{ "user": { "type": "identify", "data": { "id":"None", "user":{ "name": " ", "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "permission": "no" } } }, "page": { "type": "page Viewed", "data": "ProductList" } }

Kesme Tahtası

1 ürün gösteriliyor
FİLTRELE
1 üründen 1 ürün gösteriliyor

Kesme Tahtası

Kesme tahtaları sadece tezgahınızı en iyi şekilde kullanmanız için değil, aynı zamanda et, kümes hayvanları, sebzeler ve diğer yiyecekleri hijyenik ve güvenli bir şekilde hazırlamak için de bir zorunluluktur. Gıda güvenliği için çoğu durumda kaliteli bir tahta kesinlikle gereklidir.Kesme Tahtası Nasıl Seçilir?

Kesme tahtalarını seçerken dikkate alınması gereken üç ana faktör vardır. Bunlar tahtanın yapıldığı malzeme, yüzey alanı miktarı ve kalınlıktır. Bu üç özellik, tahtanın sadece estetiğini değil, aynı zamanda kullanım ömrünü, koku veya leke geliştirip geliştirmeyeceğini ve bıçaklarınızın ne kadar süreyle keskin kalacağını da etkiler. Günümüzde kesme tahtası yapımında kullanılan en yaygın üç malzeme; ahşap, kauçuk (veya plastik) ve ahşap fiber ‌kompozittir. Ayrıca ekmek kesme tahtası olarak kullanımı yaygın olan malzeme olarak cam veya seramik kesme tahtaları da bulunabilir. Malzemenin dışında bazı ekstra özelliklere sahip kesme tahtaları mutfak deneyiminizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Örneğin, plastik ayaklar tahtanın dengesini arttırır ve gelişmiş hava akışı sunar. Bununla birlikte tahtanızı ters çevirmeyi ve her iki tarafı da kullanmayı imkânsız hale getirir. Sıvıyı yakalayan oluklu kesme tahtaları, domates ya da soğan gibi sulu sebzelerle çalışırken harikadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli şekil ve boyutlarda tahta seçeneğiniz olsa da dikdörtgen tahtalar en popüler seçimdir. Örneğin, 20 ‌x 30 ya da 25 ‌x 35 gibi standart boyutların yanı sıra 45 ‌x 35 gibi daha büyük ya da 15 ‌x 25 gibi daha küçük dikdörtgen kesme tahtaları da bulabilirsiniz. Kalınlık açısından, profesyonel kalite ahşap tahtalar 2 ila 5 cm kalınlığındadır. Plastik kesme tahtaları ise genellikle 1 ila 2 cm kalınlığında, daha ince ve daha hafiftir.Ahşap ve Plastik Kesme Tahtalarının Avantajları

Ahşap kesme tahtası çeşitleri, estetik açıdan hoş, özellikle birinci sınıf aksesuarlardır. Bambu kesme tahtası gibi sadece güzel görünmekle kalmayıp aynı zamanda daha yumuşak bir kesme yüzeyi oluşturduklarından ve böylece bıçakların daha keskin kalmasına yardımcı olduklarından şeflerin tercihidir. Ahşap tahtalar, eğer uygun bakım yapılırsa yıllar boyunca kullanılabilir. Ahşap kesme tahtalarının temel dezavantajı, doğal bir ürün olmaları nedeniyle çevresel etkenlere bağlı olarak değişim göstermeleridir. Örneğin, doğrama tahtası olsun ya da olmasın ahşap malzemeyi çok fazla neme maruz bırakırsanız, bükülme ya da ek yerleri boyunca çatlama yaşanması kaçınılmazdır. Ayrıca pancar gibi güçlü pigmentlere sahip gıdalar da ahşabı kolayca lekeleyebilir ve soğan gibi kalıcı kokular tahtaya sinebilir.

Bununla birlikte, hem estetik görünümü hem de bıçak kullanımındaki sayısız avantajı nedeniyle mutfağınız için güzel bir tahta arıyorsanız, ahşap mükemmel bir seçimdir. Plastik kesme tahtaları ise ahşaba kıyasla daha uygun fiyatlı bir seçenektir. Estetik özellikler sizin için çok önemli değilse, dayanıklı, hafif ve temizlemesi kolay bir tahta seçeneği olarak plastik mükemmel bir seçimdir. Plastik kesme tahtaları, yüksek nem içeren ortam için ahşaptan daha yüksek performans sunar. En kaliteli ahşap tahtanın bile nem ile temas ettiğinde deforme olması kaçınılmaz olduğundan, bu gibi ortamlarda plastik en iyi seçenektir.Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

Plastik kesme tahtaları gözeneksizdir, bu nedenle bakteriler tahtanın yüzeyinde bulunur. Bununla birlikte, bakteriler genellikle bıçakların neden olduğu küçük oluklar içinde çoğalacak bir alan bulabilir. Neyse ki, plastik kesme tahtalarını temizlemek sadece su ve bulaşık deterjanı ile yeterince kolaydır. Bakterilerden gerçekten endişeleniyorsanız, plastik kesme tahtanızı sadece sebzeleri kesmek için kullanabilir; et, tavuk ve balık gibi gıdalar için ahşap tahtaları tercih edebilirsiniz. Ahşap, gözenekli bir yapıya sahip olmasına rağmen hijyen açısından plastikten daha güvenlidir. Ahşabın yüzeyi bakterileri emer, ancak ahşabın katmanlarında bakteriler yaşayamaz. Öte yandan ahşap kesme tahtalarının da uygun şekilde temizlenmesi ve düzenli olarak bakım yapılması gerekir.

Hem ahşap hem de plastik tahtaları elle temizlemek yeterince kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey sıcak su, bulaşık deterjanı ve bir fırça veya süngerdir. Bulaşık makinesi mutfağınızdaki çoğu şeyi temizlemek ve sterilize etmek için ideal olsa da ahşabı temizlemek için uygun değildir. Bunun nedeni, suyun tahtanın çatlamasına ve eğilmesine neden olabilmesidir. Bu küçük çatlaklar, bakterilerin üreme alanı haline gelir ve potansiyel olarak gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir. Kullanım talimatlarında aksi belirtilmediği sürece plastik kesme tahtalarını asla bulaşık makinesinde yıkamamalısınız. Yoğun ısı ve kostik koşullar kauçuk tahtaları aşındırır ve hasar verebilir.

 1. Kesme tahtasını sıcak suyla durulayın. Bulaşık deterjanını uygulayıp sıcak su ile nazikçe ovalayın.
 2. Ahşapta bıçak izleri, çizikler veya düzensiz yüzeyler fark ederseniz, bu bölgelere ekstra sert bir fırçalama yaptığınızdan emin olun.
 3. Tahtanın her iki tarafını da düzgün bir şekilde temizlediğinizden ve ovaladığınızdan emin olun.
 4. Kesmek için tahtanın sadece bir tarafını kullansanız bile et sularının diğer tarafa da akabileceğini unutmayın.
 5. Son olarak, her iki tarafı da sıcak suyla iyice duruladığınızdan emin olun. Ardından bir bez veya kâğıt havluyla tahtayı iyice kurulayın.
 6. Bükülmeyi ve çatlamayı önlemek ve aynı zamanda lekelere ve kokulara karşı koruma sağlamak için tahtanızı her iki ila dört haftada bir gıda yağı ile kaplayın ve parlatın.
 7. Sabit kullanılan, blok tarzı ve daha kalın ahşap kesme tahtalarının yüzeyinde durgun su veya yiyecek kalıntıları bırakmadığınızdan emin olun.


Kesme Tahtası Kokusu Nasıl Giderilir?

Tahtanızı düzenli aralıklarla temizlemek, bakteri ve dolayısıyla koku oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bulaşık deterjanı ile yapacağınız rutin temizlik işleminin yanı sıra beyaz sirke, limon ya da tuz gibi doğal mutfak eşyaları ile kesme tahtanızın hijyenini sağlayabilir, istenmeyen kötü kokuların üstesinden gelebilirsiniz.

 1. Kesme tahtasını kimyasal içermeyen bir ürün kullanarak temizlemek için bir ölçek beyaz sirkeyi, dört ölçek su ile karıştırın.
 2. Kesme tahtanızı birkaç dakika çözelti içinde bekletin.
 3. Ardından bol su ile durulayın ve bir bez veya kağıt havlu ile iyice kurulayın.
 4. Ahşabın bükülmesini veya çatlamasını önlemek için birkaç dakikadan fazla bekletmemeye dikkat edin.
 5. Limon ve tuz kullanarak kokuları gidermek için tahtaya deniz tuzu gibi kaba tuz serpin.
 6. Bir limonu ikiye bölün. Limon ve tuzu kesme tahtasının her iki tarafına yayılacak şekilde ovalayın.
 7. Beş dakika bekledikten sonra durulayıp kurulama adımlarını uygulayın.

Siz de mutfağınızda işlerinizi kolaylaştırmak ve hijyenik bir kullanım sağlamak istiyorsanız, çeşitli boyut ve şekil seçenekleri ile satışa sunulan ahşap ve bambu kesme tahtası modellerini inceleyebilirsiniz. Ahşabın kendine has dokusu ve rengi ile mutfağınızda her zaman güzel görünecek aksesuarlara sahip olabilirsiniz. Servis seti, ekmek sepeti, peçetelik, tuzluk- biberlik gibi mutfak eşyalarının yanı sıra peçete ve nihale gibi English Home mutfak gereçleri ile aradığınız şıklığı ve işlevselliği mutfaklarınıza taşıyabilirsiniz.

{ "productList": { "type": "Product List Viewed", "data": { "currency": "TRY", "products": [ { "product_id": "10029059", "position": 1, "sku": "000000010029059001", "category": "Kesme Tahtası", "name": "Basic Plastik Saplı Kesme Tahtası 35 Cm Pudra", "price": "24.99", "variant": "Z00273", "brand": "EnglishHome", "dimension11": "", "dimension13": " | ", "dimension14": "10029059", "dimension15": "000000010029059001", "dimension16": "24.99", "dimension17": "indirimsiz" , "dimension18": "Z02178", "dimension30": "35378", "dimension31": "" } ] } } }

FAVORİ ÜRÜN

Ürünü favori listenize eklediniz. Menüdeki kalbe tıklayarak tüm favori ürün listenizi görüntüleyebilirsiniz.