₺399,99 KDV Dahil
₺799,99 KDV Dahil
₺449,99 KDV Dahil
₺899,99 KDV Dahil

Şekerlik

Şekerlik

Misafir ağırlamayı seven kişiler, sevdiklerine sunum yaparken kullanılan ürünler ile de göz önünde olmayı ister. Çay ve kahve ikramlarında ya da bayramlarda lokum sunarken kullanılan şekerlik çeşitleri, güzel bir sunumun en özel detayları arasında yer alır. Geçmiş yıllarda çay takımları ile birlikte aynı desen ve renklere sahip şekerlik modelleri sunulurdu. Ancak son zamanlarda tasarım özellikleri son derece değişen ve dekoratif ürünler arasındaki yerini giderek sağlamlaştıran özgün tasarımlı modeller tek olarak da tercih edilebilir.

 

Şekerlik Modeli Nasıl Seçilir?

Yalnızca evlerde değil, restoran ve kafelerde de önemli bir ihtiyaç olan modeller, küçük olmasına rağmen genel dekorasyon temasını ortaya çıkaran önemli detaylar arasında sayılır. Küp şeker, stick şeker ya da granül şekerlerin muhafaza edildiği modeller, yerine göre farklı amaçlar için de kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse, özel günlerde kolonya ile birlikte misafirlere servis edilecek lokum ve diğer şekerlemeler için tercih edilebilir. Öte yandan arkadaş toplantılarında Türk kahvesi yanında servis edilecek paketli çikolatalar için son derece şık bir sunum aracı olabilir. Bu açıdan düşünüldüğünde tek bir parça olan şekerlik çeşitleri, birçok amaç için işlevsel bir araç konumundadır.

Üretim malzemesine göre farklı tasarımlara sahip olan modeller; cam, porselen ya da seramik malzeme ile hayat bulur. Ancak bunun dışında istenilen her türlü malzeme ile farklı formlarda model tasarımı yapılabilir. Renk konusunda da sınırsız olan şekerlik çeşitlerinin standart bir şekli ya da tasarımı yoktur. Seçim konusunda yegâne kriter, kullanılacağı alandır. Örneğin, çay servisi için tercih edilen modellerde, çay bardakları ya da çay tabakları ile uyumlu görünüme sahip olunmasına dikkat edilir. Buna karşın salon takımına ait orta sehpa üzerine dekoratif şekerlik yerleştirilecekse genel oda dekorasyonuna ve renklerine uygun olan modeller tercih edilir.

 

Şekerlik Ev Dekorasyonunda Nasıl Kullanılır?

Küçük ev gereçleri arasında yer alan şekerlikler, kullanım alanının yanı sıra dekoratif bir parça olarak yaşam alanlarının vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Tabii ki şekerlik denilince ilk akla gelen cam şekerlik modelleri olur. Şekerleri servis etmenin ve saklamanın en şık yolu olan cam modeller, genellikle kapaklı olarak üretilen kristal şekerlik kaseleri şeklinde tasarlanır. Kapakları olduğu için içerisindeki çikolata, şeker ya da lokumun uzun süre taze kalmasını sağlayan bu modeller, salon sehpalarının üzerinde, vitrin içerisinde ya da konsol üzerinde dekoratif bir obje olarak tercih edilebilir. Hem modern hem de klasik tarzda döşenmiş yaşam alanlarında mutlaka kendine bir yer bulan bu tür modeller nostaljik bir çekiciliğe de sahiptir. Şık ve gösterişli mutfaklarda da kullanılan, güçlü kalıplı camdan üretilmiş tasarıma sahip olanlar, mutfak dekorasyonuna çok yakışacak güzide parçalardan birini oluşturur.

Son zamanlarda mutfak gereçleri arasında bambudan üretilen ürünler yer alır. Mutfak dekorunuzun görünümünü farklılaştıran ve mutfak masası üzerinde sergilenen bambu modeller, ortama hem sıcak hem de sıra dışı bir görünüm kazandırır. Kahve çay sunumlarında kolaylıkla kullanılabilen bu modeller, günlük kahvaltılarda ya da bambu çay tabakları kullanılan çay takımlarında da son derece zengin bir görünüm yaratır. Her türlü mutfak dekorasyon stili ile uyumlu olan bambu modeller içerisinde en sevdiğiniz atıştırmalıklarınızı saklayabilir, mutfak masası üzerindeki yerini almasını sağlayabilirsiniz.

Her ne kadar şekerlik olarak adlandırılsa da, son dönemde tasarımı ve renkler ile göz dolduran gösterişli modeller lokumluk olarak da tercih edilebilir. Türk mutfağının en güzel tatlılarından olan lokumlar, hemen her misafir toplantısında çay ve kahve yanında servis edilen ürünlerdir. Böyle zamanlarda özel olarak kullanılan işlemeli modeller sunum zenginliği yaratır. Özellikle dekoratif bir eşya olarak kullanılan ayaklı şekerlik modelleri, göz alıcı şekilleri ve işlemeli tasarımları ile her alana uyum sağlayan fonksiyonel modeller arasında yer alır.

Daha klasik ortamlarda altın ya da gümüş renkli modellerin de dekorasyonda tercih edildiği görülür. Özellikle bayram gibi özel günlerde işlemeleri ve renkleri ile göz alıcı olan bu modeller, sunumlara şık bir hava katan kaliteli lokumluklar olarak bilinir. Benzer malzeme ve işlemeler içeren gösterişli tepsiler ile birlikte dekoratif aksesuar olarak yaşam alanlarındaki yerini alır. Uyumlu biblo ya da tablolarla kombinlendiğinde genel ahenk içerisinde farklı bir köşe yaratılabilir.

 

Şekerlikler Nasıl Temizlenir?

Üretim malzemesine göre farklı özellikler sergileyen şekerlikler, içerisinde lokum ya da çikolata unutulduğunda leke yapabilen ürünler arasındadır. Bu durumda malzemesine göre temizlenme şekli de farklı olacaktır.

  • Camdan üretilen modeller, çok ince ve kırılgan formda değilse bulaşık makinesinde yıkanabilir. Aksi durumlarda süngerin yumuşak kısmı ile ılık su ile kolayca temizlenir.
  • Bambudan üretilenler ile gümüş ya da altın renkli şekerlikler bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Bu tür ürünler, kimyasal madde ile temas ederse ya da sert temizlik süngeri kullanılırsa yıpranabilir ve aşınabilir. Nemli bir bez ile silinmesi tavsiye edilir. Bambu modeller, sunum sonrası mümkünse hemen yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Bekletmeden temizlemek, lekelerin kalıcı olmaması adına önemlidir.
  • Bazı şekerlik çeşitleri içerisinde, renk parlaklığı vermesi açısından bakır da bulunabilir. Bu tarz ürünlerde zamanla temizlik sonrası renk ve parlaklık kaybı oluşacağından, bakır parlatma tozlarından yardım alınabilir. Böylece ışıl ışıl görünmeye devam ederler.
  • Tüm şekerlik çeşitleri, temizlik sonrası kuru ve yumuşak bir bez ile iyice kurulanmalıdır.

Siz de şekerlik modelleri arasında kararsız kaldıysanız, English Home'a göz atabilirsiniz. Bütçe dostu şekerlik fiyatları sayesinde kaliteli şıklığı ulaşılabilir fiyatlara satın almanın keyfini çıkarabilirsiniz. Diğer sunum ve servis ürünleri ile birlikte kombinleyeceğiniz şekerlik modelleri alternatiflerinin yanı sıra çay seti ve fincan takımı gibi ürünleri de satın alabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR