₺1.599,99 KDV Dahil
₺2.198,90 KDV Dahil
₺1.599,99 KDV Dahil
₺2.198,90 KDV Dahil
2
₺699,99 KDV Dahil
₺1.949,99 KDV Dahil
₺499,99 KDV Dahil
₺1.319,99 KDV Dahil
1
₺477,27 KDV Dahil
₺1.499,99 KDV Dahil
₺699,99 KDV Dahil
₺2.199,99 KDV Dahil
₺599,98 KDV Dahil
₺1.549,99 KDV Dahil
3
₺299,99 KDV Dahil
₺529,99 KDV Dahil
₺649,99 KDV Dahil
₺1.549,99 KDV Dahil
₺324,99 KDV Dahil
₺649,99 KDV Dahil
₺1.750,00 KDV Dahil
₺4.999,99 KDV Dahil
₺1.249,99 KDV Dahil
₺3.119,99 KDV Dahil
₺1.249,99 KDV Dahil
₺2.999,99 KDV Dahil
₺2.999,99 KDV Dahil
₺3.599,99 KDV Dahil
₺1.499,99 KDV Dahil
₺3.599,99 KDV Dahil
₺1.377,59 KDV Dahil
₺2.869,99 KDV Dahil
₺849,99 KDV Dahil
₺2.349,99 KDV Dahil
₺849,99 KDV Dahil
₺2.999,99 KDV Dahil
₺499,99 KDV Dahil
₺1.499,99 KDV Dahil
₺549,99 KDV Dahil
₺1.599,99 KDV Dahil
₺1.599,99 KDV Dahil
₺2.198,90 KDV Dahil
₺1.599,99 KDV Dahil
₺2.198,90 KDV Dahil
"

Tava

"

Kadınların mutfaktaki en büyük yardımcılarından biri de tava setlerinin günümüzde pek çeşidi vardır. Hem kullanım şekli hem de üretiminde kullanılan materyal bakımından farklı isimler ile adlandırılırlar. Hemen her mutfakta bulunan tava modelleri krep, sote, pilav, omlet, pancake, et ve daha pek çok yemek için kolayca kullanılan ürünlerdir. Temizliğinin kolay olması bakımından da tava setlerinin tencerelere göre daha revaçta olduğu görülür.

 

Tava Çeşitleri Nelerdir?

Yıllardır kullanılan ve modası geçmeyen modellerden biri de teflon tava çeşitleridir. Fiyatına göre yüksek performans gösteren bu model, ısıya dayanıklı olması ve içinde yapılan yemeğin yapışmaması sayesinde sıklıkla tercih edilir. İç kısmının tamamı teflon denilen madde ile kaplı olduğu için bu isimle anılır. Temizliği son derece kolay olan teflon modeller aynı zamanda paslanmaz özellik de sunar. Buna karşın çizilme konusunda oldukça hassas oldukları için yemek yaparken metal aletler kullanmak yerine tahta ve silikon mutfak eşyaları kullanılması önerilir. Aksi halde çizilen teflon maddesi, sağlık açısından da zararlı olduğu için kullanıma devam edilmemesi gerekir. Özenli kullanıldığında mutfaklarda oldukça pratiklik ve hız kazandıran teflon tavalar neredeyse her evin ihtiyacı olan modellerdir.

Son zamanlarda tava üretiminde kullanılan malzeme granittir. Doğada bulunan ve oldukça dayanıklı bir malzeme olan granit, tava üretiminde kullanıldığında önemli avantajlar sunar. Eski tip modellerden kurtulmak ve mutfak eşyalarını yenilemek isteyenler, seçim yaparken genellikle granit tava setlerine yönelir. Granit özellikli modeller yapışmaz ve yanmaz özellik sunar. Bu sayede her istenilen yemek granit modeller ile kolayca ve hızlı şekilde pişirilebilir. Yüksek ısı karşısında deforme olmayan granit tava modelleri, aldıkları ısıyı tüm alanlara eşit şekilde dağıttıkları için yemekler çok daha hızlı şekilde pişer. En büyük özelliği ise çizilme ve aşınma yapmamalarıdır.

Farklı pişirme seçenekleri ile ön plâna çıkan modeller arasında dikkati çeken bir diğer çeşit de döküm tavalardır. Mutfaklardaki yerini sağlamlaştıran bu modeller, dökme demir ile üretilir. En büyük avantajı olarak yüksek ısıya dayanıklı olması ve ısıyı her alana eşit olarak dağıtması söylenebilir. Sabit ısı şartlarında pişen yemekler bu sayede çok daha lezzetli olur. Özellikle et yemeklerinde ve etin mühürlenme işleminde oldukça avantajlıdır. Diğer modellere göre ağır ve hassas yapıda oldukları için bulaşık makinesinde temizlenmesi önerilmez. Çizilme ihtimaline karşı, üzerine yapışan yemekler yumuşak bir sünger ile temizlenebilir. Sağlık konusunda da oldukça başarılı sonuçlara sahiptir.

Lezzetli yemeklerin büyük yardımcısı olarak bilinen wok tava modelleri, mutfakların baş köşesinde olan en güncel modellerden biridir. Bu özel üretim modeller Uzak Doğu'dan çıkıp tüm dünyaya yayılmıştır. Tabanları dar olan modelin kenarları geniştir ve âdeta bir yarım küreyi andırır. Harlı ateşte dahi dökülme sıçratmaya neden olmadıkları için özellikle yağlı yemekler, haşlama, kızartma ve tütsüleme gibi pek çok işlem kolaylıkla yapılabilir. Pişirme kaplarının üretimindeki teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan bir diğer tava çeşidi de titanyum kaplama olan modellerdir. Teflon gibi yapışmayan ve çelik gibi dayanıklı olan titanyum, doğada bulunan ve insan sağlığı ile uyumlu bir kaplamadır. Yapışmaz özellik sunan bu modeller, az yağlı ve yağsız yemekler için oldukça uygundur.

 

Tava Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfağınız için tava seçimi yaparken kullanmak istediğiniz çeşidin özelliklerini değerlendirerek tercih yapmanız gerekir. Ancak tüm modeller için önemli olan, doğal malzeme ile kaplı olmaları ve kimyasal malzeme içermemeleridir. Bu sayede çok daha sağlıklı yemekler yapılabilir. Isıyı eşit miktarda dağıtma özelliği dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Böylece yemekler pratik ve hızlı şekilde hazırlanabildiği için enerji tasarrufu sağlanır. Son olarak kolay temizlenme ve yapışmazlık özelliği de göz önüne alınmalıdır. Örnek vermek gerekirse, çelik modeller son derece sağlıklı olmalarına karşın yapışma özelliği nedeni ile ancak sıcak su ile temizlenmektedir.

 

Yanmış Tava Nasıl Temizlenir?

Bazen mutfakta yaşanan dalgınlık, tavanın altını kısmak yerine en harlı hale getirmenize neden olabilir. Bazen de pişme süresini doğru şekilde hesaplayamayabilir ve tavanın uzun süre ocakta kalmasına sebep olabilirsiniz. Dibi tutmuş, yanmış ve kararmış hale gelen tavanın temizliği ilk başta zor gibi görünse de basit birkaç yöntem ile kolayca temizlenebilir. İşte deneyebileceğiniz birkaç temizlik yöntemi...

  • -Yanmış tavayı yarıya kadar su ile doldurun ve içerisine bir bardak beyaz sirke dökün. Orta ateşte kaynamaya bırakın. İçerisindeki su kaynadığında ocaktan alın ve kaynar suyu dökün. Daha sonra içerisine 2 yemek kaşığı karbonat atın ve çizmeyecek bir sünger ile iyice ovun. Böylece ürün ilk günkü gibi parlak hale gelecektir.
  • -Yanmış tava içerisine bir miktar bulaşık deterjanı ve su koyun, ocakta 15-20 dakika kadar kaynatın. Yanıklar, iç kısımdan sökülmeye başladığında ocaktan alın ve yumuşak bir sünger ile ovarak temizleyin. Aynı işlem yanmış tencere için de geçerlidir.
  • -Bazı yanık tavaların temizlenmesi normalden daha zor olabilir. Eğer diğer işlemler yeterli olmazsa, bir miktar yağ çözücü ve su eklenir. İstenirse ocakta 5-10 dakika kaynatılır ya da bir süre bekletilir. Daha sonra bulaşık deterjanı ve süngeri ile güzelce yıkanır ve durulanır.
  • -İç kısmı temizlenen yanmış tavaların alt ve yan kısımlarında da kahverengiden siyaha dönük lekeler meydana gelebilir. Böyle durumlarda iç kısım temizliği bittiğinde, dış kısmına da karbonat serpilir. Benzer şekilde bulaşık süngeri üzerine de karbonat serpilir ve küçük bir yarım limonun suyu sıkılır. Köpürmeye başlayan sünger ile lekeli bölgeler güzelce ovulur.

Siz de mutfağınızın en gerekli eşyalarından biri olan tavalarınızı değiştirmeye karar verdiyseniz ya da çeyizinize şık bir takım arıyorsanız, English Home'a göz atabilirsiniz. Uygun tava fiyatları ile ihtiyaçlarınızı kolayca alırken çaydanlık, kek ve fırın kabı gibi diğer pişirme gereçleri de sizi bekliyor olacak!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR