₺183,98 KDV Dahil
₺229,99 KDV Dahil
₺479,98 KDV Dahil
₺599,99 KDV Dahil
₺479,98 KDV Dahil
₺599,99 KDV Dahil
₺239,98 KDV Dahil
₺299,99 KDV Dahil
₺479,98 KDV Dahil
₺599,99 KDV Dahil
₺239,98 KDV Dahil
₺299,99 KDV Dahil
₺239,98 KDV Dahil
₺299,99 KDV Dahil
₺299,99 KDV Dahil
₺599,99 KDV Dahil
₺183,98 KDV Dahil
₺229,99 KDV Dahil
₺299,99 KDV Dahil
₺599,99 KDV Dahil
₺479,98 KDV Dahil
₺599,99 KDV Dahil
₺199,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺299,99 KDV Dahil
₺599,99 KDV Dahil

Peştamal Modelleri

Daha çok hamam, sauna gibi alanlarda havlu yerine kullanılan peştamalin deniz ve plajlarda da kullanımı oldukça yaygındır. Peştamal modellerinde desenler yörelere göre farklılık göstermekle birlikte en çok beyaz, kırmızı ve siyah renklerde üretilmektedir. Özellikle su emiciliği fazla olduğu için pamuklu kumaşlardan üretilen peştamal modellerinin başka kumaş türlerinden de üretileni mevcuttur. İpek dokuma kumaştan üretilen ipek peştamal modelleri narin yapısı sebebiyle günlük kullanımlara pek uygun değildir. Havlu ve plaj gibi alanlarda kullanımı daha rahat olması açısından su emiciliğinin fazla olduğu bambu ve pamuk karışımlı kumaşlardan üretilen ürünler daha sık tercih edilmektedir. Göz alıcı tasarımları ve canlı renk skalası ile pek çok kişinin dikkatini çeken peştamal modellerinin kullanımı oldukça yaygındır.

Geniş ölçülere sahip olan peştamal modelleri kadınlarda göğüs bölgesinden erkeklerde ise bel bölgesinden itibaren sarılarak kullanılmaktadır. Lacivert, kırmızı, beyaz, turuncu gibi pek çok farklı renkte bulunan plaj peştamal modellerinin farklı tasarımları da mevcuttur. Özellikle ekose desenli peştamal ve çizgili renkli peştamal modelleri kullanılırken düz renk tonlarına sahip modeller de tercih edilmektedir. Havlu yerine kullanılan peştamal hamam, spa, sauna, havuz ve plajlarda hızlı kuruması ve üstün emiciliği sayesinde sıklıkla görülür. Genel kullanımının yanı sıra ev tekstil ürünlerinde de sıkça tercih edilen modelleri vardır. El dokuma peştamal ürünleri ev dekorasyonunu zenginleştirmek ve estetik bir görünüm katmak için evin çeşitli bölümlerinde örtü olarak da kullanılmaktadır.

Peştamal Nedir?

%100 pamuktan üretilen ve ince yapılarıyla havluların yerini alan peştamal ürünleri ilk olarak hamamda kullanılmak için üretilmiştir. Çok fazla renk seçeneği bulunmayan ve özellikle mavi, kırmızı, beyaz renk karışımlarından tek tip tasarımı bulunan peştamal modelleri farklı renkleri ile zamanla zenginleşerek kullanım alanları genişlemeye başlanmıştır.

peştamal, hamam ve spa gibi yerlerle bağdaştırılan bir ürün olsa da günümüzde farklı alanlarda da kullanımı oldukça fazladır. Özellikle turistlerin oldukça dikkatini çeken peştamal modelleri arasında giyilebilir peştamal ve bornoz peştamal seçenekleri yer almaktadır. İnce ve hafif yapıları, rahat kullanıma sahip olması, birçok alanda kullanılabilmesi, etnik desenleri ve özel dokuma kumaşları ile bilinir. Turistlerin hem bulundukları zaman diliminde kullandıkları hem de hediyelik olarak tercih ettikleri peştamal modelleri Türk kültürünü yansıtan bir sembol haline gelmiştir.

Genellikle dikdörtgen şeklinde uzun peştamal modelleri kullanılsa da yuvarlak peştamal çeşitleri de bulunmaktadır. Şezlong üzerine sermek, denizden sonra kurulanmak ya da örtünmek maksadıyla kullanılan peştamaller geniş ölçülere sahip dikdörtgen ürünlerdir. Tarihi tasarımını yok etmeden modern dokunuşlar ve pastel tonlardaki renklerle büyüleyici görünümleri vardır. Genellikle çizgili bir tasarımı bulunan ürünlerin yanı sıra etnik desen peştamal tasarımları da vardır.

 

 

Peştamal Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Plaj, sauna ya da havuzlarda sıkça kullanılan giyilebilir peştamal modellerini tercih ederken dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar vardır. Uzun süre kullanım ömrüne sahip olması için almadan önce bazı püf noktalarına dikkat ederek hem kaliteli hem de çok daha kullanışlı peştamal modellerini seçebilirsiniz. Peştamal bornoz modelleri arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

●  Peştamal seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik elbette su emiciliğinin fazla olmasıdır. Kullanım alanları göz önünde bulundurularak peştamal üretiminde kullanılan kumaş türüne dikkat edilmelidir. %100 pamuktan üretilen kumaşlar daha çok tercih edilirken sentetik içeriğe sahip ya da az miktarda naylon karışımı bulunan kumaşlar da kullanılmaktadır. Pamuklu peştamal ürünleri hem daha hızlı ve üstün emicilik özelliği hem de hava alan kumaşlar olmasından dolayı ilk tercih olmalıdır.

●  Peştamal ürünlerinde aslında iki farklı kullanım mevcuttur. Bunlardan ilki havlu yerine kullanılan peştamaller ikincisi ise etnik kullanımı nedeniyle başa bağlanan modellerdir. Bu nedenle kullanım amacına uygun olarak seçimlerinizi yapmalısınız. İki peştamal çeşidi arasında ayrım yapabilmek için göz önünde bulundurmanız gereken kriterler elbette renk ve desen seçenekleridir. Ekoseli ya da çizgili şekilde üretilen peştamal modelleri havlu olarak kullanılırken desenli modeller daha çok başa bağlanmak için tercih edilir.

●  Peştamal seçimi yapılırken dikkat edilen bir diğer unsur ise dokuma özelliğidir. Havlu peştamal ürünlerinin daha uzun süre kullanılması için sık dokuma özelliği bulunan kumaşlar tercih edilmelidir. Esnek dokuma yapılan kumaşlarda ip çekmesi gibi durumlar yaşanması peştamalin kullanım ömrünü ve kalitesini düşürecektir. Ayrıca el dokuması ile üretilen ürünler daha nadir olduğundan kalitesi ve değeri oldukça fazladır.

●  Peştamal bornoz modelleri tek başlarına tercih edilebileceği gibi set şeklinde de alınabilir. Farklı kumaş türlerinden oluşturulan peştamal setlerini incelemek ve satın almak için English Home’u ziyaret edebilirsiniz.

Peştamal Nasıl Temizlenir?

Özellikle sıkça kullanılan peştamal çeşitlerinin temizlenmesine dikkat edilmelidir. Kullanıldıktan sonra uzun süre ıslak ve nemli kalmaması bakteri oluşumu açısından önemlidir. Direkt olarak cilt ile teması bulunduğundan temizleme aşamasında alerjik reaksiyon gösterecek ürünler kullanılmamalıdır. Havuz, plaj, sauna ya da hamam gibi alanlarda kullanıldıktan sonra hemen kuruması sağlanmalı ve mümkünse yıkanmadan tekrar kullanılmamalıdır. İnce yapısı sayesinde daha hızlı kuruma özelliği bulunsa da kullanıldıktan sonra havalandırarak tekrar kurumasına özen gösterin.

Kullanım esnasında oluşabilecek leke ve benzeri durumlarda kumaşa nüfus etmemesi için hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Uygun leke çıkarıcılar ile ılık suda lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz. Kalitesiz deterjan kullanmak, yüksek ısıda yıkama yapmak ya da özensiz saklamak peştamal modellerinin kullanım ömrünü ve kalitesini olumsuz etkileyecektir.

Peştamal Kaç Derecede Yıkanmalıdır?

peştamal modellerinin temizlenmesi kolay olmakla birlikte üretilen kumaş türüne bağlı olarak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Kumaş içeriğine bağlı olarak pamuklu, sentetik ya da keten peştamal çeşitleri çamaşır makinelerinin 30 derece sıcaklık ayarında ve düşük devir seçeneği ile yıkanabilir. Özel dokuma tezgahları kullanılarak üretilen jakarlı peştamal modelleri de uygun koşullarda makinelerde yıkanabilir. Yumuşaklığını ve rengini koruması için az miktarda deterjanın yanı sıra yumuşatıcı ürünler de yıkama esnasında eklenebilir. peştamal modellerin bazılarının ütü ihtiyacı olabilir. Fakat ütüleme işlemine geçmeden kumaş türüne dikkat edilmelidir. Naylon karışımlı kumaşlar ütü için dayanıklı olmadığından ürünün zarar görmesine neden olabilir. Peştamal modellerinin çok fazla kırışmasını istiyorsanız kuruma aşamasını geniş bir şekilde asarak gerçekleştirdiğiniz peştamaller kururken belli oranda kırışıklıkları da gidecektir.

Peştamal Fiyatları Ne Kadar?

Peştamal fiyatları ürünün özelliklerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Peştamal çeşitlerinin kalınlıkları, dokuma özellikleri, boyutları, rengi, deseni ya da kumaş türü fiyatlarının değişmesine neden olmaktadır. El dokuma ya da makine dokumasıyla üretilen modeller ayrı kaliteye sahip olduklarından farklı fiyatlandırmaları mevcuttur. Peştamal seçerken kullanılacak alana bağlı olarak kumaş türünde seçim yapmaya özen göstermelisiniz. Banyo tekstil ürünleri arasında yer alan peştamal modellerini banyo dekorasyonuna uygun olarak seçebilirsiniz. Banyo aksesuarlarının rengine ve modeline bağlı olarak tamamlayıcı unsurlar belirleyebilirsiniz. İster evinizin balkonunda dekoratif amaçlı isterseniz banyonuzda havlu yerine kullanabileceğiniz şık görünümlü ve kullanışlı peştamal ürünleri arasında seçim yapmak için English Home’u inceleyebilirsiniz. Birbirinden güzel ve kaliteli pek çok ürünü gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

 

 

 
 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR