Alışveriş Çantası

Alışveriş Çantası

Dünya ne kadar değişirse değişsin, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, bazı nesneler önemini hiçbir zaman kaybetmezler ve hatta zamanla değer kazanırlar. Takasın başladığı günden beri var olan alışveriş çantaları, form ve fonksiyon açısından benzer kalsalar da ‌üretildileri malzemelerin ve tasarımlarının çeşitlenmesiyle görsel önemleri artmıştır. ‌English ‌‌Home'un halıdan kilime, biblodan tabloya kadar uzanan geniş ürün yelpazesinde alışveriş çantası modelleri de bulunuyor. Koleksiyondaki tüm objeler gibi çantalar da estetik ve kalitenin bir arada bulunduğu özgün ürünlerdir.

 

Bez Alışveriş Çantası Nasıl Temizlenir?

Tekrar tekrar ‌kullanılabilme özellikleriyle kıymet kazanan bez çanta modelleri, doğru temizlendikleri takdirde uzun süre eskimeden amaçlarına hizmet etmeye devam eder. Her kullanımında farklı nesnelerle teması olan bu eşyaların sık sık temizlenmesi sağlık açısından da büyük önem taşır.

 • Yıkama işlemine başlamadan önce ürünü ters çevirip silkeleyerek küçük partiküllerden kurtulun. Dış yüzeyinin renklerini koruyabilmesi için yıkama, kurutma ve ütüleme işlemlerini de ters çevrili vaziyette yapın.
 • Yıkama koşullarının belirtildiği etiketi kontrol etmeyi unutmayın. Sterilizasyon için, mümkünse 60 derece daha iyidir fakat her malzemeyi bu ısıda yıkamak mümkün değildir. Etikette çamaşır makinesinde yıkamamanız yönünde uyarı var ise çamaşır suyu gibi ağartıcılar kullanmadan, suda bir müddet beklettikten sonra zedelememeye dikkat ederek elde yıkayın.
 • Katlanabilir alışveriş çantasını temizlemeye başlamadan önce ise, kat yerlerini mandal, paket lastiği gibi bir malzemeyle sabitleyip istenmeyen deformasyonları ‌engelleyebilirsiniz. 
 • Bez çantanızı bebek eşyalarını taşımak için kullanıyorsanız, temizliğinde de bebek & çocuk kategorisi ‌giysilerindeki prosedürleri uygulayın. Alerjen veya ‌toksik kimyasalların dolaylı yoldan bile olsa bebeğinize temas etmesini önlemiş olursunuz.
 • Çantanızı yıkayamıyorsanız asarak havalandırabilir, güneş altında mikropların ölmesini sağlayabilirsiniz. Lavanta benzeri doğal malzemelerle veya oda spreyleri ile, daha önceden taşınan gıdaların kokusunun kaybolmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sentetik malzemelerden üretilmiş alışveriş çantası modelleri silinmeye uygundur ve sabunla ve suyla rahatlıkla temizlenebilir.
 

Bez Çanta Nerelerde Kullanılır?

 • Bu eşyaların ilk akla gelen kullanım yerleri tabii ki market ve pazar alışverişleridir. ‌Plasitk poşetler gibi kolay yırtılma riski taşımamaları, gıdaların tat ve kokularını bozmamaları, tekrar kullanılabilir olmaları sebebiyle tercih edilirler. Tek kullanımlık poşet tüketimini ‌azalttığı için çevrecidirler. Bez çanta fiyatları, kullanım sayıları da dikkate alındığında oldukça makuldür.
 • Araba bagajında bulundurulacak bez torbalar, hem mevcut dağınıklığın üstesinden gelir hem de ihtiyaç halinde çok iş görür. Yol kenarından toplayabileceğiniz kır çiçeklerini, kozalakları, bir sahil gezisinden sonra hatıra olarak eve götürmek isteyebileceğiniz deniz kabuklarını, bagajınızı kirletmeden taşıyabilmeniz için ‌hazırlıklı olmanız gerekir.
 • Kol veya sırt çantanızın alt kısmına yerleştireceğiniz bir katlanabilir alışveriş çantası, hem astar vazifesi görür hem yer kaplamaz hem de beklenmeyen zamanlarda günü kurtarır. Islanan bir ceketi elde taşımamak için, kayışı kopan çantanızı koymak için, belki de ‌sürpriz bir doğum günü hediyesini saklayarak götürebilmek için ilave bir çantaya ‌ne zaman ihtiyacınız olacağı hiç belli olamaz. Küçük boyuttaki alışveriş çantalarını makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz.
 • Bebek arabalarının alt kısmında bulundurulacak bez çantalar mutlaka işe yarar. Her anne baba bilir ki evden ne kadar planlı çıkılırsa çıkılsın, bebekler sürpriz yapmayı sever ve planlandığınız şekilde eve geri dönemezsiniz. Kirlenen kıyafetleri ‌derli toplu şekilde geri getirebilmek için arabanın bir köşesine asılabilen, ağzı kapanabilen pratik bir taşıyıcıya ihtiyaç duyarsınız.
 • Ülkemizde kavun benzeri meyveler, bozulmadan daha uzun süre dayanmaları için file içinde yerden yüksekte muhafaza edilir. Kurutmak istenilen sebzelerin bez çantalar içinde asılarak tozdan korunaklı şekilde bekletilmesi, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinin aynı şekilde suyunun süzülmesi gibi yöntemler, gıda kültürünün vazgeçilmezleridir. Dikkat edilecek husus ise, bu amaçla kullanılacak malzemelerin gıda temasına uygun, steril, mümkünse boyasız doğal malzemeden yapılmış olmasıdır.

Eski Çantanızı Yeniden Değerlendirin

 • Tekstil boyasıyla eski bez çantanıza yepyeni renkler kazandırabilirsiniz. Batik benzeri alacalı desenleri tutturmak daha kolaydır ve bu desenler birçok objeye rahatlıkla uyum sağlar. Pamuklu yüzeylerde parmak boyası veya patates baskısı yaparak çok iyi sonuçlar elde ederken tıpkı çocukluğunuzdaki gibi eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
 • Bazı modeller ters-yüz kullanıma da olanak sağlar. İç kısımdaki dikiş payları rahatsız edici gözüküyorsa makas yardımıyla bu fazlalıkları püsküle dönüştürebilirsiniz. Kolay işlenebilir malzemeler olan tekstil ürünleri, üzerine işleme yapmaya, boncuk, perçin, pul benzeri objeler tutturmaya oldukça müsaittir. Eski bir ‌tişörtü büzüp keserek veya hasır parçalarını sağlamlaştırıp ‌sabitleyerek yeni kulplar yapabileceğiniz gibi, kenar kısımları kumaş şeritlerle belirginleştirebilirsiniz. Belki eskisinden de çok seveceğiniz yeni bir eşyaya sahip olmak için yaratıcılığınızı kullanmaktan çekinmeyin. 
 • ‌Vizyoner bir bakış açısıyla bez çantaları ev dekorasyonu gibi alanlarda da kullanarak harikalar yaratmak mümkündür. Tek ‌kulbundan salon duvarına ağzı açık şekilde asılacak bir çantanın içi, kuru çiçekle veya ağaç dallarıyla doldurulabilir. Mutfakta ise buğday başakları, biberiye, ‌rozmeri, kırmızı biber demetleri, hem görsel zenginlik katar hem de iştah açar. Kapı girişinde ise şemsiyelerinizi sıralayabileceğiniz bu dekoratif taşıyıcılar, yayıntıyı da önleyecektir.
 • Büyük balkon saksılarını eski alışveriş çantalarının içine oturtarak hem saksının çirkin görüntüsünden kurtulmuş olursunuz hem de zemine alttaki deliklerden toprak dökülmesini önlersiniz. Ayrıca saksının yerini değiştirirken kulpları kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.
 • İçi doldurulup ağzı dikilen bir bez çanta dekoratif bir kırlente dönüşebilir. Eski eşyanızın bu yeni formu, ev ve sokak hayvanlarının seve seve kullanacağı bir yatak olmaya da müsaittir. Sizin için önemini yitirmiş bir nesne, biraz emek ve sevgiyle, dört ayaklı bir canlının hayatını güzelleştirme potansiyeline sahiptir.

‌English ‌Home koleksiyonundan seçip sepetinize ekleyeceğiniz her ürün zarafet ve kolay kullanım gözetilerek tasarlanmıştır. Bu elit ürünleri aynı ‌zerafetle taşımak, belki de hediye etmek için şık bir çantaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Alışverişinizi tamamlamadan önce ilgili kategoriye göz atmanızda yarar var. ‌English ‌Home dokunuşu ile hayatınıza güzellik katın.   

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR