{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "name": " ", "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "ProductList" } }
DAHA FAZLA ÜRÜN GÖR
181 üründen 48 ürün gösteriliyor

Halı 

Halı, yaşam alanlarının eksiksiz ve kusursuz tasarımı için, mekanın tarzını vurgulayan bütünsel tamamlayıcılardan en önemlisi halılardır. Dengeli ve uyumlu bir dekorasyonda, mobilyalar, aksesuarlar, perdeler ve halıların birlikte oluşturdukları kompozisyon doğru kurgulanmalıdır. Uzmanlara göre yerleşimde en sona bırakılması gereken halı seçimi, mekanı oluşturan tüm öğelerin birlikteliğinin oluşturduğu stilinizi gösteren tabloya atılan son imzadır.

Halı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde halılar çoğunlukla yün, polyester, naylon, polipropilen, akrilik, pet elyaftan ya da karma olarak üretilir. Üretim yöntemine göre sınıflandırmak gerekse de, el dokuma ya da makine halıları olarak ikiye ayrılırlar. El dokumaları antika, eski değerli ve yeni imalat halıları olarak üç çeşittir. Yeni imalat halıları, ipek, yün ya da pamuklu olabilir. El dokuma yeni imalat halı fiyatları içinde en yüksek olanı, ham maddesi ve işçilik maliyetinin yüksek olması sebebiyle ipek olanlardır. Yün halı modelleri ise kir tutmamaları, kaymamaları, doğal olmaları, sıcak tutmaları gibi avantajlarıyla bilinir. 

Halı Modelleri Nelerdir?

Halı seçiminde evin genel tarzı, duvar boya rengi, varsa duvar kağıdı, parke deseni, mobilyalar, perdeler ve aksesuarlar dikkate alınmalıdır. Ahşabın yoğun kullanıldığı, toprak tonlarının tercih edildiği klasik veya avangart stilin benimsendiği bir mekanın tamamlayıcısı klasik halı modelleri olurken, genç ve dinamik çizgilere sahip çağdaş bir yaşam alanında modern halı modelleri arasından seçim yapmak uygun olacaktır. Farklı tarzda parçaların bir araya ahenkle getirildiği bir evde, modern mobilyaların ortasına konumlandıracağınız rustik bir halı, yaratacağı eklektik hava ile dikkatleri üzerine çekecektir.

Beyaz, krem, bej ya da ekru tonlarda oldukça sade döşenmiş bir odaya, örneğin taş desenli halı modelleri ile hareket ve canlılık katmak, hatta odanın baş aktörü yapmak mümkündür. Tam tersine desenli mobilyaların, kırlentlerin, yoğun aksesuar kullanımının olduğu mekanda kullanılacak sade tek renk bir halı dengeyi sağlayacaktır. Renkli halı modelleri ve fiyatları 2020 yılında da vazgeçilmezler arasında olacaklarının kanıtı gibidir. Ayrıca arzuya göre, kış ayları için daha kalın, uzun tüylü modeller tercih edilebilirken, havalar ısındığında daha ince, hafif, açık renkli yazlık halı modelleri kullanılabilir.

Halı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halı almadan önce, evin genel tarzı, kullanacağınız mekanın boyutları, dikdörtgen, kare, oval ya da yuvarlak şekillerden hangisinin uygun olacağı, mobilyalarınızın tamamlayıcısı mı, başrolde dikkat çeken bir odak noktası mı aradığınız sorularına cevap vermek gerekir. Sık temizlenmesi gereken odalar için polyester olanlar uygun olacaktır. Mutfak ve banyoda leke tutmayan, kolayca makinede yıkanan modeller, çocuk odalarında çizgi kahramanlı, rengarenk seçimler mutlu eder. 

Halı Ölçüsü Nasıl Alınır?

Halının kullanılacağı yaşam alanında bütünlük oluşturabilmesi için marka, model, renk kadar önemli kriterlerden biri de ölçü konusudur. Yaşadığınız mekanda orantısız duran bir halı, tüm estetik çabalarınızı yerle bir edebilir. Bunun için ürünlerin doğru şekil ve boyutta olması diğer kriterler kadar önemlidir. Halıyı koyacağınız odanın ölçülerini aldıktan sonra, beraber kullanacağınız sehpa, yemek masası, yatak gibi belirleyici mobilyaların ölçüsünü de almanız ve halı çevresinde ne kadar boşluk bırakmak istediğinize karar vermeniz satın alma sırasında kolaylık sağlar.

Odalara Göre Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Salon halıları, mobilyalarla birbirini renk ve tarz olarak tamamlayacak uyumda olmalıdır. Koyu renklerle açık renkleri bir arada kullanmak, salonunuzun daha ferah görünmesine yardımcı olur. Örneğin kahve tonlarda klasik mobilya takımıyla açık bej dokuma halı, bembeyaz modern bir salon takımıyla modern salon halıları arasından seçebileceğiniz canlı renkli geometrik desenli halı modelleri uyum getirir. Salon dışında günlük aktiviteleriniz için kullandığınız ayrı bir oturma odanız varsa, hem geniş ve ferah gösteren, hem de neredeyse tüm mobilyalarla uyumlu gri halı modelleri ve fiyatları uygun seçenekleriyle en büyük yardımcılarınızdan olacaktır. Nötr tonlarda düz kumaşlı koltuklarınız varsa, ortaya sereceğiniz floral desenli bir şönil halı ya da her iki tarafı da kullanılan bir dokuma halı istediğiniz hareket efektini verecektir.

Evde kirlenme ve lekelenme ihtimali en fazla olan mutfaklarda, küçük ebatta,her an kaldırılabilir ve yıkanabilir halı modelleri estetikle birlikte hijyen açısından da fonksiyonel bir tercih olur. En çok özen isteyen mekanlardan çocuk ve bebek odalarındaki halılar, severek vakit geçirmelerine olanak sağlayan renk ve desenleriyle çocukları, yumuşak dokulu, toz tutmayan, antibakteriyel özellikleriyle de ebeveynleri memnun etmelidir. Uygun ebatta konumlandırılabilecek bir pamuk halı, hem doğal malzeme oluşu, hem de kolay temizlenir özelliği ile en iyi alternatiflerden biridir. Ebeveyn yatak odalarında yatak ucuyla makyaj masası ortalanarak konan tek büyük parça ya da yatağın iki yanına serilen ince uzun küçük yatak odası halı modelleri yuva sıcaklığını hissettirecektir. Krem, pudra ya da lila tonlardaki bir jakarlı halı, hem yataktan kalktığınızda sıcak bir dokunuş olur, hem de odaya ferah, romantik bir ambiyans katar. En çabuk kirlenen ortak mekanlardan banyolarda da küçük, yıkanabilen modeller uygun olacaktır. Alternatif olarak kilim ve paspas modellerini de inceleyebilirsiniz.

Halı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Küçük kazalarda leke olmaması için acilen su ve sabun, genel temizlik için haftada iki kez elektrik süpürgesi, daha detaylı temizlik içinse şampuan ya da pudra yardımıyla yıkama makinesi kullanılabilir. Çok kirli ya da inatçı lekeli halılar için profesyonellerden yardım almak uygun olacaktır. Üstüne bir şey döküldüğünde bekletmeden, kurutmadan hızlıca müdahale etmek ve lekeleri daima kenardan ortaya doğru silmek önemlidir. Kullanılan her türlü temizlik ürününde talimatlara uygun uygulama yapılmalıdır.

Halı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Beğeni ile aldığınız halılarınızın, uzun yıllar ilk günkü gibi yeni ve canlı gözükmesini sağlamak için birkaç detaya dikkat etmeniz yeterlidir. Belirli zaman aralıklarıyla, üstünde iz yapacak ağırlıkta olan eşyaların yerleri değiştirilmeli, eşya izi olan yerler bir fırça yardımıyla düzeltilmelidir. Aynı zamanda ürünün belirli aralıklarla yönü değiştirilmelidir. Rutin temizlik elektrik süpürgesi ile vakumlanma yöntemiyle olmalı, çırpma, silkeleme gibi yıpratıcı eylemlerden kaçınılmalıdır.

Sigara külü, mum gibi yanıcı cisimler deformasyona sebep olacağından dikkatli olunmalı, aynı nedenlerle çamaşır suyu, deterjan, sirke gibi kuvvetli temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Renginin solmaması için direkt güneş ışığına uzun süre maruz bırakılmamalı, taşınmalarda veya kullanılmadığı zamanlarda katlama, kırma yapmadan rulo haline getirilerek, rutubetsiz bir mekanda, düz ve sert bir zeminde, yatay olarak muhafaza edilmelidir.

Tarzı, rengi, deseni ve yarattığı izlenim ile halılar, adeta sihirli bir değnek gibi mekana son dokunuşu sağlarlar. Bu öyle büyük bir etkidir ki, yalnızca halı seçimiyle mekanları olduğundan büyük/küçük, ferah/kasvetli, sade/karışık göstermek mümkündür. English Home garantisi ile sunulan birbirinden kaliteli, fonksiyonel, şık ve ucuz halı fiyatları sayesinde bu yıl siz de yenilenin. Yaşam alanlarınıza renk ve neşe getirecek sihirli dokunuşunuzu yapın.



FAVORİ ÜRÜN

Ürünü favori listenize eklediniz. Menüdeki kalbe tıklayarak tüm favori ürün listenizi görüntüleyebilirsiniz.