{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "name": " ", "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "ProductList" } }
29,99
*Her 150 TL'ye 30 TL İndirim!
59,99
*Her 150 TL'ye 30 TL İndirim!
DAHA FAZLA ÜRÜN GÖR
122 üründen 48 ürün gösteriliyor

Masa Örtüsü

Ev dekorasyonunda sıklıkla yararlanılan parçalardan biri de masa örtüleridir. Hem masalara hem de ortama şık bir görüntü kazandıran masa örtüsü modelleri, aynı zamanda yüzeylerin de zarar görmesini engeller. Dekoratif olmalarının yanı sıra masalarda hijyeni de temsil eden masa örtüleri, kullanım amacına göre farklı malzemelerden üretilir. Masa biçimlerine ve modellerine göre değişen masa örtüsü çeşitleri, farklı desen ve baskılar da içerir. Genellikle masa örtüsü modelleri; yemek masası, mutfak masası, sehpa ve çeyizlik masa örtülerinden oluşur.


Masa Örtüsü Nasıl Olmalı?

Seçilecek masa örtüsü eğer evde kullanılacaksa kullanım amacına uygun bir seçim yapılmalıdır. Örnek vermek gerekirse, aile üyeleri ile birlikte yemek yenilecekse canlı desenlere sahip renkli bir masa örtüsü kullanılabilir. Buna karşın arkadaşların davet edildiği bir yemek verilecekse kişisel zevkleri ve tarzı yansıtan dantel masa örtüsü ideal olur. Günlük kullanımlarda ise daha düz ya da soft renklerde bir masa örtüsü seçilebilir. Masa örtüleri, evin her alanında kullanıldığı gibi, genellikle salonlarda dekoratif aksesuar olarak tercih edilir. Salon masası için tercih edilen örtü modeli genellikle gösterişli ve kaliteli modellerden seçilir. Masa örtüsü takımı seçiminde evin genel dekorasyon özellikleri ile evde yaşayan kişilerin yaşam tarzı esas alınır. Daha klasik mobilyalar ile döşenmiş evlerde daha çok dantel, güpürlü, saten, ipek ya da kadife kesme masa örtüleri yer alır. Buna karşın minimal tarzın hakim olduğu daha sade çizgiler ile döşenmiş evlerde ise mikro petekli ya da daha düz renklerden oluşan pratik masa örtüleri bulunur. Eğlenceli ve dinamik bir ruha sahip olan dekoratif evlerde daha bohem tarzlara hitap eden canlı renklere sahip bambu ya da el dokuması masa örtüleri tercih edilir. Ayrıca masa örtüsü seçiminde önemli olan bir diğer kriter de masanın şeklidir. Buna göre kare, dikdörtgen, oval ya da yuvarlak masa örtüsü kullanılır.


Naylon Masa Örtüsü Nasıl Temizlenir?

Mutfak masalarında kullanılan masa örtüleri, aynı zamanda balkon ya da bahçe masalarında da kullanılan tarz ile benzerlik gösterir. Bu alanlarda kullanılacak olan modeller daha çok leke tutmayan masa örtüsü modellerinden tercih edilir. Kumaş olan mutfak masa örtüsü leke tutmamasının yanı sıra kolayca yıkanıp ütülenebilen modellerden seçilir. Buna karşın kolay silinebilen muşamba masa örtüsü modelleri de pratik kullanım için idealdir. Özellikle yemek zamanlarında kullanılan ve silinebilir masa örtüsü çeşitlerinden olan bu modeller, yemek bittikten sonra temizlenir ve kaldırılır. Yerine yine kumaş ve mutfak tarzına uyumlu yemek masa örtüsü serilir.


Naylon masa örtülerinin temizliği de son derece basittir. Genellikle mutfak masa örtüsü modelleri arasında kolay silinebilme özelliği sebebiyle tercih edilen bu tür masaların temizliğinde, nemli ve hafif sabunlu bir bez yeterlidir. Silindikten sonra ılık suyla nemlendirilmiş bir pamuklu bez ile kalıntıların iyice temizlenmesi yeterlidir. Bunların dışında eğer naylon masa örtüsü üzerine sos, salça, yağ gibi zor bile leke bulaşmışsa daha güçlü kimyasal temizlik maddeleri ya da aseton kullanılabilir. Temiz bir beze bir miktar aseton dökülür ve lekenin olduğu yer ovalanarak silinir. Bazı naylon masa örtüleri desenli olduğu için kimyasal çıkarıcılar sebebiyle zarar görebilir, renkleri silinebilir. Bu tip durumlarda naylon masa örtüsünün temizliğinde bulaşık deterjanı da etkilidir. Temiz bir beze dökülen bir miktar bulaşık deterjanı, hem lekeleri temizler hem de naylona parlaklık vererek hoş durmasını sağlar.


Farklı Alanlarda Pratik Masa Örtüsü Çözümleri

  • Lüks restoran ve kafelerde kullanılan masa örtüleri âdeta prestijin simgesi durumundadır. Bu alanlarda naylon masa örtüsü üzerine daha çok desenli ve gösterişli modellerden oluşan keten örtüler serilir. Misafirler kalktıktan sonra keten masa örtüleri kaldırılır ve alt kısımdaki naylon örtü kolayca temizlenerek üzerine yeni bir keten örtü serilir.
  • Daha makul küçük restoranlarda ince kumaşlar ve düz renklerdeki örtüler masaları süsler. Bunun yanı sıra daha Avrupaî restoranlar ile İtalyan restoranlarında gösterişten uzak, pötikareli masa örtüleri kullanıldığı görülür.
  • Dikdörtgen masaların kullanıldığı alanlarda 160 x 220 cm gibi klasik ölçülerde masa örtüleri vardır. Genellikle kir tutmayan PVC masa örtüsü modelleri olduğu gibi, polyester alternatifler de kullanılabilir. Özellikle runner tarzı masa örtülerinde polyester kumaşlar çok pratik kullanım sağlar. Kare masa örtüsü olarak tercih edilen runner'lar hem günlük yaşamda hem de özel davetlerde kullanmaya uygun ürünlerdir. Yemek davetlerinde tercih edilen runner'larda dantel detayları, renkler, parıltılı süslemeler ya da kesimler farklı olabilir.
  • Özellikle Amerikan servis ile kombinlendiğinde oldukça sıra dışı bir görünüm sunan runner'lar son zamanlarda Fransız danteli kullanılarak da üretilir. Yemek sofralarında masa örtüsü ve runner seçimi, en az hazırlanan yemeklerde kadar önemli ve iddialı bir konudur. Bu yılın trendleri arasında, tabak modelleri ile kullanılan örtü ya da runner'ın kontrast oluşturacak tarzda kombinlenmesi yer alır.

Kullanım amacına göre değişen özelliklere sahip masa örtüsü fiyatları ürününü tekstil yapısına ve niteliğine bağlıdır. Dantelli, güpürlü ya da Fransız dantelinden üretilen masa örtüleri ürün kalitesine eş değer fiyatlarda olabilir. Genellikle daha küçük masalar için uygun olan modeller ile naylon masa örtüleri nispeten daha uygun fiyatlara sahiptir. Daha çok keten ve kadife modeller lüks davetler için önemli olduğundan, 10'lu peçete takımı ile birlikte servis edilebilir. Mutfaklardaki yemek masalarında ya da balkon, bahçe gibi alanlarda günlük kullanım için ideal olan masa örtüleri nispeten daha uygun fiyatlıdır. Bu tür örtüler polyester olabildiği gibi, pamuklu ve kir tutmayan kumaş yapısına da sahiptir. Çeyizlik masa örtüsü seçimi yapılırken genelde masa örtüsü ile uyumlu nakışlı sehpa örtüleri de tercih edilebilir. Siz de yaşam alanlarınız için en kullanışlı ve pratik masa örtüsü modelleri için English Home'a göz atabilir, beğendiğiniz ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.




FAVORİ ÜRÜN

Ürünü favori listenize eklediniz. Menüdeki kalbe tıklayarak tüm favori ürün listenizi görüntüleyebilirsiniz.