"

Bebek Yastık

"

Her ebeveyn bebeklerine mümkün olan en rahat uykuyu vermek ister. Bebekler için tasarlanan yorgan, yastık ve nevresim takımı gibi uyku tekstili ürünleri bebeğinizin uyku sağlığını destekler. Kesintisiz bir gece uykusu için ihtiyaç duyduğu konforu sağlar.

 

 

Bebek Ne Zaman Yastık Kullanmalı?

Bebeklerin bedensel gelişimine bağlı olarak kullanabilecekleri bebek yastık gibi uyku aksesuarları farklılık gösterebilir. Normal koşullar altında, bebeklerin omuzları başlarından daha geniş olacak şekilde büyüyene kadar (18 ila 24 aydan önce) yastık kullanılması önerilmez. Bu açıdan yenidoğan bebek yastık kullanır mı ya da 3 aylık bebek yastık kullanılmalı mı sorularının cevabı uyku sağlığı açısından ''hayır'' olacaktır. Tipik olarak, bebekler gece uyurken yüzüstü pozisyonda kalırlarsa kendi başlarına pozisyon değiştirmekte zorlanır. Bu nedenle boğulma riski ile karşı karşıya kalabilirler. Diğer yandan, bazı durumlarda aynı riskleri önlemek için bir yastık kullanmak da gerekebilir. Yastık seçimi ve kullanma rutini genel olarak bebeğinizin gelişimi ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak alınması gereken bir karardır. Bebeğiniz bir buçuk yaşına geldiğinde, yastık kullanmaya hazır olduğunu gösteren bazı yaygın işaretler şunlardır:

 • Bebeğiniz örtülerini toplamaya veya başının altına yumuşak oyuncaklarını koymaya başlamışsa,
 • Uyku pozisyonundan rahatsız olduğu için geceleri huzursuz oluyorsa,
 • Başını yatağınızdaki veya kanepenizdeki yastıklarınıza koymaya başladıysa,
 • Baş bölgesi desteklenmeden uyuyamıyorsa,
 • Bebeğinizin yastık kullanmaya hazır olduğuna inanıyorsanız, ilk bebek yastığınız için alışveriş yapabilirsiniz.

 

 

Bebek Yastık Modelleri

Bebekler fiziksel özellikleri bakımından yetişkinlerle aynı kas gücüne sahip değildir. Bu nedenle doğru yastık seçimi, boyun ve omuzlardaki stresi azaltarak rahatlamalarına yardımcı olur. Her çocuğun uyku şekli farklıdır ve tek bir pozisyonda kalmak kafatasında gelişme ve büyüme sorunlarına neden olabilir. Beşiğinde sürekli aynı pozisyonda yatan bebeklerin düz bir kafa geliştirmesi yaygın görülen bir sorundur. Düz kafa sendromu olarak da bilinen bu durum, yatak gibi düz bir yüzeyde yatarken 180 derecelik kafa hareketini zorlaştırabilir. Doğru yastık olmadan, bebeğinizin başını bir yandan diğer yana hareket ettirme zorluğu, gece boyunca solunum sorunlarına neden olabilir. Bebek için yastık seçerken uyku pozisyonu, çocuğunuzun uyku alışkanlıklarını tanımlamak için göz önünde bulundurulabilecek en basit faktördür. Çoğu ebeveyn, çocuklarının en sevdiği uyku pozisyonunun ne olduğunu bilir. Bunu anlamak için birkaç gece çocuğunuzun yatış pozisyonuna dikkat etmeniz çoğu kez yeterlidir. Sırtüstü uyuyan çocukların genellikle geceleri ince bir yastığa ihtiyaçları vardır. Uyku pozisyonunun doğası gereği, yanlış yastık seçimi başın tek bir yöne çok fazla dönmesine neden olabilir. Normalde, yüzüstü uyuyan çocukların yastık kullanmaları önerilmez, çünkü bu pozisyondaki uyku, solunum yolları açısından tehlikeli kabul edilir. Çocukların tipik olarak dar omuzları vardır, bu nedenle yanlarına dönerek uyuduklarında başları ve omuzları arasında çok fazla boşluk oluşur. Baş bölgesini iyi bir şekilde kaldıran bir yastık kullanmak, uyurken omurganın düz bir pozisyon almasına yardımcı olabilir. Yastık kullanımından en fazla bu uyku pozisyonunda fayda sağlanır.

 

 

Bebek Yastık Ölçüsü Nasıl Olmalı?

Bebek yastıklarında ebat oldukça önemlidir. Ağırlık dağılımı ve kas gücündeki farktan dolayı çok büyük bir yastık bebeğin boynunda ve omuzlarında zorlanmaya neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuz için yetişkin boyutunda bir yastık almamalısınız. Malzeme açısından bebek yastıklarında yetişkin yastıklarına benzer dolgular kullanılır. Diğer yandan bebeklerin cilt yapısı daha hassas olduğu için doğal malzemeler bile alerjik tepkiler gösterebilir. Örneğin yün, yastık dolgusu olarak çok sık kullanılan yumuşak bir malzemedir. Çok fazla ısı üretmesi nedeniyle genellikle kış aylarında kullanılan yastıklar için idealdir. Öte yandan birçok bebekte yün alerjisi sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle yün yastık kullanırken bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Pamuk, yünden daha yumuşak bir dolgu malzemesidir. Yün ile karşılaştırıldığında daha az ısı tuttuğu için gece uykusu boyunca terlemeyi önlemeye yardımcı olur. Bebek terletmeyen yastık arıyorsanız pamuk yastık ve yastık kılıfları en iyi seçimdir. Hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilir.

 

 

Bebek Yastığı Kullanmanın Faydaları

Bebekler sağlıklı gelişim için hayatlarının ilk yıllarında çok fazla uyur. Çocuğunuzun uyku ya da uykuya bağlı gelişme sorunları varsa, doğru yastığı bulmak sorunlarınızın cevabı olabilir.

 • Bebeğiniz için kaliteli ve ihtiyaçlarına uygun bir yastık seçmek, uyku pozisyonu dışında, vücut ısısını dengelemeye yardımcı olur.
 • Doğru boyutta bir yastık bebeğinizin rahatlamasına ve gece boyunca huzurlu bir şekilde uyumasına yardımcı olur.
 • Bebekler için ortopedik yastık çeşitleri, omurganın daha iyi bir duruş almasına yardımcı olur. Duruş pozisyonunu iyileştirir.
 • Kaliteli ve iyi tasarlanmış bir bebek yastığı rahatlatır ve enerji verir. Bebeğinizin stresli olduğu ya da çok yorulduğu bir günün sonunda iyi bir gece uykusuna yardımcı olur.

 

 

Bebek Yastığı Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

 • Bebeğinizin alerjik koşullarını dikkate alın ve cilt tipi ne olursa olsun hipoalerjenik özelliğe sahip yastıkları tercih edin.
 • Yastığın çok sert veya çok yumuşak olmadığından emin olun.
 • Hijyenik kullanım için yastığın çamaşır makinesinde yıkanabiliyor olmasına dikkat edin.
 • Bebeğinizin cildinin tahriş olmaması için %100 pamuktan üretilmiş yumuşak bir yastık kılıfı satın alın.
 • Yastıklar uygun şekilde bakım yapılırsa genellikle iki yıla kadar kullanılabilir.
 • Yastığı bebeğinizin ihtiyaçlarına göre özelleştirmek için yastığın yan tarafındaki dikişi dikkatlice söküp, istenen kalınlık seviyesine ulaşılana kadar yastıktan dolgu malzemesini çıkarabilirsiniz.

En doğal malzemelerden üretilen bebek yastıkları ile bebeğinizin gece boyunca kesintisiz bir uyku almasını sağlayabilirsiniz. Bebek nevresim takımı, bebek battaniye, bebek çarşaf, bebek pike, bebek yastık kılıfı, bebek yorgan ve müslin bezi gibi bebek odası aksesuarları ve tekstil ürünleri ile bebeğiniz için sağlıklı bir uyku ortamı yaratabilirsiniz. English Home kalitesi ile sunulan en iyi uyku ürünleriyle bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR