₺689,99 KDV Dahil
₺4.499,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺2.499,99 KDV Dahil
₺689,99 KDV Dahil
₺2.499,99 KDV Dahil
₺349,99 KDV Dahil
₺1.199,99 KDV Dahil
₺1.149,99 KDV Dahil
₺1.199,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺2.999,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺2.499,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺3.189,99 KDV Dahil

Yolluk

Yolluk Halı Modelleri

Dahili mekanlarda dekorasyonun tamamlanmasında halıların yeri büyüktür. Halılar görsel bütünlüğün sağlanmasında kurtarıcı parçalardır. Farklı mekanlarda farklı halı tiplerinin kullanılması gerekmektedir. Bunlardan birisi de dar alanlarda kullanıma en uygun olan yolluklardır. Halı yerleştirilemeyecek kadar dar alanlarda direkt elimizin gittiği yolluklar oldukça işlevsel ürünlerdir. Koridor, antre, banyo, konsol önü gibi dar alanlarda yolluk kullanımı doğru seçim olacaktır. Her ihtiyaca yönelik çeşit çeşit yolluklar bulunmaktadır. İhtiyaçlarınızı belirleyip tercihlerinizi buna uygun yapabilirsiniz. Yolluk ölçüleri modellere göre farklılaşmaktadır. Yolluk modelleri şu şekilde sıralanmaktadır;

●  Kaydırmaz yolluk,

●  Yolluk halı,

●  Yolluk kilim,

●  Yolluk paspas.

Yaz aylarında zemin boş kalmasın diye ya da alana ferah bir görüntü katmak için ince yolluklar tercih edilebilir. Püsküllü olanlar en çok rağbet gören modellerdir. Mevsim değiştiğinde kolayca daha kalın modellerle değiştirebilir. Kış aylarında zeminin soğuk olması sebebiyle daha kalın modeller seçilir. Bu arayıştaysanız peluş yolluklar şık tasarım örnekleridir. Bu yolluk modelinde uzun ve yumuşak tüyler vardır. Farklı modelde ve renkte birçok alternatifi mevcuttur.

Hasır yolluklar, antrede vestiyer ya da ayakkabılık mevcutsa bu mobilyalarla bütünlük sağlaması için doğru tercih olacaktır. Jüt halı ya da bambu yollukta hasır yolluk çeşitlerindendir. Hasır yolluk kullanımının dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Çünkü güneş ışığı bu jüt, bambu ya da hasır liflerine zarar verebilir. Koltuk, vestiyer gibi ağır mobilyaların altına konulmamalıdır. Eğer konulmak isteniyorsa mobilyaların bacağına keçe tamponlarla destek yapılması gerekir.

Kullanım amacı itibariyle çok kirlenen banyo, mutfak gibi alanlarda sıkça yıkanabilir yolluklar kullanılır. Kolay temizlenmesi ve çamaşır makinesinde yıkanınca deforme olmaması yıkanabilir yolluğun tercih edilme sebebidir. Duvarlarla arasına mesafe konularak yerleştirilen ve fayans gibi kaygan zeminlerde ilk tercih edilen model kaydırmaz yolluklardır. Banyo zeminlerinde kaymayı en aza indirmek için jel tabanlı olanlara bakmak doğru seçim olacaktır. Bu şekilde yaralanmanın ve kaymaya bağlı olarak düşmenin önüne geçilmiş olur.

Özelliklerine göre olduğu gibi desenlerine göre de yollukları ayırabiliriz. Düz renkli, püsküllü, kesme, keçe tabanlı, tuğla desenli, mermer desenli, dijital baskı aynı zamanda 3D baskı gibi en çok kullanılan modelleri de kategorize edebiliriz.

Yolluk Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yolluk halı seçerken ilk dikkat etmeniz gereken husus neresi için seçtiğinizdir. Çünkü evin her bir odası veya zemini bizlere farklı ihtiyaçlar doğurabilir. Banyo için yolluk modellerine bakınıyorsanız zemin dikkate alınarak kaydırmaz tabanlı modellere yönelmenizde fayda vardır. Zeminler çok kolay kirlenen alanlar olduğu için yolluk modelinin kolay temizlenebilir olması işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda banyo için tercih edilen yolluk modellerinde, suyla temasında deforme olmayacak materyallerin kullanıldığı modelleri seçtiğinizden emin olmalısınız.

 

Mutfağınız için yolluk seçerken evin bu bölümünün diğerlerinden daha çok kirlendiğini göz önüne alarak tercihinizi yapmalısınız. Kolay temizlenebilen modeller mutfakta kullanım için çok uygunlardır. Yatak odasında ise takım olan modellerle ya da seçilen bir modelden iki tane alınarak kendi takımınızı oluşturma gibi seçeneklerle ilgilenmelisiniz. Çünkü genellikle yatak odalarının sağ ve sol taraflarında birer adet konsol bulunmaktadır. Her konsolun önüne bir tane olacak şekilde konumlandırılması yatak odasında bütünlüğü sağlaması için önemlidir.

Antre, koridor gibi insan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda dayanıklılık seviyesi yüksek modeller tercih edilmelidir. Bu alanlar dar ve karanlık olduğu için açık renkli yolluklar daha aydınlık bir görünüm sağlayacaktır. Salonda jüt veya hasır yolluk kullanmak şık bir görüntü yaratırken doğal içerikli maddeler olması da bu modellere artı katıyor. Salon halısı ve post halı üretiminde tercih edilen materyaller de önem taşıyor. Ama güneş alan odalarda hasır veya jüt yolluk kullanımına dikkat etmek gerekir. Bu materyallerin güneş ışığına maruz kalması liflere zarar verebilir.

Yolluk halı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de yolluk kullanmak istediğiniz alanın ölçüsüdür. Özellikle koridorlar gibi alanlarda ölçü almadan yapılan seçimler yolluğun uzun ya da kısa gelmesi gibi problemleri beraberinde getirir. Paspas şeklindeki yolluklarda ölçü çok elzem değilken halı gibi kullanılmak istenen yolluklarda alanın ölçüsü çok önemlidir. Seçtiğiniz alana uygun olarak oval, yuvarlak ya da düz modellere bakılabilir.

Her odanın farklı ihtiyaçları tespit edildikten sonra bunlara uygun özellikte yolluklar seçilmelidir. Modelleri seçerken dekorasyonunuza ne kadar uyumlu, ortamla bir bütünlük sağlıyor mu gibi kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Mutlaka ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi bir arada karşılayan yolluklar bulunur. Birçok renk ve model alternatifi bulunan yolluklar bu noktada sizi asla mutsuz etmezler. Tasarım konusunda yollukları seçerken ön plana çıkarmak istediğiniz noktayı seçin. Zemini ön plana çıkarmak istiyorsanız daha desenli modellere yönelebilirsiniz. Ama mobilyaların ön plana çıkmasını istiyorsanız daha düz ve gri renkli modellerden yana tercihinizi yapabilirsiniz.

Yolluk Halılar Nasıl Kullanılmalıdır?

Antrede tercih ettiğiniz bir yolluğun eve girdiğinizde karşılaşacağınız ilk alan olduğunu göz önüne alarak seçiminizi yapmalısınız. Boğucu ve tüm zemini kaplayan modellerden uzak durmalısınız. Duvarla aradaki mesafe yanlardan en az 10’ar cm olmalıdır. Kesilerek yapılmış yolluklara overlok işlemi mutlaka uygulanmalıdır. Hem daha temiz bir görüntü oluşturur. Hem de zamanla yıpranmasını geciktirmiş olursunuz. Çünkü overlok işlemi yapılmayan yolluklar uçlardan sökülmeye başlar.

Yolluklar sadece dar alanlar için kullanılmaz. Bazen büyük odalarda da ortamın ağırlığını kırmak adına kullanılabilir. Büyük mekanlarda kullandığınız yollukların hepsini aynı boyutta tercih etmeyin. Aynı boyutta birden fazla halı alanın daha dar gözükmesine sebep olmaktadır. Farklı boyutlarda aynı modelden yolluklardan kullanılmalıdır. Küçük ve dar alanlarda önemli olmasa da büyük mekanlarda halı yerine kullanılacak yollukları tercih ederken hem gece hem de gündüz ışığında nasıl durduğunu test edebilirsiniz. 

Yolluk Halı Nasıl Olmalıdır?

Yolluk halılar bulundukları yere göre bazı özelliklere sahip olmalıdırlar. Çocuk odasında ya da koridorda kullanılan halılar kaydırmaz özelliğe sahip olmalıdır. Aynı zamanda kolay kirlenen yerlerdeki yolluk paspaslar kir tutmayan, makineye atılabilir ya da elde kolayca temizlenebilir olmalıdırlar. Ortamla uyumlu tercih edilmelidir. Birçok seçeneği bulunan bu ürünlerin içerisinden sizin dekorasyonunuza uygun bir alternatif bulabilirsiniz. Özellikle mutfak için tercih edilen yolluklarda uzun tüylü modeller kullanılmamalıdır. Çünkü bu tüylerin arasına giren kırıntıların temizlenmesi oldukça zordur.

Yolluk Halı Nasıl Temizlenir?

Birçok kullanıcı “yolluk halı nasıl yıkanır?” sorusunun cevabını merak etmektedir. Yolluk halıları temizlerken malzemesine ve kullanıldığı alanlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer halı şeklinde bir yolluğunuz varsa bunu sulu elektrik süpürgeleriyle kolayca temizleyebilirsiniz. Böyle bir cihazınız yoksa bu işi profesyonel olarak yapan insanlardan yardım alabilirsiniz. Ama birçok yolluk, kilim veya paspas şeklinde olduğu için temizliği de oldukça basittir. Çamaşır makinesine atarak kolayca temizleyebilirsiniz. Çamaşır makinesine atma işlemini yapmadan önce mutlaka yıkama talimatlarını okuyunuz. Kaç derecede ve hangi programda yıkanması gerektiğini öğrendikten sonra bilinçli bir şekilde yıkayınız.

Sadece bir noktası lekelenen yolluklarınızı arap sabunu ve suyla temizleyebilirsiniz. Ama bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus da lekenin üzerine kaynar suyu dökmemektir. Çünkü kaynar su lekenin derine işlemesine sebep olur. Eğer yolluk halılarınız jüt, bambu ya da hasırsa bunları silerek temizlemelisiniz. Kolay temizlenen bu yollukların üzerine sıvı döküldüğünde hemen tampon hareketlerle sıvının etrafına yayılmasına izin vermeden müdahale etmelisiniz. Makineye atmak durumunda kalırsanız narin programı seçtiğinizden emin olun.

Yolluk Fiyatları Ne Kadar?

English Home’da birçok yolluk alternatif vardır. Çeşitliliğin çok olması fiyat yelpazesini geniş tutmaktadır. Diğer bütün eşyalarda olduğu gibi yolluğunuzda olmasını istediğiniz bazı özellikler fiyatta artışa sebep olmaktadır. Makine üretimi, el işçiliği, malzeme, pamuklu, polyester gibi etmenlere göre yolluk halı fiyatları da değiştirmektedir. Bu sebeple kendinize fiyat aralığı belirlemeden önce ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Örneğin kış ayında zemine temas ettiğinizde yumuşaklık ve üşümemek istiyorsanız peluş yolluklara yönelmelisiniz. Artık sizin arama kriterleriniz sadece yolluklar değil, peluş yolluklar olarak daralmaktadır. Bu seçeneklerin arasından bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Hemen English Home’un özel tasarımlarını inceleyerek size en uygun yolluk modelini kolaylıkla satın alabilmeniz mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR