{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "name": " ", "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "ProductList" } }

SALON KATEGORİLERİ

Salon

Ev dekorasyonunda en çok özenilen yerlerden biri salondur. Zira misafir ağırlarken ve ailenizle zaman geçirirken salon, en çok kullanılan mekandır. Durum böyle olunca salon dekorasyon ürünleri dikkatle seçilmeli ve bu ürünlerle pozitif bir atmosfer yaratılmalıdır. İçerisinde bulunduğunuz ortamın enerjisi direkt olarak size yansır. Bu noktada kendi stilinizi yansıtmak ve zevkinize uygun bir salon dekore etmek sizi daha mutlu edebilir.

Salon Ürünleri Nelerdir?

Salon ürünleri farklı kullanım amaçları doğrultusunda üretilen ve salonların havasını değiştiren ürünlerdir. Bu yüzden özenle seçilmeli ve dikkatle yerleştirilmelidir. Bu seçimi yapmadan önce salon ürünlerini yakından tanımak dekorasyon yaparken sizlere kolaylık sağlar:

 • Mobilya, salon stilinin demirbaşı olduğundan oluşturmak istediğiniz tarz doğrultusunda seçilmelidir. Bu eşyalar ahşap olabileceği gibi metal ya da pirinç olarak farklı materyallerden üretilebilir. Salonun tarzına uygun materyallerden üretilen mobilyaların tercih edilmesi daha başarılı bir dekorasyonun elde edilmesini sağlar.
 • Konsol, odanın boyutuna göre uzun ve geniş ya da kısa ve dar olarak seçilebilir. Daha geniş bir oda görünümü için konsolla beraber duvar aynaları kullanılabilir.
 • Masa ve sandalyeler, ana mobilya ile orantılı boyutta seçilmelidir. Yemek masası salonda ise daha portatif ve kullanışlı bir masa tercih edilebilir.
 • Halılar, salonlarda zemin dekorasyonu için ilk akla gelen parçalardır. Birçok modelde üretilen halılar arasından tercih yaparak zevkinize ve salonunuza göre bir tane belirleyebilirsiniz.
 • Halı modelleri arasında; kadife, jüt, şönil, dokuma, makine, jakarlı, peluş halı bulunur. Halı yerine kilim modellerinden biri de tercih edilebilir. Pamuklu, çift taraflı ya da jüt kilimler salon zemininde oldukça şık durarak bütünlük sağlar.
 • Salon perdesi dekorasyonu doğrudan etkilediği için doğru bir renk ve modelde seçilmelidir.
 • Masa örtüsü; polyester, vinil, yuvarlak, örme, dantelli olabileceği gibi runner şeklinde de seçilebilir. Ayrıca yemek davetlerinizde kullanabileceğiniz Amerikan servis örtüsü sofranızı renklendirebilir. Masa örtüsü, masanın daha şık görünmesini sağlar.
 • Kırlent daha samimi bir ortam oluşturmanızı sağlar. Birbirinden güzel kırlentlerin renkleri salona canlılık katar. Kırlentler peluş, goblen, çift taraflı, baskılı, kadife ya dadokuma olarak tercih edilebilir.
 • Koltuk şalı, daha sıcak bir ortam için kullanılabilir. Çizgili, desenli,çiçekli modelleri ve farklı renkleri sayesinde her stile kolayca uyum sağlar.
 • Puf, koltuk kenarları ya da sehpa diplerine konulan çok amaçlı kullanımı olan bir eşyadır. Kitap okurken ya da TV izlerken ayaklarınızı uzatmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ayakların altına puf konularak destek sağlanır.

Salon Ürünleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Salonda en fazla yer kaplayan eşyaların ilk önce seçilmesi daha akıllıca olacaktır. Bu eşyalar mobilya modelleridir. Öncelikli olarak büyük mobilyaları seçmek daha ufak parçaları onlara uydurmada kolaylık sağlar. Örneğin ana mobilyalar pirinç ve altın detaylı ise ufak sehpalar da ana mobilyalara uyacak şekilde seçilebilir.
 • Perde seçerken salonun genel havası göz önüne alınarak seçim yapılmalıdır.Perdeler storlu, tül, fon, zebra, jaluzi ya da ip perde modelleri arasından seçilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta perdenin tamamlayıcı olmasıdır.
 • Halı seçerken dikkat edilmesi gereken nokta ise halının doku uyuşmazlığınaneden olmamasıdır. Genellikle zeminle zıt renklerde seçilmeye özen gösterilenhalı, zemini soğuk görüntüsünden uzaklaştırır. Koyu kestane parkeden oluşan birzemin üzerine bej bir halı sermek güzel bir kontrast oluşturur.
 • Ferah ve havadar bir salonunuz varsa renk tercihi yaparken daha özgürolabilirsiniz. Gün ışığından faydalanamayan bir salon ise aydınlatma açısından daha özenli dekore edilmelidir. Bu durumda lambader ve spotlardan yararlanabilirsiniz.  Ayrıca seçilen salon ürünlerinin daha açık renkte olması gerekir. Açık tonlarda olan eşyalar daha ferah bir görüntü verecektir. Aksi durumda salonunuz boğuk ve karanlık olabilir.
 • Seçilen ürünler her ne kadar zevkiniz doğrultusunda seçilse de ürünlerin rahat ve konforlu olmalarına da dikkat edilmelidir. Kullanışlı eşyalar her zaman daha çok sevilir. Bu adıma dikkat edilirse salonunuz daha keyifli bir yaşam alanı olur.

Salon Dekorasyonunun Püf Noktaları

Salonlar en çok zaman geçirilen alanlardan biridir. Bundan dolayı dekorasyon sırasında bazı püf noktalara dikkat etmek daha kullanışlı bir salona sahip olmanızı sağlar. Dekorasyona başlamadan önce hayal ettiğiniz salonun hangi tonlarda olduğunu belirlemelisiniz. Belirlenen renk skalası doğrultusunda eşya seçmek her zaman daha kolay olur.

Salonun ana eşyaları mobilyalar, mobilyaların ana parçaları ise koltuklardır. Koltuk seçerken salon boyutu hesaba katılmalıdır. Çünkü koltuk boyutları salona uygun olmadığı takdirde fazla büyük ya da ufak kalabilir. Bu durum salon içinde boğucu bir havaya neden olur. Halılar, salonun daha dolu görünmesini sağladığından sıcak bir ortam oluşturmak için seçilebilir. Farklı dokulara sahip halılar, mobilyalara uyacak şekilde seçilirse güzel bir ahenk yakalanabilir. Ferah bir salon için yumuşak renklerin kullanılması gerekir. Açık tonda olan bu renkler daha aydınlık bir ortam oluşmasını sağlar. Ayrıca salon için seçilen renklerin tavan ve mobilyalarla uyumlu olması daha şık bir dekorasyon oluşturmanızı sağlar.

Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da yan mobilya seçimidir. Yan mobilyalar ana mobilya olan koltuğu tamamlayan sehpa, zigon, ortasehpa, kahve masası gibi mobilyalardır. Bunları seçerken renge göre bir tercihtebulunabilirsiniz. Dar bir salon için açık renkte yan mobilya seçmek salonu daha geniş gösterir. Geniş bir oda için salon dekorasyonu yapılıyorsa koyu renk ahşap mobilyalar seçilebilir. Salon dekorasyonu sırasında büyük öneme sahip olan perdeler geniş bir renk ve doku yelpazesine sahiptir.

Bin bir seçenek arasında tercih yapmanız zor olsa da perde seçmek salonun temel dekorasyon adımlarından biridir. Perde seçerken renk, model ve dokusunun diğer eşyalar ile uyum içinde olmasına dikkat edilir. Ayrıca salonun tarzına göre tül, fon, storlu perde seçenekleri arasından biri tercih edilebilir. Avangart bir salonda daha ağır tüller ve kadife fonlar seçilebilir. Country ya da İskandinavtarzı bir salonda ise storlu ya da zebra perdeler daha şık olabilir.

Daha Şık Bir Salon İçin Aksesuarlar

Başlıca salon ürünlerinin dışında tamamlayıcı rolü olan ve oldukça önemli sayılan aksesuarlar da bulunur. Aksesuar seçimi salon dekorasyonu için vazgeçilmez bir adımdır. Son dokunuş olarak da görülen aksesuarları seçmek son derece zevklidir. Salon aksesuarları arasında en çok dikkat çeken parçalar; tablo, salon bitkileri, biblo, kırlent, duvar saati, çerçeve ve mumlardır. Bütün bu aksesuarları temel salon ürünleri ile uyumlu bir şekilde seçerek arzu ettiğiniz stil doğrultusunda bir araya getirebilirsiniz. Ayrıca daha sıra dışıbir salon istiyorsanız post halı ya da sade kırlentler yerine kadife kırlent seçebilirsiniz. Bu seçimler salonunuzun daha şık olmasını sağlar. Kullanışlı ve modern salon ürünleri ile salonunuzu evinizin en gözde yeri haline getirebilirsiniz. Bunun için birbirinden güzel English Home salon ürünlerinden zevkinize hitap edenleri seçebilir, hemen sipariş verebilirsiniz.

FAVORİ ÜRÜN

Ürünü favori listenize eklediniz. Menüdeki kalbe tıklayarak tüm favori ürün listenizi görüntüleyebilirsiniz.