₺399,99 KDV Dahil
₺2.499,99 KDV Dahil
₺689,99 KDV Dahil
₺2.499,99 KDV Dahil
₺349,99 KDV Dahil
₺1.199,99 KDV Dahil
₺1.149,99 KDV Dahil
₺1.199,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺3.189,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺2.999,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺2.499,99 KDV Dahil

Jüt Halı

Jüt Halı Modelleri

Doğal elyaftan üretilen jüt halı modelleri, son dönemlerin en popüler seçenekleri arasında yer alır. Evlere rustik ve organik bir dokunuş katmak istiyorsanız, bu seçenekler iyi bir tercih olabilir. Seçeneklerde genellikle doğal kahverengi tonları ön plandadır. Ancak, dekorasyonunuza uygun olarakseçebileceğiniz beyaz ve gri gibi renk seçenekleri de mevcuttur. Farklı renklerdeki yüzde 100 doğal ürünlerden yapılan modeller, doğal yapısı gereği biraz sert olur. Bu sebeple, yapımında farklı lifler kullanılarak ürünler yumuşak hale getirilir. Ayrıca doğal elyaftan yapılan bu halılar, pürüzsüz fayanslı veya ahşap zeminli yüzeylerde kayma eğilimi gösterebilir. Ancak taban destekleri sayesinde ürünlerin her biri parke gibi zeminlere uygundur. Ürünü eğer fayans veya ahşap yüzeylerde kullanacaksanız ya da yumuşak modelleriseviyorsanız Peluşhalı seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Jüt Halı Nedir?

Jüt halı, hessian olarak bilinen doğal liflerden üretilir. Bu lifler, bitkinin sapında bulunur. Bununla birlikte, lifler çıkarılmadan önce jüt bitkisi aşağıdaki işlemlerden geçer.

  • İlk olarak, hasattan sonra bitkiler 30 gün boyunca suda bekletilir. Bu adıma çürüme de denebilir. Çürüme işlemi bitkinin dış katmanının çözülmesine yardımcıolur. Geri kalan kısımlar, dövülerek saptan ayrılır.
  • Saptan ayrılan lifler yıkanarak kurutulur. Kaliteli bir jüt halı elde edilmesi için bu liflerin kuru ve temiz halde olması gerekir.
  • Jüt lifleri, genellikle altın lifler olarak bilinir. Çünkü, bitkinin parlak yeşil renginden farklı olarak, bu lifler güneş ışığında parlayan sarı bir rengesahiptir. Tüm bu renkli lifler, özel teknikler ve el işçiliği ile halat veya iplik haline getirilir.
  • İplik haline getirilmesi aşamasında jüt, farklı doğal liflerle birlikte dokunur.

Jüt Halı Nasıl Temizlenir?

Jüt halının en büyük avantajı, üzerindeki lekenin kolay yok edilebilir olmasıdır. Ancak, lekenin yok edilmesi için temizlik işleminin leke oluşur oluşmaz yapılması önemlidir. Bu sayede lekeye neden olan madde, liflerin içine işlemez. Lekenin temizlenmesi için üzerine yumuşak bir havlu koymanız gerekir. Ardından dışa doğru hareketlerle lekeyi temizleyebilirsiniz. Bu aşamada havlunun nemi emmesine özen göstermelisiniz. Bu işlem lekenin çıkması için yeterli olmazsa, lekeli alanda bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Ayrıca jüt halı temizliği için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Halınıza asidik bir madde dökülürse temizlemek için maden suyu kullanın. Maden suyu, asidik maddeleri nötralize etme ve istenmeyen renk bozulmalarını önleme konusunda etkilidir. Leke temizlendikten sonra saç kurutma makinesiyle nemli bölgeyi kurutabilirsiniz.
  • Hem temizleme işleminde hem de günlük hayatta ürün yüzeyinin fazlasuyla temas etmemesine dikkat edin. Halınızı su, şampuan veya buharla temizlemekten kaçınmanız uzun yıllar yıpranma yaşanmadan kullanmanızı sağlar.Halı, aşırı suya maruz kalırsa doğal yağlar açığa çıkarak oksidasyon ve kararmaya sebep olabilir.
  • Ürün, kuruluğa maruz kalırsa hafif nemlendirme uygulayabilirsiniz. Bu durum, gevşeklik ve sertliğin giderilmesinde de etkilidir. Sprey şişenin içine su koyarak kuru havalarda yüzeye püskürtebilirsiniz.
  • Elektrik süpürgesini düzenli kullanmak, temizlik için etkili yöntemlerdendir. Süpürme işlemi, toz parçacıklarının liflerin arasına yerleşmesini engeller. Ancak bu işlem sırasında halının örgüsüyle tutarlı yöndesüpürmeye özen göstermelisiniz.
  • Jüt halı modelleri de özellikle insan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda diğer alternatifleri gibi kıvrılmaya meyillidir. Halınızın kıvrımlı kenarını düzeltmek için, sadece o bölgeyi nemlendirin. Bir gün boyunca üzerinedüz bir ağırlık ekleyin.

Birbirinden Güzel Jüt Halı Seçenekleri

İyi bir model, evinizde lüks bir görünüm oluşturur. Seçenekleri tercih etmeden önce ev dekorasyonunuzdaki diğer öğeleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Eğer geniş ve koyu renkli bir köşe takımına sahipseniz, dikdörtgen formlardaki beyaz jüt halı seçenekleri sizin için uygun bir tercih olabilir. Aynı zamanda bu modelleri, kapalı balkonlarda ve koridorlarda kullanarak ev dekorasyonunuzusıradışı hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda nötr renklerdeki bu modelleri,salonunuzdaki şönil halı seçeneklerine ek olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle yemek masasınıana halıdan ayırarak evinizde bir yemek köşesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca dayanıklılıkları sebebiyle bu ürünleri, evinizdeki mutfak ve antre gibi insan trafiğinin yoğun olduğu yerler için de kullanabilirsiniz. Bunlarla birlikte yatak odanız için de gri jüt halı modellerinden birisini tercih edebilirsiniz. Gri nötr bir renk olduğu için odanızdaki farklı renklerin ve aksesuarların ön plana çıkmasını sağlar. Yatak odanızda yumuşak bir halı tercih ediyorsanız jüt halı seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Jüt Halı Modellerinin Avantajları

Jüt halı fiyatları, jüt bitkisi hızlı büyüdüğü, bakım gerektirmediği ve yağmurla beslendiği için fazla yüksek değildir. Ayrı bu bitkiden elde edilen lifler, ağır makine veya yüksek işçilik gerektirmez. Bu sebeple de tüm ürünler ekonomik seçenekler arasında yer alır. Ekonomik olmasına rağmen sağlam ve dayanıklı olmaları ile ünlüdür. Bu durum da kalabalık evler ve ofisler için jüt halı modellerini uygun seçenek haline getirir. Özellikle evde koşturan çocuklarınız veya evcil hayvanınız varsa sağlam halılara ihtiyaç duyarsınız. Bu gibi durumlarda da bahsedilen seçenekler avantajlıdır. Genellikle dekoratif görünümleri ve sağlamlıkları ile popüler olan bu ürünleri çocuk odasında dakullanabilirsiniz. Farklı alternatifler için çocuk halısıseçeneklerini inceleyebilirsiniz. Sağlamlık ve dekoratif görünümünün yanı sırajüt halıların mukavemeti de oldukça yüksektir. Bu sebeple de evdeki ağır mobilyalarınızdan etkilenerek yıpranmaz. Ürünlerin üretiminde doğal materyaller kullanıldığı için esneme ve sarkma gibi durumlar da oluşmaz.

Jüt halı çeşitleri, jüt kilim çeşitleri gibi yaşam alanlarına zenginlik katmak için kullanabileceğiniz iyi ve avantajlı seçenekler arasında yer alır. Bu seçeneklerde kendi zevkinize uygun renkleri ve ihtiyacınıza özel boyutları bulmanız mümkündür. Tüm özellikleri düşünerek gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin faydalarından yararlanmak için aradığınız ürünü englishhome.com’da bulabilir ve hemen sepetinize ekleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR