{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "name": " ", "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "ProductList" } }
1 ürün gösteriliyor
FİLTRELE
{ "actionField" : { "list": "surahikaraf" }, "product": { "position": "1", "sku": "", "category": "Karaf", "name": "Victory Cam Karaf 1000 Ml Antrasit", "product_id": "10030699", "price": "99.99", "brand": "", "variant": "Z00035", "dimension9": "000000010030699001", "dimension11": " | ", "dimension13": " |  | ", "dimension14": "10030699.", "dimension15": "000000010030699001", "dimension16": " 99.99 ", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension18": "", "dimension30": "41514" } }

Karaf

Hoş sohbetleri lezzetli ikramlarla pekiştirirken şıklığı da gözetenlerden misiniz? Binlerce yıldır sofralara zarafet kazandıran karaf modelleri, tam size göre. Karaf fiyatları farklılık gösterse de her keseye uygun zarif modeller bulmak mümkündür. English Home tasarımıyla beğeninize sunulan elit koleksiyonda, karaf seçenekleri de diğer tüm ürünler gibi kaliteli ve özgündür. Karaf Nedir?

Fransızca kökenli olan bu kelime Türkçeye karafa olarak girmiş, Yunan sofra kültürünün etkisiyle "karafaki" olarak da kullanılır olmuştur. Kulpsuz sürahi olarak tanımlanabilecek dekoratif objenin bilinen tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Mısır, Babil, Sümer gibi kadim medeniyetlerden kalan formları, gelenekçi zanaatkarlar ve modern tasarımcılar sayesinde halen güncelliğini korumaktadır. Şekilleri servis edilecek içeceğe ve toplumların kültürüne göre değişkenlik gösteren bu tarz sürahilerin, kahve karafı, mini karaf bardak gibi sayısız çeşidi bulunur.Karaf Nasıl Kullanılır?

Sunum sırasında içeceklerin tadının bozulmaması, taze kalması ve görsel zenginlik kazanması için tercih edilen bu obje kullanılırken amaca uygunluk da gözetilmelidir.

 • Gazının kaçması, ideal ısısını koruması gereken içecekler için dar ağızlı modeller ya da kapaklı karaf modelleri tercih edilmelidir. Hava temasıyla aromatik özellileri artan içecekler için ise, geniş boyunlu ve açık ağızlı olanlar kullanılmalıdır.
 • Güneş ışığından korunması gereken sıvılar için koyu renkli veya mat modeller kullanılır. Kristal karaf veya cam karaf, içeceğin kolaylıkla görünmesini sağladığı için saflık ve temizlik hissini artırır. Ayrıca içeceğin doğal rengiyle ortamın atmosferine görsel değer kazandırmak için idealdir.
 • Modeli seçerken diğer dekoratif servis tabakları ile uyumu kadar, ikram edilecek içeceğin kültürel geçmişini de göz önünde bulundurun. Birçok içeceğin sunumunda, derin anlamlar taşıyan ritüeller vardır ve bu ritüeller misafirinize saygı, sıcaklık, konukseverlik gibi birçok duyguyu geçirmenize yardımcı olur.
 • Mutfaktaki karaf su şişesi modelinin mutlaka ağzı kapalı olmalıdır. Havadaki partiküllerin suya karışmaması için, eskilerin yaptığı gibi ağzını şık bir dantelli örtüyle de örtebilirsiniz. Temiz bir limon veya yeşil elmayı ağız kısmına oturtarak hoş bir kompozisyon oluşturmak da mümkündür.
 • Sadece dekoratif aksesuar olarak kullanacağınız modeli seçerken ortamın genel tarzını dikkate alın. Antik karaf sofistike bir imaj bırakırken altın ve gümüş rengi işlemeli büyük bir karaf sürahi, avangart salona uyum sağlayacaktır. 


Karaf Nasıl Temizlenir?

Dar ağızlı mutfak gereçlerini temizlemek birçok insan için büyük eziyettir. Uzun saplı fırçalar her girintiye ulaşamayabilir. Bulaşık makinesi diplerde kalan tortuyu tam alamayabilir. Mıknatıslı sünger gibi uğraştırıcı yöntemlerden de sıkıldıysanız, biraz pirinç tanesiyle pratik bir şekilde sorunu çözebilirsiniz.

 • Bir miktar pirinci sürahinin içine boşaltın.
 • Pirinçlerin üstüne gelecek kadar su ekleyin.
 • Az miktarda temizlik malzemesi ekleyin.
 • Deterjan yerine karbonat, sirke gibi doğal malzemeler de kullanabilirsiniz.
 • Tüm köşelerin temizlendiğinden emin olana kadar nazikçe çalkalayın.
 • Karafı suyla çalkalayıp duruladığınızda pirinçlerle birlikte kirler de gidecektir. 


Karaf mı Sürahi mi?

Birbirlerinin yerine de kullanılabilen bu iki obje arasındaki ayırıcı fark, kulptur. Miktarı çok ve ağırlık yapan sıvıları taşırken sıcak servislerde veya hazne yüzeyinde el izi görmek istemediğinizde sürahi daha kullanışlıdır. Kulp sayesinde sıvıyı bardağa veya başka kaba boşaltmak da daha kolaydır. Bu sebeple mutfak işlerinde tercih edilir. Karaf buzdolabında ve vitrinde sürahi kadar çok yer kaplamaz. Küçük boyları, yerine göre bardak olarak da kullanılabilir. Hediye gelen çiçek buketini suya koymak istediğinizde, bu eşya sürahiye kıyasla daha dekoratiftir. Simetrik sofra düzeninde, merkez noktası belirlemek için rahatlıkla kullanılabilir. Bu eşyalar arasındaki fark çok fazla olmasa da, ihtiyaç halinde zorda kalmamak adına, mümkünse her iki türden de en az birer tane bulundurmak  gerekir. Karafla Şık Sunumlar Hazırlayın

Her ne kadar genel kabul gören sunum kuralları olsa da, küçük farklılıklarla kendi özgün tarzınızı da yaratabilirsiniz. Birkaç küçük tüyo, yeni fikirler bulmanız için yaratıcılığınızı tetiklemek  amacıyla yardımcı kullanılabilir.

 • Desenli ve resimli karaf kullanıyorsanız, motifle içecek arasında bir bağ olması beğeniyi artırır. Örneğin, geleneksel bir şerbet ikramında Osmanlı motifi içerenler, süt servisinde sevimli inek kabartmalı ve güğüm formunda retro modeller kullanılabilir.
 • Beyaz bir masa örtüsünün üstüne ışık kaynağının yönünü de gözeterek yerleştireceğiniz kristal karaf, içindeki sıvının renginin de yardımıyla muhteşem ışık yansımaları oluşturacaktır. Aynı yöntemle loş bir ortamda mum kullanarak dalgalanmalar da yaratabilirsiniz.
 • Yaz aylarında limonata servisi için bardaklı karaf takımı kullanmak çok popüler hale gelmiştir. Limon dilimleri, taze nane ve tarçın çubuğu gibi yardımcı malzemelerle, hem göze hem de damağa hitap edecek sunumlar hazırlayabilirsiniz.
 • Farklı renk ve yoğunluktaki meyve sularıyla rengarenk lezzet katmanları elde edebilirsiniz. İçilirken katmanların karışmaması için, serviste pipet kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Serviste buz yerine, 3-4 santim kalınlığında renkli mermer küpler kullanmak, hem içeceğin sulanmasını önleyecek hem de şık bir sunum sağlayacaktır.
 • Buz eklenemeyen içeceklerin daha uzun süre soğuk kalması için, içeceği karafla birlikte buzdolabında bekletin. Soğuma sırasında diğer gıdaların koku moleküllerinin içeceğin aromasını bozmaması için, haznenin ağzını kapatmayı ihmal etmeyin.


Eskiyi Dönüştürün, Yeniden Kullanın

Faklı formlarda da kullanılmaya müsait olan karafınız demode olduysa, çizikler, çatlaklar sebebiyle iş göremiyorsa ve siz de bu eşyanızdan ayrılmak istemiyorsanız, rahatlıkla farklı bir dekoratif objeye dönüştürebilirsiniz. Yapıları itibarıyla bu eşyalar plastik çiçek aranjmanı haznesi olarak kullanılmaya çok uygundur. Üstüne fanus, ağzına fitil mekanizması ekleyerek ürünü dekoratif gaz lambasına çevirebilirsiniz. Aynı şekilde biraz elektrik malzemesi ve bir şapkayla şık bir abajura dönüşebilir. Sınırsız seçenekleri keşfetmek için hayal gücünüzü kullanmaktan çekinmeyin.

English Home’un zengin ürün yelpazesindeki karaf ve sürahi seçenekleri gibi, diğer objeler de zarif ve dekoratiftir. Alışverişinizi tamamlamadan önce ev dekorasyonu, mutfak ve sofra kategorilerine de göz atıp beğendiğiniz ürünleri sepetinize ekleyebilirsiniz.

  

 

{ "productList": { "type": "Product List Viewed", "data": { "currency": "TRY", "products": [ { "product_id": "10030699", "position": 1, "sku": "000000010030699001", "category": "Karaf", "name": "Victory Cam Karaf 1000 Ml Antrasit", "price": "99.99", "variant": "Z00035", "brand": "EnglishHome", "dimension11": "", "dimension13": " | ", "dimension14": "10030699", "dimension15": "000000010030699001", "dimension16": "99.99", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension18": "Z00155", "dimension30": "41514", "dimension31": "" } ] } } }
FAVORİ ÜRÜN

Ürünü favori listenize eklediniz. Menüdeki kalbe tıklayarak tüm favori ürün listenizi görüntüleyebilirsiniz.