ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Çay Seti

Çay Seti

Çay bardakları, en keyifli sohbetlere, nefis yemeklere eşlik eden geleneksel ikram araçlarıdır. Bardaklar, sehpalarda ısı nedeniyle iz oluşmaması, çayın damlamaması, kolay tutulması ve serviste rahatlık için tabaklarla beraber kullanılır. Çay bardakları ile tabaklarının bir arada bulunduğu takımlar çay seti olarak anılır. Farklı çeşitleri bulunan setler, estetik görünümleri ile her evin ihtiyacı, çeyizlerin vazgeçilmezidir.

 

İkramlarınıza Estetik Katacak Çay Seti Modelleri

Çay seti takımları, hem günlük kullanım hem de özel zamanlar için tasarlanan farklı modelleri ile alternatif sunar. Günlük takımlarda daha sade tasarımlar tercih edilirken, özel ikramlar için hazırlanan modellerde, altın detaylar, işlemeler, kristal kesimler öne çıkar. Bardakların camdan olması geleneksel olsa da tabaklar farklı materyallerden üretilebilir. Porselen, alüminyum, bambu gibi malzemelerden tabaklar yapılabilir. Çeyizlik çay seti modelleri, misafir için tasarlanan takımlarla aynıdır. Daha görkemli ve şık modellerden oluşan setler, incecik camları, kaliteli malzemeleri, özel kesimleri, ve şık detayları ile çeyizlere eklenir. Takımların çeşitleri arasında farklı boyutlarda bardaklar da görülebilir. Klasik ince belli çay bardaklarının yanında daha büyük porsiyonlar sunan büyük çay bardaklarına da çeşitler arasında rastlayabilirsiniz.

 

Çay Seti Ne İşe Yarar?

  • Çay seti ikramlarda misafirlere uyumlu sunumlar hazırlamanızı sağlar.
  • Kıvrımlı bardaklar kolaylıkla tutulur, çay içimine estetik ve konfor katar.
  • Bardak ve tabaklar tam oturarak sallanmadan, güvenle servis yapmanız için tasarlanır.
  • Tabaklar sayesinde çay dökülse de çevreye saçılmaz, ısı sehpaya ulaşmadığı için iz bırakmaz.

Çay Setinde Neler Bulunur?

Setlerde, çay bardağı ve çay tabağı bulunur. Kimi takımda çay kaşıkları da yer alırken, bazı ürünler tepsi ve çaydanlıklar ile beraber takım oluşturur. Kullanıcılar ihtiyaçlarına, zevklerine göre diledikleri modeli edinebilir. Tüm parçaların birebir aynı desenli olması gerekmez, kimi tasarımlarda farklı desenler ancak uyumlu parçalarla bir arada yer alabilir.

 

Çay Seti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Ürünlerin 6 veya 12 kişilik çeşitleri bulunabilir. Set seçerken kişi sayısını dikkate alabilirsiniz.
  • Set ürünlerinin yemek takımlarınız, pasta tabaklarınız ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.
  • Çay içme alışkanlıklarınızı göz önüne alarak bardak boyutlarında seçim yapabilirsiniz. Büyük bardaklarda çay içmeyi seven misafirleriniz için büyük çay bardaklarından bulundurmayı tercih edebilirsiniz.
  • Günlük kullanım için çelik çay seti alırken, özel misafirleriniz için porselen çay seti alabilirsiniz. Eğer doğal ürünler kullanmaya yatkınlığınız varsa bambu çay seti size uygun olabilir.

 

Çay Seti Kullanımı

Setleri kullanırken yaratıcılığınızı kullanarak eşleştirmeler yapabilirsiniz. Boyutları uyuyorsa başka tabaklarla bardakları eşleştirerek kendi setlerinizi oluşturabilirsiniz. Takımları bir arada kullanmanız şart değildir. Gözeteceğiniz tek nokta bardak ve tabakların uyumu olmalıdır. Eğer takımda eksik parçalar varsa, iki takımı bir arada kullanarak ikramlarınızda çeşitler oluşturabilirsiniz. Ürünler, kırılabilir, narin malzemelerden oluştuğu için sert darbelerden kaçınmalısınız. Özellikle porselen ürünler kırıldığında kullanıma devam edilmemeli ve direkt çöpe atılmalıdır. Çay bardakları çok soğukken bir anda sıcak çay ile temas ettiğinde ısı farkı nedeniyle çatlayabilir. Bu sorunu önlemek adına bardakları ılık su ile çalkaladıktan sonra çayları doldurabilirsiniz. Setleri kullanırken şekerlik ve çay kaşıklarının da bardaklarla aynı tarzda olmasına dikkat etmelisiniz. Çiçek desenli bardakların yanında geometrik desenli bir şekerlik kullanmanız hoş olmayabilir. Bu nedenle eğer birden çok çay takımınız varsa, şekerlik ve tepsi ürünlerinde her tarza uyum sağlayacak desensiz parçaları tercih edebilirsiniz.

 

Çay Takımları ile Servis Nasıl Olmalı?

Çay servisi yaparken konuklarınızın sağından, onlardan müsaade isteyerek çay koymalısınız. Sıcak servis güvenlik riski oluşturduğundan, konuklarınızın ani hareket ihtimallerine karşı onları uyarmayı ihmal etmemelisiniz. Servis esnasında önce çayı ardından sıcak suyu ekleyebilirsiniz. Dem miktarı ne kadar çok olursa, çayın o kadar koyu olacağını aklınızda tutmalısınız. Kimi misafirleriniz çayı sütlü içmeyi tercih edebilir. Bunun için sıcak süt içeren bir sütlüğü servislerinize ekleyebilirsiniz. Sütlü çay servisi genellikle çay bardağında değil, porselen fincanlarda yapılır. Çay servislerinde bardakların toplanarak, doldurulup yeniden getirilmesi gelenektir. Ancak kimi zamanlarda çaydanlığın getirilmesi de söz konusu olabilir. Çay yanında ikram edilecek hamur işi veya pastalar varsa önce onların servis edilmesi, çayın sıcak olarak en son misafirlere götürülmesi gerekir. Masada da çay servisi yapılabilir, bu durumda çay bardakları sofrada su bardaklarının yanına konulur. Çay kaşıkları bardakların içine konularak ikram gerçekleştirilir. Kişiler limon dilimi rica ediyorsa, ayrı bir tabak içinde kesilmiş küçük limon dilimleri servis edilebilir.

 

Çay Seti Nasıl Temizlenir?

Çay koyu demi ile uzun süre bekletildiğinde bardaklarda sararma yaratabilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden yıkanması önerilir. Eğer özel bir baskı yoksa, çay bardakları bulaşık makinesinde yıkanabilir. Lekesiz bir temizlik isteniyorsa, bardaklar yıkanırken, makinede parlatıcı bulunduğundan emin olunmalıdır. Çay takımları elde yıkanırken klasik bulaşık deterjanı ve nazik temizlik sağlayan yumuşak süngerler kullanılabilir. Bardaklar kırılgan olduğundan temizlik esnasında dikkatli ve özenli davranılması gerekir. Uzun süre kullanımın ardından eğer bardaklarda sararma meydana gelirse limon suyu, eritilmiş limon tuzu ve beyaz sirkeli su içinde bardakları bekletebilirsiniz. Bardakların parlaklığını ve beyazlığını yeniden kazandığını görebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise bardakları çamaşır suyu damlatılmış suda bekletmektir. Ancak yoğun çamaşır suyu kullanımının daha çok sararmaya neden olabileceği bilinmeli ve az miktarda kullanılarak bardaklar iyice durulanmalıdır.

Çay seti fiyatları, takımın içeriğine, bardakların ve tabakların kaç kişilik olduğuna, parçaların ebatlarına, materyaline ve desenlerine göre değişebilir. Çay seti alırken tepsi, şekerlik ve çaydanlık tasarımlarına da bakabilir, uyumlu seçimlerde ikramlarınızda göz kamaştırabilirsiniz. English Home, geniş çay seti koleksiyonu ile hem günlük kullanım hem de çeyizler için birçok alternatif sunar. Siz de dilediğiniz modeli seçerek kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR