"

Servis Tabağı

"

Sunum Tabakları

Güzel bir tarif bulup tüm hünerlerinizi ortaya koyarak enfes bir yemek ortaya çıkardığınızda onun lezzeti kadar sunumu da önemli bir detay olur. Çünkü saatlerce uğraştığınız o leziz yemeğin 10 dakika içerisinde özensiz bir şekilde tüketilmesini istemezsiniz. Özellikle yemeği misafirlerinize ikram edecekseniz, görünümü kadar yemeğin lezzetiyle ilgili tüyo verebilecek şık bir sunuma da sahip olması gerekir. Ayrıca yemeğinizin ve tabağınızın nasıl göründüğü, yemeği tadanların damaklarına da direkt olarak etki eder. Bu yüzden bir yemeğin lezzetini bütünüyle tamamlamak istiyorsanız, mutlaka doğru tabağı seçmeli ve en ideal şekilde sunumunu yapmalısınız. Bunun için de bazı önemli detaylara dikkat etmeniz ve doğru parçaları seçmeniz gerekir. 

 

Sunum Tabağı Nasıl Kullanılır?

Sunum tabağı ne kadar şık olursa olsun tek başına mucizeler yaratamayabilir. Bu yüzden sunum tabağını nasıl kullanacağınız ve nasıl bir yerleşim yapacağınız da oldukça önemlidir. Örneğin, sunum tabağına yemeğinizi aktarmadan önce kafanızda tabaktaki yerleşimi hayal etmeli ve iyice planlamalısınız. Bunun için zihninizde tabağın üstüne şekiller çizebilirsiniz. Hatta özgün ve yaratıcı bir tasarım yapmak için herhangi bir nesneden veya fotoğraftan da ilham alabilirsiniz. Ayrıca bazı şefler sunum tabaklarını hazırlarken ünlü ressamların tablolarından ilham alır. Bunu siz de deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer yemeğe gerçekten özel misafirleriniz gelecekse ve onlara her yönüyle kusursuz bir tabak sunmak istiyorsanız mutlaka bir deneme tabağı hazırlamalısınız.

  • Sunum tabağınızın mümkün olduğunda basit olmasına özen göstermelisiniz. Fazla renkli ve gösterişli tabaklar, yemeğinizin önüne geçebilir ve lezzetini gölgede bırakabilir.
  • Renkli tabaklar kullanacaksanız yemeğinizin önüne geçmeyeceğinden emin olmalısınız. Bunun dışında mümkün mertebe beyaz tabaklar tercih etmenizde yarar var. Çünkü beyaz renkli yemeklerin dışında her yemek, beyaz tabaklarda çok daha etkileyici bir görünüme bürünür.
  • Bambu sunum tabağı ve ahşap sunum tabağı, beyaz tabak kuralının dışında kalır. Burger ya da steak koyacağınız zaman bu tabakları tercih etmeniz çok daha şık olur.
  • Sunum yaparken tabağınızda özellikle bir malzemeye odaklanmalısınız. Çünkü fazla karmaşık görünen ve her malzemenin öne çıkmaya çalıştığı tabaklar, misafirlerinizin dikkatini yine yemeğinizden uzaklaştıracaktır.
  • Mutlaka renklere ve renklerin yerleşimine odaklanmalısınız. Yemeğinizde farklı renkler bulunuyorsa renkleri tabağınızın üstünde dengeli bir şekilde dağıtmalısınız. Aynı renklerin ya da tonların mümkün mertebe birbirinden uzak durmasına dikkat etmelisiniz.
  • Tabağınızdaki yemek aynı tonlara sahipse ve sıkıcı görünüyorsa farklı renklerde hazırlayacağınız soslarla yemeğin lezzetini değiştirmeyen ama sunumu çok daha şık bir hale getiren bir etki yaratabilirsiniz. Bu noktada kesinlikle abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.
  • Porsiyon ayarı sunumdaki tabakların kullanımı konusunda büyük bir önem taşır. Yemeğin porsiyonunun çok fazla ya da çok az olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Sebze, protein ve karbonhidrat da tabağınızda dengeli bir şekilde dağılmış olmalıdır.
  • Tabağınızda yerleşim yaparken bütün dikkatinizi ana yemeğinize vermelisiniz. Örneğin, ana yemeğiniz bir somon fileto ise tabakta mutlaka belirgin bir şekilde durmalıdır. Her ne kadar sadelik önemli olsa da tabağınızda somon filetonuzu destekleyici öğelere de yer vermelisiniz. Garnitürler ve soslar bu konuda size yardımcı olacak ve sunumun çok daha estetik görünmesini sağlayacaktır. Soslarınızı minik çerezlik kaselerde de sunabilirsiniz.
 

Yemeğe Göre Sunum Tabağı Seçimi Nasıl Olmalı?

Balık, salata, tatlı, çorba ya da peynir sunum tabağı, ayaklı kase gibi, şık bir sunum yapacağınız zaman kullanabileceğiniz pek çok tabak çeşidi bulunur. Bu yüzden doğru tabağı seçmeye ve doğru şekilde kullanmaya özellikle dikkat etmelisiniz. Eğer evinizde çok sık misafir ağırlıyorsanız ya da her akşam yemeklerinizin güzel görünmesini istiyorsanız, her yemek türü için yeterli sayıda sunum tabağınız olduğundan emin olmalısınız. Doğru tabağı seçerken öncelikle yiyeceğin türüne ve formuna dikkat etmelisiniz. Sulu yiyecekleriniz için kesinlikle kenarları üste doğru kıvrımlı olan ve yemeğinizin dökülmesine müsaade etmeyecek tabaklar tercih etmelisiniz. Bu noktada yemeğiniz katılaştıktan sonra tabaklarınızı da aynı oranda düz olanlardan seçebilirsiniz. 

Tabii bu yaklaşım yemeklerin sunumlarıyla ilgili genel geçer bir standart olarak bilinir. Siz alışılagelmiş yöntemlerden sıkıldıysanız ve farklılık yaratmak istiyorsanız özgün yöntemlere de başvurabilirsiniz. Örneğin, çok şık bir bardağın içerisinde çorba ikram edebilir ya da ıslak tatlınızı yüksek ayaklı bir kadeh ya da dondurma kasesi içerisinde servis edebilirsiniz. Bu sayede size özel farklı sunum tekniklerini keşfedebilir ve misafirlerinizi yemeğin lezzeti kadar sunumuyla da şaşırtabilirsiniz. Ancak her koşulda insanların rahatça yemek yiyebilmesini sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü tabak seçiminde görünüm kadar konfor da büyük bir önem taşır. Büyük ve yuvarlak formlu bir yemeği dikdörtgen sunum tabağı içerisinde sunmak ne kadar sıra dışı görünse de konforlu olmayabilir. Buna karşılık balıklarınızı sunmak için mümkün mertebe dikdörtgen tabakları tercih etmelisiniz. 

Ayrıca tabakları seçerken yemeklerin lezzetini etkilememesine de özen göstermelisiniz. Ahşap tepsilerde peynir sunmak peynirin lezzetini olumsuz etkileyebiliyor. Eğer misafirlerinize küçük kurabiyeler ikram etmeyi düşünüyorsanız kesinlikle ayaklı sunum kasesi tercih etmelisiniz. Hem görsel olarak şık duran hem de kullanım olarak kolaylık sağlayan bu ürünler, çay saatlerinin vazgeçilmez aksesuarları arasındadır. Dolayısıyla yemeğinize uygun tabağı seçerken tabağın malzemesine, temizliğine, yemeğe oranla kayganlığına ya da boyutuna dikkat etmelisiniz. Eğer gerçekten ideal tabağı seçebilirseniz mide kadar göze de hitap edebilirsiniz. 

Siz de mutfağınızda harikalar yarattıktan sonra yemek odanızda misafirlerinize yemeklerinizi en kusursuz şekilde sunmak istiyorsanız, English Home’un geniş ürün yelpazesi arasından yemeklerinizle ideal uyumu yakalayacak birbirinden şık ve kullanışlı sunum tabakları seçebilirsiniz. Sunum tabağınızı seçtikten sonra, English Home’da bu parçalarla uyum sağlayacak pek çok servis tabağı, pasta tabağı, kayık tabak, bardak, fincan takımı ve tepsi gibi ürünleri de bulabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR