerede haşladıktan sonra süzgece alınır. Süzgeçteki patatesler bir ezici yardımıyla ezilmeye başlanır ve süzgecin delikleri kullanılarak patatesler pürüzsüz ve kremamsı bir kıvam alır. Deliklerden ezilerek dökülen patatesler süzgecin altına konan kaseye düşer. Böylece püre kıvamı hazır olur. 

Süzgeçler ayrıca, sulu yemeklerin fazla suyunun süzülmesi için de kullanılabilir. Et veya tavuk gibi sulu yemeklerin sunumu için idealdir. Yemeğin fazla suyunun tabakta birikmesi önlenerek düzenli bir sunum sergilenebilir. 

Akıllara gelmeyen bambaşka bir kullanım örneği de şudur; mantar, üzüm, çilek gibi bazı sebze ve meyveler nemi severler. Bu nedenle kolayca bozulabilmektedirler. Bu ürünler buzdolabında bir süzgeç içinde muhafaza edildiğinde nemi hapseder ve ıslakken daha çabuk kururlar. Bu durumda küflenmeye önler ve yiyeceklerin daha uzun süre dayanmasını sağlanır. 

Süzgeçlerin kullanıldığı farklı bir yöntem de konservelerin içinde olan sıvıların boşaltılmasında kullanılmasıdır. Konservenin içindeki ürünleri alıp suyundan kurtarmak için süzgeci konserve kavanozunun ağız kısmına koyup baş aşağı çevirerek konserve suyundan arındırılır. 

Yine maydanoz, semiz otu gibi sebzeleri saplarından ayıklamak için süzgeç kullanılabilir. Süzgecin iç deliklerinden sebzelerin sapları tek tek çıkartılarak dış deliklerden saplar teker teker çekildiğinde yapraklar saplardan arındırılır. Ayrıca çıkan yapraklar tekrar süzgeç içine alınıp yıkanarak kolayca temizlenmiş olur. 

Tüm bu farklı kullanım yöntemleriyle süzgeçler, mutfakta önemli bir yardımcı araç olarak karşımıza çıkar ve çeşitli işlemleri kolaylaştırır. 

Süzgeç Nasıl Temizlenir?

English Home süzgeçlerin kullanımı kadar temizliği de kolaydır. Plastik süzgeçlerin, demlik süzgeçlerin ve diğer birçok süzgeçlerin hijyen açısından düzenli ve doğru olarak temizlenmesi gerekmektedir. 

Süzgecin türüne ve malzemesine göre temizleme yöntemleri farklılık gösterir. Öncelikle kullanılan süzgeci hemen suya tutmamak gerekir. Suya tutulması süzgeçteki yiyeceklerin yapışmasına neden olur ve temizliği zor bir hale getirir. Süzgeci kullandıktan sonra ters çevirip bir çöpe kalan parçaları dökmek gerekir. 

Plastik süzgeci temizlemek için önce sabunlu suyla bir fırça veya süngerden yardım alarak süzgeç delikleri temizlenir. Temizlendikten sonra plastik süzgeç bol su altında durulanır ve süzgeç temizlenmiş olur. Kurulamak için temiz bir kurulama bezi kullanılabilir ya da kendi halinde kuruması beklenebilir. 

Diğer bir yöntem de kaynatarak temizleme yöntemidir. Demlik süzgeç ve makarna süzgeci de dahil olmak üzere süzgeçler kullandıktan sonra kabaca temizleyip bir tencereye su doldurulur. Su kaynadıktan sonra isteğe göre günlük kullanılan bir deterjan veya sabun eklenerek suyun içine bırakılır. Birkaç dakika kaynayan suda bekletildikten sonra su soğumaya bırakılır. Demlik süzgeç ve makarna süzgeci suyla durulanır ve kurumaya bırakılır. Kaynayan suya kimyasal ürün eklemek yerine karbonat ve limonu kabuklarıyla beraber koyup kaynatarak yine süzgeci temizlemek mümkündür. 

Borosilikat demlik süzgeci ise çay yapımı için kullanılmaktadır. İşlem görmemiş çay yapraklarını demliğe konularak sıcak suyun içine bırakılarak da kullanılmaktadır. Çay yapraklarının çıkarılmasına gerek kalmadan demlik süzgeci çayı süzer. Sıcaklık değişimine dayanıklı olduğu için demlik süzgeci, sıcak suyla ya da isteğe bağlı sabun veya deterjanla temizlemek uygundur. İnatçı lekeler için yine karbonat ve limonun yanı sıra sirke gibi doğal temizleme ürünleri de kullanılabilir. Borosilikat demliğin yapısını korumak için kimyasal içerikli temizleyiciler çok tercih edilmemelidir. 

Süzgeç Fiyatları Nelerdir?

Farklı süzgeç modelleri gerek malzemeleri gerek ise tasarımlarından kaynaklı olarak farklı fiyatlarda bulunabilir. Örneğin metal ve plastik malzemelerden yapılan süzgeçler genelde makarna süzgeci, katlanabilir süzgeç ve plastik süzgeç gibi basit işlevler için kullanılır ve nispeten uygun fiyatlar sunar. 

Çelik demlik süzgeç ve borosilikat demlik süzgeç daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu için maliyet olarak biraz daha yüksek olabilmektedir. 

En uygun fiyatlarla modern tasarımlı süzgeç modelleri English Home’da! İster çeyizlik alışverişlerde ister mutfak gereçleri alışverişlerinde uygun fiyatlı ihtiyaca yönelik süzgeç modellerini English Home’da bulabilirsiniz! 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR