{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "name": " ", "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "ProductList" } }
84 ürün gösteriliyor
FİLTRELE
DAHA FAZLA ÜRÜN GÖR
84 üründen 48 ürün gösteriliyor

Kırlent

Ev dekorasyonunda kullanılan irili ufaklı pek çok üründen biri de kırlent çeşitleridir. Otururken rahatlık sunması açısından kullanılan dekoratif koltuk yastıklarına kırlent adı verilir. Son zamanlarda sıklıkla dekorasyonda tercih edilen kırlent modelleri, bulunduğu ortama stil sahibi bir dokunuş katan ürünler arasında yer alır. Sahip olduğu baskı, renk ve süslemeler ile son derce etkileyici parçalar olarak kullanılabilen modeller, modern tasarıma sahip yaşam alanlarından otantik odalara kadar her alanda kendine yer bulabilir.Koltukta Kırlent Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Dekoratif kırlent modelleri, genellikle oturma gruplarında ya da varsa tekli berjerlerin üzerinde tercih edilir. Genellikle kare formda olan modellerden bazıları dikdörtgen ya da yuvarlak olabilir. Sahip olduğu şekiller, motif ve baskılar ile farklı zevklere hitap edebilen bu minik yastıklar dekorasyonda büyük etkiye sahiptir. Simetri, oran ve uyum gibi kriterlerin hakim olduğu alanlar ile renk ve desenin üstünlük sağladığı mekânlarda pekâla rahatlıkla tercih edilebilir.

Herhangi bir alan için kırlent seçimi yapılırken öncelikle sorulması gereken bazı sorular vardır. Oda renklendirilmeye mi çalışılıyor yoksa kontrastlığın verdiği farklı bir uyum mu yaratılıyor? Peki, hangi tarz baskın: Modern, klasik ya da eklektik? Son olarak oda küçük ve karanlık mı yoksa aydınlık ve havadar mı? Tüm bu sorulara net şekilde yanıt verilirse, kırlent dekorasyonu ile tüm uyum bir düzen ahengi içinde oluşturulabilir.

Kanepelere şık bir sıcaklık kazandıran kırlent yastık modelleri, oturma odaları nispeten gibi küçük alanlarda davetkâr bir yapı sergiler. Özellikle peluş kırlent çeşitleri pastel renklerden seçilirse renk karmaşasından kaçınan kişiler için son derece ideal bir seçim olabilir. Aynı tonlarda tercih edilen diğer dekorasyon ürünleri ile koltuk takımları, aydınlık ve yalın bir ortam yaratmak için kullanılabilir.

Buna karşın cansız renklerden oluşan yalın bir odaya zıtlık kazandırmak için desenli modeller tercih edilebilir. Açık renklerde seçilen koltuk takımlarına dinamik renklerden oluşan kırlentlerin yerleştirilmesi, anında bir canlılık yaratacaktır. Bu konuda zamansız dekorasyon trendlerinden biri de oda içerisinde iki farklı eşyanın aynı renk ya da desenlerde kullanılması gerektiğidir. Mümkünse avize ya da perde ile kırlent renk ve desenleri aynı olabilir. Bu konuda en uygun seçim çift taraflı kırlent modelleri olabilir. Zamanla sıkıldığınızda diğer tarafın renk ve desenlerini kullanabilirsiniz. 

Minimalist bir tarza sahip olanlar için desen ve renklerin önemi yoktur. Koyu renklerde bir koltuk için sadece modern ama minimalist kırlent çeşitlerinden ilham alınabilir. Örneğin, siyah bir koltuk takımınız varsa hakim renkten uzaklaşmadan, koyu yeşil ya da gri yastık modelleri ile ustaca bir kontrast oluşturabilirsiniz. Böyle bir ortama sakin bir sıcaklık katmak isterseniz, payetli kırlent çeşitleri çok doğru bir tercih olabilir. Şayet kabartma ve tok desenlerden hoşlanıyorsanız goblen kırlent tam size göre!

Genel görünüm içerisinde odanın sahip olduğu renk paleti de kırlent seçiminde önem taşır. Duvarda baskın bir dekoratif tablo ile yastık renklerinin uyumu mükemmel bir kompozisyon oluşturabilir. Yine halı ya da perdenin kompozisyona eşlik eden renkleri ile her bir parçanın denge yarattığı alanlarda kırlentlerin gücünden destek alınabilir. Bu konuda uyumlu renklere sahip baskılı kırlent modelleri harika bir tercih olabilir. 

Bahçe mobilyalarında da konfor ve şıklık için tercih edilen modeller, genellikle canlı renklerden seçilir. Oturma grubunun büyüklüğüne göre 30 x 30 klasik ölçülerde kırlent kılıfı tercih edilebilirken tamamen sırt kısmına yaymak için 43 x 43 ebatlı dikdörtgen modeller de elegan bir görünüm sağlar. Kırlent kılıflarınızın içi için kırlent yastığı seçerken de boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Baskı ve desenleri konusunda farklılık gösteren pek çok model bulunabilir. Örneğin, deniz kenarındaki yazlıklarda daha çok yaz mevsimini çağrıştıran deniz, çapa ya da yelkenli baskılar tercih edilir. Buna karşın genç odalarında kelebek, kır çiçekleri ya da 3D baskılardan oluşan ve gençlere hitap eden yastıklar seçilebilir.Kırlent Nasıl Yıkanır?

Dekoratif bir ürün olsa da, günlük yaşamda sıklıkla dinlenme ve oturma sırasında kullanılan kırlentlerin temizliği oldukça önem taşır. Yıkama öncesinde kırlent kumaşı doğru değerlendirilmeli ve temizlik yöntemi buna göre seçilmelidir. Farklı türlere göre tercih edilen temizlik yöntemleri şunlardır:

  • -Günlük tarzda en fazla kullanılan modeller elyaf olan çeşitlerdir. Bu tür modellerde kılıfın çıkarılıp çıkarılmadığı kontrol edilmeli ve çıkarılabiliyorsa renklerine uygun olarak çamaşır makinesinde 30° - 40° sıcaklık aralığında yıkanmalıdır. Baskıları narin olan modeller açık havada, ancak direkt güneş altında kurutulmamalı ve tersinden ütülenmelidir. Aksi halde renklerde solma meydana gelebilir. Buna karşın çıkarılamayan kılıfa sahipse düşük sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkanmalı ve havadar bir alanda kurutulmalıdır. En son, kırlent eller arasında alınır ve alkışlar gibi bir hareket ile kabartılır.
  • -Kullanım alanı farklı olan ve daha modern evlerde tercih edilen yün kırlent modelleri, şıklığı ile ön plâna çıkan ancak temizliği zor olan ürünlerdir. Çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun olmayan yünlerin temizliği elde yıkama sayesinde yapılabilir. Yün yapısına zarar vermemek için, ılık su ve az miktarda bir deterjan ile elde yıkama yapılmalıdır. Durulama aşamasında bol su kullanmak gerekir. Kuruturken de havadar bir alanda güneş altında kurutma işlemi yapılabilir.
  • -Bazı kırlent kılıfları boncuk, payet ya da işlemelere sahip olduğu için, iç kısmı çamaşır makinesinde yıkanabilmesine rağmen kılıflar makinede bozulabilir. Böyle zamanlarda temizleme losyonu imdada yetişir. Bu tür kılıfların temizliğinde gereken malzemeler, temiz ve yumuşak bir bez ile kullanılacak temizleme losyonudur. Temizlik bezi nemlenecek kadar ıslatılır ve üzerine 2 yemek kaşığı kadar temizleme losyonu dökülür. Daha sonra kırlentler, motif ve işlemelerine zarar gelmeyecek şekilde nazikçe temizlenir. Silme işlemi tamamlandığında losyon izi kalmaması için nemli bir bez ile tekrar silinebilir.
  • -Yeterince kirlenmeyen ancak tozlanan kırlentler için elektrikli süpürgelerin koltuk fırçalarından yardım alınabilir. Fırça ile yastık üzerindeki kir ve tozlar yavaşça süpürülür.

Siz de yaşam alanlarınıza konfor katarken etkili bir dekoratif ürün de yerleştirmek isterseniz, English Home'a göz atabilirsiniz. Ulaşılabilir kırlent fiyatları yanında genel konsepte uygun salon dekorasyon ürünleri, perde ve masa örtüsü gibi pek çok çeşit sizleri bekliyor.


FAVORİ ÜRÜN

Ürünü favori listenize eklediniz. Menüdeki kalbe tıklayarak tüm favori ürün listenizi görüntüleyebilirsiniz.