Tost Makinesi

Tost Makinesi Nasıl Kullanılır?

Tost makinesi mutfakların ayrılmaz bir parçasıdır. Yeni ev alışverişlerinde veya çeyiz alışverişlerinde de sıkça aranan ve tercih edilen küçük ev aletlerinden birisidir. Günlük yaşantı içerisinde kolay kahvaltılar hazırlamaya katkı sağlayan, sofralara çıtır çıtır ekmekler sunan aynı zamanda bunlarla kalmayıp birçok farklı lezzetin kolayca hazırlanabildiği mutfak gerecidir. Ocak ve fırına göre çok daha küçük bir alan kaplamasından dolayı da fazlaca tercih edilir. 

Mutfakların bir köşesinin baş tacı olan tost makinesi, birden farklı çeşidi sayesinde farklı kullanım alanları sunmaktadır. Tost makineleri plakalarının üretim materyaline göre döküm tost makinesi, granit tost makinesi, çelik tost makinesi olarak ayrılırlar. Granit , çelik , döküm gibi çeşitleri bulunur. İsteğinize uygun tost makinesi çeşitleri English Home’da sizleri bekliyor! 

Granit tost makinesi, yapışmaz bir yüzey sunarken döküm tost makinesi ise malzemesi dolayısı ile geç ısınsa dahi ısıyı uzun süre muhafaza eder. 

Tost makinesi kullanırken dikkat etmek gereken bazı noktalar olsa da kullanımı oldukça kolaydır. Öncelikle tost makinesinin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Sonraki aşama olarak tost makinesinin fişi prize takılı olmalıdır. Eğer makine temiz olmazsa bir önceki yapılan yemeğin kalıntıları o an yapılacak yemeğe bulaşabilir. Bu yüzden öncelik, tost makinesinin temiz olması olmalıdır. 

Prize takılı olduğundan emin olunan tost makinesinin birden farklı ısı ayarı var ise yapılacak ürünün ihtiyacı olan ısıya ayarlanmalıdır. Daha sonrasında her ne yapılmak isteniyorsa tost makinesinin içerisine konularak, tost makinesinin üst kısmı yiyeceğin üzerine gelecek şekilde kapatılmalıdır. Pişirilmek istenen yiyecek, üstüne herhangi bir baskı uygulanmasına gerek olmayan bir yiyecek ise üst plakanın kapatılmasına gerek kalmayabilir. 

Pişirmek istediğiniz yiyecek, istediğiniz pişme derecesine geldiğinde tost makinesi kapatılmalıdır. Makine içerisindeki yiyecek, sıcak olduğundan el yakmayacak bir maşa yardımı ile tost makinesinin içerisinden alınabilir. 

Tost Makinesinde Ne Gibi Şeyler Yapılabilir?

Tost makinelerinde sadece kahvaltı eşlikçisi ya da gün kurtarıcısı olan tostlar hazırlamak dışında başka şeyler de yapılabilir. Döküm tost makineleri ile kahvaltılarda tüketilebilecek, iç harçları çeşit çeşit gözlemeler ve börekler kolaylıkla yapılabilirken, tava kekleri yani bir diğer adı ile pancakeler, wafflelar gibi sıvı kıvamlı hamurlar pişirilebilir. Tosta farklı bir bakış açısı katmak için simit tostlar, poğaça tostlar gibi eşlikçiler hazırlanabilir. Tost makinesi, sadece bunlarla kalmayıp omletler, milföy ile hazırlanmış lezzetli minik atıştırmalar da hazırlanabilen kahvaltıları zenginleştiren evin en kullanışlı aletlerinden biridir. 

Tüm bunların yanı sıra günün sadece kahvaltı öğününü zenginleştirmekle kalmayan tost makineleri, ara öğün veya öğlen yemekleri için alternatif arayışları için de güzel bir seçenektir. Yağda kızartılan versiyonuna nazaran çok daha kolay ve sağlıklı bir yöntem olarak tost makinesinde pişirilebilen sigara börekleri, öğlen yemekleri için güzel bir seçenek olabilir. Rendelenmiş patates ile yapılan ve içi istenilen şekilde lezzetlendirilebilecek patates tostlar da tost makinesinde kolayca hazırlanabilen ürünlerden biridir. 

Akşam yemekleri için ocak yakmaya gerek kalmadan, tava ya da fırın kullanmadan döküm tost makinesinde hazırlanabilecek birçok ana yemek kombinasyonları bulunur. Herkesin yemekten keyif aldığı köfteler, sulu ve lezzetli ızgara tavuk etleri, güzelce soslanmış ve baharata doymuş küçük sebze parçaları tost makinesinde yapılabilecek akşam yemeği alternatiflerindendir. 

En az fırındaki kadar lezzetli, yağsız ve sağlıklı balıklar, tost makinesinde yapılabilirken, çorbalar ve bazı salatalarda kullanılan çıtır ve ısınmış ekmekler de kolaylıkla bu küçük ev aletinde yapılabilir. Çok kısa bir sürede ve pratik bir şekilde akşam yemeği öğünü hazırlanmış olur. 

Tatlı seçenekleri olarak waffle ve pancakelerin yanı sıra, ince bir şekilde tost makinesinin tabanına konulan kurabiye hamurları da tost makinesi kullanılarak yapılabilecek tatlılardan biridir. Yaz akşamlarının en serin tatlısı olan dondurmaların lezzetli külahları da tost makinesi kullanılarak yapılabilir. 

Birçok lezzetli tarif yapılabilen mutfakların en kullanışlı aletlerinden biri olan tost makineleri farklı renk seçenekleriyle English Home’da sizleri bekliyor. 

Tost Makinesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Tost makinesi kullanmanın birçok avantajı vardır. Bunlardan ilki, ocak ve fırın gibi pişirme aletlerinin boyutlarına göre çok daha küçük bir boyutta olması nedeniyle çok daha az yer kaplamasıdır. Boyut olarak küçük olmasının yanı sıra tost makinesi fiyatları da diğer ev aletlerinden çok daha uygundur. Böylelikle diğer ev aletlerine göre çok daha bütçe dostudur. Birçok çeşit tost makinesi uygun fiyatlarla English Home’da! 

Kurulumu oldukça kolay olan tost makinesinin en büyük avantajlarından biri de kullanım kolaylığıdır. Tost makinesi, pişirilecek yemeğe uygun ısıya ayarlanmalı ardından da pişirilmek istenen yiyecek tost makinesinin içine uygun şekilde yerleştirilmelidir. Bu şekilde sadece iki adımda kolaylıkla yemek hazırlanabilir. 

English Home tost makinelerinin sadece kullanımı değil aynı zamanda temizliği de kolaydır. Temizliği ve kullanımı kolaylaştıran çıkarılabilir plakaları sayesinde çok daha kolay temizlenebilir olan bu tost makineleri, çeyiz alışverişleri ve mutfak alışverişlerinde sıkça tercih edilir. Kullanımı kolay çıkarılabilir plakalı tost makineleri English Home’da! 

Tost Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

English Home çıkarılabilir plakalı tost makinelerinin temizliği oldukça kolaydır ve düzenli olarak yapılmalıdır. İlk adım olarak, prize takılı olmadığı emin olunan tost makinesi eğer daha öncesinde kullanıldıysa soğuması beklenmelidir. İkinci aşama olarak soğuyan tost makinesinin üzerinde kalan kalıntılar, plakalar üzerinden nazikçe silinerek temizlenmelidir. Silinerek temizlenmeyen kalıntılar ise çok fazla güç kullanılmadan, tahta bir spatula yardımı ile ittirilerek temizlenebilir. 

Plakalar üzerinden temizlenen kalıntılardan sonra çıkarılabilir plakalar yerinden çıkarılarak, sabunlu bir bez yardımıyla temizlenebilir. 

Plakaların alt kısmındaki bölüm içerisindeki ufak tefek kırıntılar ise kuru bir bez yardımıyla veya çok daha kolay bir tercih olarak, nazikçe olmak kaydıyla tost makinesi ters çevrilerek, çok sarsılmadan hafifçe kırıntılar dökülmesi sağlanarak temizlenebilir. 

Plaka temizliği ardından tost makinesinin dış yüzeyi, priz çıkışına dikkat edilerek hafif nemli ve sabunlu bir bezle silinmelidir. Ardından kurulanarak, tüm parçaların kuruduğundan emin olunduğuna yerlerine oturtulmalıdır. 

Kolay temizlenebilen uygun fiyatlı tost makineleri English Home’da sizleri bekliyor! 

Tost Makinesi Zararlı Mıdır?

Tost makinesi kullanımı talimatlara uygun yapıldığında herhangi bir zarara neden olmaz. Sunduğu kullanım kolaylığı ve çeşitli yemek pişirme olanakları sayesinde birçok pişirme aletine karşın çok daha sağlıklı ve kullanışlı bir küçük ev aletidir. 

Tost Makinesi Fiyatları Nedir?

English Home tost makinesi çeşitleri, tost makinesinin sahip olduğu farklı özellikler, boyutlar dolayısıyla farklı fiyatlara sahip olabilmektedir. Plakalarda kullanılan granit , çelik veya döküm gibi seçenekler de fiyat farklılıklarına neden olmaktadır. 

Döküm tost makinesi, granit tost makinesi ve çelik tost makinesine göre daha fazla kullanım alanı sunar. Aynı zamanda daha sağlam ve daha dayanıklıdır. Granit tost makinesi, yanmaz yüzeyi sayesinde yapışmaz özelliktedir. Tüm tost makinelerinin fiyatlandırması da sahip olduğu özellikler ve boyutları göz önüne alındığında birbiriden farklı olarak yapılmaktadır. 

Her bütçeye uygun tost makineleri English Home’da sizleri bekliyor! 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR