₺2.799,99 KDV Dahil
₺12.499,99 KDV Dahil
%78 İndirim
%78İndirim
Haftanın Ürünü
14
₺2.499,99 KDV Dahil
₺8.699,99 KDV Dahil
₺3.999,99 KDV Dahil
₺14.999,99 KDV Dahil
₺3.999,99 KDV Dahil
₺13.999,99 KDV Dahil
₺3.999,99 KDV Dahil
₺13.999,99 KDV Dahil
₺2.599,99 KDV Dahil
₺8.499,99 KDV Dahil
1
₺2.399,99 KDV Dahil
₺5.999,99 KDV Dahil
2
₺1.999,99 KDV Dahil
₺7.499,99 KDV Dahil
30
₺4.799,99 KDV Dahil
₺13.499,99 KDV Dahil
1
₺2.299,99 KDV Dahil
₺8.499,99 KDV Dahil
1
₺3.999,99 KDV Dahil
₺14.369,99 KDV Dahil
8
₺2.499,99 KDV Dahil
₺10.899,99 KDV Dahil
₺2.799,99 KDV Dahil
₺11.499,99 KDV Dahil
5
₺1.599,99 KDV Dahil
₺5.499,99 KDV Dahil
₺3.999,99 KDV Dahil
₺11.999,99 KDV Dahil
3
₺1.799,99 KDV Dahil
₺8.469,99 KDV Dahil
4
₺9.399,98 KDV Dahil
₺25.499,99 KDV Dahil
₺1.899,99 KDV Dahil
₺7.149,99 KDV Dahil
₺4.249,99 KDV Dahil
₺8.499,99 KDV Dahil
₺3.999,99 KDV Dahil
₺14.999,99 KDV Dahil
₺2.599,99 KDV Dahil
₺8.499,99 KDV Dahil

Yemek Takımı

Yemek Takımı Modelleri

Günümüzde yemek takımı her evin vazgeçilmez bir gereksinimidir. Özel günlerden günlük kullanıma kadar pek çok seçeneği bulunan yemek takımı modelleri masaları göz kamaştırıcı hale getirmektedir. Özellikle Türk halkı gibi misafirperverliği ile bilinen milletlerde yemek kültürü çok gelişmiş olduğu için yemek servisine dair tüm detaylar incelikle seçilmektedir. Çeyiz listelerinin en başına yazılan yemek takımları uzun yıllar masaları süslemektedir.

Yemek takımı almak istediğinizde karşınıza yüzlerce çeşit ve model çıkacaktır. Kullanacağınız yere ve ortama göre dilediğiniz modeli seçmek göründüğü kadar zor değildir. Günlük yemek takımı veya özel günlerde tercih edilebilecek yemek takımları modellerini sizin için listeledik.

Porselen Yemek Takımı

Uzun yıllar kullanılabilecek ve modası asla geçmeyecek olan porselen yemek takımı modelleri günümüzde masaların baş köşelerinde yer almaktadır. Uzun kullanım ömrü, renk ve desen çeşitleri bu modeli daha kıymetli hale getirmektedir. Özellikle tarihi çok eskiye dayanan porselen kültürünün bir taşıyıcısı olan yemek takımları diğer modellerin aksine çok ayrıntılı bir işçilikle meydana getirilmektedir. Korunması ve saklaması çok özen isteyen bu modelde genellikle modelin kendine özgü motifler kullanılmaktadır. Nostaljiyi masalarınızda modern çizgide yansıtmak istiyorsanız porselen yemek takımını tercih edebilirsiniz.

Seramik Yemek Takımı

Seramik yemek takımları porselen takımlarla benzerlik gösterse de üretim aşaması birbirinden farklıdır. Porselen yemek takımlarının üretiminde kullanılan ısı seramik yemek takımlarına göre daha fazladır. Bu sebeple porselen takımlar seramik takımlara göre çok daha güçlü bir yapıdadır. Buna rağmen cam yemek takımları ile kıyaslandığında seramik takımlar son derece güçlüdür. Evinizde güvenle kullanacağınız modellerden biridir. Bu noktada kişisel zevklerinize ve ihtiyacınıza göre seramik yemek takımı modellerini tercih edebilirsiniz.

Kare Yemek Takımı

Çeyiz listelerinin en popüler yemek takımı modellerinden olan kare yemek takımı son dönemlerin revaçta olan ürünlerindendir. Kare yemek takımı modellerini masalarınıza daha modern ve şık bir görünüm katmak için tercih edebilirsiniz. Bu modeller farklı formları ve eşsiz desenleri ile sizlere alışılmışın dışında bir deneyim sunacaktır. Evinizdeki davetlerde, akşam yemeklerinde, kalabalık misafirlerin olduğu günlerde kare yemek takımı modellerini kullanarak göz alıcı masalar kurabilirsiniz.

Cam Yemek Takımı

Cam yemek takımı modelleri günümüzde trend haline gelmiş yemek takımlarındandır. Zarif görünüşü, özenli işçiliği, yemekleri ön plana çıkarması sebebiyle tercih edilmektedir. Cam yemek takımları yapısından dolayı hassas bir bakım gerektirmektedir. Düşmeye ve çarpmaya bağlı kırılmalar olabileceği unutulmamalıdır. Dikkatli bir şekilde kullandığınızda yıllar sonra bile ilk günkü ışıltıya sahip olacağına emin olabilirsiniz.

Bambu Yemek Takımı

Mutfaklarımıza yalnızca birkaç yıl önce giren bambu yemek takımı kalitesi ve zarifliği sebebiyle çok tercih edilen bir diğer ürün olmuştur. Akşam yemeklerinden bahçenizde yapacağınız davetlere kadar pek çok yerde bu modeli kullanabilirsiniz. Bambu yemek takımı içerisinde yer alan tüm parçalar gerçek bambu ağacından üretilerek sofralarınıza ulaşmaktadır. Bambu yemek takımı muazzam işçilik ve farklı tasarımları ile dikkat çekmektedir. Yemeğe doğallık ve aynı zamanda canlılık katan bu model size keyifli bir yemek deneyimi sunacaktır.

Siyah Yemek Takımı

Alışılmışın dışında farklı çizgilerle ortaya çıkan siyah yemek takımı modelleri raflarda yerini almaktadır. Siyahın asaletini masalarınıza taşıyabileceğiniz bu model evinizin havasını da değiştirecektir. Siyah yemek takımları yemeklerinizi daha da özelleştirebileceğiniz ürünlerdir. Siyah bir yemek takımı seçmek iddialı olacaktır.

Beyaz Yemek Takımı

Beyazın zarafetini masalarınıza taşıyabileceğiniz beyaz yemek takımı modelleri ile eşsiz sofralar kurabilirsiniz. Nesillerdir tercih edilen yemek takımı rengi olan beyaz günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Her evde bulunan beyaz renkli yemek takımı özel günler ve günlük kullanım için idealdir. Her kullanıma uygun olan bu modeller kişi sayısına ve parça sayısına göre oldukça geniş bir yelpazede şekillenmektedir. Evinizde yapacağınız doğum günü, toplantı, evlilik yıldönümü gibi pek çok organizasyon için de beyaz yemek takımları ilk tercih edilenlerdendir. Modası asla geçmeyecek bir model olan bu takımları dilediğiniz amaçla kullanabilirsiniz.

Gold Yemek Takımı

Dikkat çekici detaylardan hoşlananlar gold yemek takımı modellerini tercih etmektedir. Altının çekiciliği ve göz alıcılığı masanızı süsleyecektir. Özel davetlerde gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bu modeller günlük kullanım için de oldukça uygundur. Tamamen gold detaylara hakim yemek takımları seçebileceğiniz gibi daha az gold detaylı yemek takımları bulabilmeniz de mümkün. Gold yemek takımlarının formunu istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Kare veya yuvarlak gibi farklı form ve yapılarda gold yemek takımı modellerine kolaylıkla erişebilirsiniz.

 

Yemek Takımının İçinde Neler Vardır?

Yemek takımı bir ailenin ihtiyacını karşılayacak ve en uygunu olacak şekilde seçilmektedir. Buna bağlı olarak yemek takımınının parça sayısı değişmektedir. Fakat tüm yemek takımlarında yemek tabağı, çorba kasesi ve servis tabağı bulunmaktadır. Kişi sayısına ve ihtiyaca göre bu parçalar artmakta veya azalmaktadır.

Kişi sayısına göre yemek takımının içinde bulunanlar aşağıdaki gibi listelenebilir:

●  Tek Kişilik Yemek Takımları

Tek kişilik yemek takımları parça sayısı genellikle 3-6 arasıdır. Bu model yemek takımı çeşitleri arasında daha farklı bir konuma sahiptir. Bunun sebebi ise çoğunlukla bebeklere ve çocuklara özel olmasından kaynaklanmaktadır. İçerisinde en az 1 adet yemek tabağı, 1 adet servis tabağı, 1 adet çorba kasesi bulunmaktadır.

●  2 Kişilik Yemek Takımları

Yalnız yaşayanların veya yeni evli çiftlerin sıklıkla tercih ettikleri bir modeldir. Genellikle 6 parçadan oluşan bu modellerin içinde 2 adet yemek tabağı, 2 adet servis tabağı ve 2 adet çorba kasesi bulunmaktadır.

●  4 Kişilik Yemek Takımı

4 kişilik yemek takımı modeli genellikle çekirdek aileler tarafından kullanılmaktadır. İçerisinde 4 adet yemek tabağı, 4 adet servis tabağı, 4 adet çorba kasesi bulunmaktadır. İçeriği değişiklik göstermekle beraber parça sayıları 12-16 arasındadır.

●  6 Kişilik Yemek Takımı

6 kişilik yemek takımı da çekirdek aileler için oldukça idealdir. 24 parça yemek takımı olan bu modelin içinde 6 adet servis tabağı, 6 adet yemek tabağı, 6 adet çorba kasesi ve 6 adet tatlı tabağı bulunmaktadır. Bu model tatlı tabağı çıkarılarak 18 parça yemek takımı olarak da satılmaktadır.

●  12 Kişilik Yemek Takımları

Bu model bir evin tüm mutfak ihtiyacını karşılamaktadır. Genellikle kalabalık aileler bu modelleri tercih ederler. Bu model yemek takımı 12 kişilik olduğu için parça sayısı oldukça fazladır. İçerisinde; 12 adet servis tabağı, 12 adet çukur tabak, 12 adet pasta tabağı, 12 adet kase, 1 adet çorba tenceresi ve 1 adet çorba tenceresinin kapağı, 4 adet 24 cm kayık tabak, 1 adet 30 cm kayık tabak, 1 adet 36 cm kayık tabak, 1 adet sosluk, 1 adet sosluk altı, 2 adet kürdanlık, 2 adet tuzluk, 2 adet biberlik bulunmaktadır. Buna ek olarak 12 kişilik yemek takımları içerisinde pasta tabağı, kahve fincanı ve kahve altlığı ve sütlük de yer alır.

Yemek Takımı Nasıl Seçilmelidir?

Yemek takımı seçerken oldukça dikkatli olunmalıdır. Görünüşüne, kalitesine, fiyatına, parça sayısına dikkat edilerek ürün alınmalıdır. İlk olarak ürünü almadan önce kaç kişilik alacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Tek kişilik, 2 kişilik, 4 kişilik, 6 kişilik ve 12 kişilik yemek modelleri en yaygın olanlardır. Çeyiziniz için veya kalabalık aile için alıyorsanız 12 kişilik yemek takımı sizin için en uygunu olacaktır. Özel günlerinizde kullanabileceğiniz gibi günlük hayatta da tercih edebilirsiniz.

 

İhtiyacınız olabilecek tüm parçalar 12 kişilik yemek takımı içerisinde yer alır. Bazen beğenilen bir modelin 12 kişiliği bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda 6 kişilik yemek takımından 2 adet satın alabilirsiniz. Kişi sayısına karar verdikten sonraki adım ürünün formunu seçmektir. Günümüzde kare yemek takımları sıklıkla tercih edilmektedir. Pek çok evin mutfağında kare yemek takımı 12 kişilik çeşidi bulunmaktadır. Bu parçalar ile birlikte hem tüm misafirlerinize servis yapabilir hem de etkileyici masalar kurabilirsiniz.Formuna karar verildikten sonraki adım rengi ve desenini seçmektir. Bu aşamada mutfağınıza en yakışacak takımı bulmak size kalmıştır. Son adım ise masanızı kurmak ve yemeğinizin tadını çıkarmaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yemek takımını nasıl muhafaza edeceğinizdir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Bunları sizler için sıraladık:

 

1)  Yemek takımının yapıldığı maddelere hakim olmalısınız. Özellikle altın ya da platin desenli modeller mikrodalga fırında kullanılmamalıdır. Ateşle herhangi bir temasa girmemesi gereken maddelerdir. Yüksek ısıda olmayacak şekilde elde yıkama tercih edilmelidir.

 

2)  Cam yemek takımları oldukça hassastır. Dolaplarınıza yerleştirirken son derece dikkatli olmalısınız. Buna ek olarak cam ısı duyarlılığı son derece zayıf olan bir bileşendir. Ani ısı değişimlerinde kırılma veya çatlama olabilir. Sıcak veya soğuk yemekler servis ederken dikkat etmelisiniz. Hem bulaşık makinesinde hem de elde yıkamaya uygundur.

 

3)  Cam yemek takımları kolaylıkla su izi olabilir. Bu su izleri kötü görüntülere sebebiyet verir. Bunun için iz bırakmayacak deterjanlar kullanmalı ve yıkama sonrasında silmelisiniz.

 

4)  Yıkama öncesinde kullanacağınız deterjanın kullanım kılavuzuna ve içindekilere bakmalısınız. Tabaklarınız renkli ve desenli ise zarar verecek kimyasal maddeleri içermediğini dikkat etmelisiniz.

 

5)  Seçtiğiniz yemek takımı desenli bir model ise bulaşık makinesinde jel deterjan ile en fazla 30 derecede ve kısa programda yıkamalısınız. Böylelikle takımınızdaki desenlerde solma veya hasar görme olmayacaktır.

 

6)  Yemek takımlarınızı makinede değil elinizde yıkamayı tercih ediyorsanız çok sıcak olmayan bir su tercih etmelisiniz. Yıkama esnasında desenli tabaklarınız varsa aşındırmamak için çok sert yıkamamaya özen gösteriniz.

 

7)  Desenli yemek takımlarınızı elinizde yıkarken bulaşık teli gibi sert cisimler kullanmamanız gerekmektedir.

 

8)  Ev taşıma gibi bir durumda yemek takımlarınızı paketlemeniz gerekebilir. Böyle bir anda yapmanız gereken yemek takımlarınızdaki her parça için kağıt kullanmaktır. Bu kağıtlar diğer parçalara karşı ayırıcı bir görev üstlenecektir. Böylelikle tabaklarınızda aşınma veya çizilme yaşanmayacaktır.

 

9)  Kare yemek takımları köşeli olduğu için çarpma ve düşmede çok daha kolay kırılır veya çatlayabilirler. Masaya veya dolaba yerleştirirken dikkatli olmalısınız. Yıkama esnasında tabakları üst üste koymamalı ve çarpmamalarına özen göstermelisiniz.

 

Günlük Yemek Takımı Nasıl Olmalıdır?

Günlük yemek takımı ile özel günlerde kullanılan yemek takımları genellikle birbirinden farklıdır. Günlük kullanılan yemek takımının çok kaliteli, kırılması ve çizilmesi daha zor, makinada veya elde kolay yıkanabilir olması gerekmektedir. Çoğunlukla evlerimizdeki günlük yemek takımı 6 kişilik olmaktadır. Bunun sebebi ise ortalama bir aile için parça sayısının yeterli olması ve nadiren kullanılacak parçaların takım içerisinde yer almamasıdır. Bu nedenle yemek takımı 6 kişilik seçilerek bir ailenin ihtiyacı karşılanır. Daha kalabalık aileler ise 6 kişilik yemek takımının aynısından bir tane daha satın almayı veya 12 kişilik bir modeli tercih edebilir.

Parça sayısı hane sayısına göre belirlendikten sonra renk seçimi yapılır. Günlük yemek takımlarında çoğunlukla beyaz renk kullanılmaktadır. Bunun başlıca sebepleri ise her masaya kolaylıkla uyum sağlamasıdır. Eviniz modern, avangart veya klasik olsa da beyaz yemek takımı hepsine kolaylıkla uyum sağlar. Masanızı isterseniz mutfağa, isterseniz balkona ya da bahçeye kurun, beyaz yemek takım her yerde şıklığını ve uyumunu belli edecektir.

Günlük yemek takımı tercih ederken tabakların formuna dikkat etmelisiniz. Taşınması, yerleştirilmesi ve yıkaması daha kolay olduğu için yuvarlak modelleri tercih etmelisiniz. Günlük kullanıma bağlı yıkanma sayısı daha fazla olacağı için desensiz ve baskısız tabak modelleri daha uygun olacaktır. Günlük kullanıma uygun olan 6 kişilik yemek takımı modellerine en ucuz fiyat seçenekleriyle ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken English Home’dan ihtiyacınıza ve zevkinize hitap eden yemek takımı modelini seçmek.

Parça Sayılarına Göre Yemek Takımları Kaç Kişiliktir?

Yemek takımlarını parça sayılarına göre şu şu şekilde ayırabiliriz;

 

●  3- 6 Parça Yemek Takımları:

Bu parça sayısına sahip modelleri genellikle tek kişiliktir. Yalnız yaşayanlar, çocuklar veya bebekler için tek kişilik modeller oldukça yaygındır.

 

●  6-8 Parça Yemek Takımları:

Bu parça sayısına sahip yemek takımları genellikle iki kişiliktir. İçerisinde en az 2 adet yemek tabağı, 2 adet çorba kasesi, 2 adet servis tabağı bulunmaktadır.

 

●  12-20 Parça Yemek Takımları:

4 kişilik yemek takımları çoğunlukla 12-20 parça sayısına sahiptir. İçerisinde en az 4 adet yemek tabağı, 4 adet çorba kasesi, 4 adet servis tabağı bulunmaktadır.

 

●  18-24 Parça Yemek Takımları:

18- 24 parça yemek takımı genellikle 6 kişilik olmaktadır. Günlük kullanıma en uygun olan model olmasının yanı sıra ortalama bir ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak parça sayısına sahiptir. İçerisinde en az 6 adet yemek tabağı, 6 adet çorba kasesi, 6 adet servis tabağı bulunmaktadır.

 

●  56-86 Parça Yemek Takımları:

Parça sayısı en fazla olan modeller 12 kişililk olanlardır. İçerisinde en az 12 adet yemek tabağı, 12 adet çorba kasesi, 12 adet servis tabağı, 12 tatlı tabağı bulunmaktadır. Buna ek olarak kayık tabaklar, baharatlıklar, peçetelikler, tencere gibi parçalar da eklenmektedir. Yeni bir eve taşınanlar ve çeyiz alışverişi yapanlar için 12 kişilik bir yemek takımı çok daha uygun olacaktır.

Yemek Takımı Fiyatları Ne Kadar?

Yemek takımı fiyatları malzeme ve parça sayısına göre değişiklik göstermektedir. English Home’dan uygun fiyatlarla alacağınız yemek takımınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz. Hemen tüm  modelleri inceleyerek size en uygun olanına kolaylıkla karar verebilmeniz mümkün!

 
 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR