₺399,99 KDV Dahil
₺1.199,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺2.549,99 KDV Dahil
₺1.149,99 KDV Dahil
₺1.199,99 KDV Dahil
₺689,99 KDV Dahil
₺1.999,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺1.999,99 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
₺1.199,99 KDV Dahil
₺789,99 KDV Dahil
₺1.579,99 KDV Dahil

Mutfak Halısı

Mutfak Halısı 

Halı, pek çok evin en önemli dekorasyon malzemelerinden biri. Evlerin en çok vakit geçirilen yerlerinden biri olan mutfaklar için de çeşitli halı seçenekleri bulunuyor. Ada ve dolaplar arasında püsküllü bir modelden lavabo önündeki banyo paspası ve ahşap zemininizi kaplayan tam boyutlu alternatiflere kadar English Home'un zengin koleksiyonunda, her mutfağın ihtiyacına uygun seçenekler yer alıyor. Evinize renk, doku ve konfor ekleyen mutfak halısı modelleri, eviniz için düşündüğünüzden çok daha fazlasını ifade ediyor. Yuvarlak modellerden uzun dikdörtgen seçeneklere kadar mutfağınızın mimarisi ve dekorasyonu çerçevesinde tercih edilebileceğiniz birbirinden şık alternatifler için, English Home'un sizler için sunduğu modellere hemen şimdi göz atabilirsiniz. 

Mutfak Halısı Nasıl Olmalı?

Mutfağınızda şık, kaliteli ve fonksiyonel seçimler yapmanız için göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçlarını sizler için hazırlanan rehber aracılığıyla keşfedebilirsiniz. 

  • Mutfak halısı satın almadan önce evinizin ve genel olarak mutfağınızın ihtiyacını, mutfak gereçleri ve dekorasyonunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
  • Günün önemli bir bölümünü geçirdiğiniz mutfaklarınız için şık ve pratik kullanımı olan modelleri tercih etmeniz öneriliyor.
  • Bu anlamda kolay silinebilen veya yıkanabilen modeller mükemmel birer seçenek oluyor.
  • Yemek yapma ve yeme gibi aktivitelerin fazlaca yer bulduğu mutfaklarda güvenlik önlemlerini göz önünde bulundurmanız da önem arz ediyor.
  • Özellikle ahşap, mermer veya fayans gibi kayma riski oluşması muhtemel alanlarda, kaymaz mutfak halısı gibi alternatiflere yönelmeniz gerekiyor. 

Boyut ve Biçimi Göz Önünde Bulundurun

Mutfağınız için halı satın almadan önce ilk olarak gerçekleştirmeniz gereken eylemler arasında alanı ölçmek geliyor. Lavabonun önünde kullanılan paspaslardan geniş halı tercihlerine kadar satın almayı düşündüğünüz her ürünün alanınıza uyum sağlaması gerekiyor. Mutfağınızın uzunluğunu belirledikten sonra dolaplar ve halı arasında birkaç cm. boşluk kalacak şekilde modelleri değerlendirebilirsiniz. Yemek masasının altında kullanmayı düşündüğünüz modelleriniz için ise masa ve sandalyelerin dışarı çekilmesi halinde bile, halının içinde kalacak şekilde tercih edilmesi öneriliyor. Halının boyutu kadar yuvarlak, kare veya dikdörtgen gibi şekillerde olması da mutfağınızın yapısına göre değişiyor. Dar ve uzun alanlarda dikdörtgen modeller uygun olurken daha geniş bölgeler için yuvarlak halı seçenekleri dekorasyona daha iyi uyum sağlıyor. 

Malzemesine Dikkat Edin

Mutfak, yemek yapılan ve yenen bir alan olduğu için kirlenme potansiyeli en yüksek yerler arasında yer alıyor. Bu nedenle mutfak için tercih ettiğiniz halı malzemelerinin kolay temizlenebilen, kuruyabilen ve leke tutmayan özellikte olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Genel olarak düz dokuma halılar, mutfaklarda en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor. Bu modeller, polyester adı verilen sentetik malzemesi sayesinde daha kolay temizlenebildiği için, pek çok kişinin favori halı modellerinden biri olarak biliniyor. Kaliteli malzemesi sayesinde polyesterler dökülmeleri emmiyor. Pamuk karışımlı doğal kumaşlar daha çok lekeyi tutma eğilimi gösterdiğinden mutfak için kullanışlı olmayabiliyor. Jüt gibi doğal kumaşlar ise lifleri dayanıklı olduğu için kolayca temizlenebiliyor. Ancak bu tip doğal malzemeler, polyester tarzı sentetik halılardan daha çok bakım gerektiriyor. Halı satın almadan önce bakım ve temizlik talimatlarını çok iyi değerlendirmeniz önem arz ediyor. 

Kaydırma Potansiyeline Karşı Önlem Alın

Mutfak zeminleri genellikle, mermer, fayans ve ahşap gibi kaydırma potansiyeli yüksek malzemelerden yapıldığı için, tercih etmeyi düşündüğünüz halının kaydırmaz özelliği olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yere dökülen sıvılar veya temizlik malzemeleri de bu kaydırma riskini daha da yükseltebiliyor. Bu gibi durumlar için özel olarak üretilen kaymaz mutfak halısı seçenekleri, aileniz ve kendinizin güvenliği hakkında endişe etmeden ürünü rahatlıkla kullanılabilmenize imkân tanıyor. Kayma özelliğini ortadan kaldırmak için kendi güvenlik önlemlerinizi de alabilirsiniz. Halının altına yerleştireceğiniz pedlerle mutfağınızdaki kayma problemlerinin önüne geçebilirsiniz.  

Dekorunuza Göre Seçim Yapın

Mutfak halısı için alışveriş yaparken evin diğer tüm alanlarında olduğu gibi, dekorasyonu ve mimari tarzı göz önünde bulundurmanız önemli. Halı, pek çok açıdan kullanıldığı alanı daha görkemli ve şık gösteren bir unsur olduğu için doğru seçim yapmanız gerekiyor. Tek bir dekorasyon malzemesiyle büyük değişimler yaratmanızı sağlayan halılar; desenli, düz, püsküllü veya farklı geometrik şekillerde sunulabiliyor. Desenli bir model seçmeyi düşündüğünüzde mutfağınızın ana renklerinin başrolde olduğu baskılara yönelmeniz öneriliyor. Stil açısından daha dikkat çekici ve avangart seçimler yapmak için ortama kontrast yaratan renkleri seçebilirsiniz. Benzer şekilde çağdaş ve şık dekorasyon etkisi yaratabilmek için klasik mimariyle zıtlık yaratan daha rahat ve spor modellere yönelebilirsiniz. Mutfağınızdaki halıları, leke ve kir sorununa karşı biraz daha koyu renklerde tercih edebilirsiniz. Çeşitli dekorasyon objeleri ile mutfağınızın görünümü şık ve modern hale de getirebilirsiniz. 

Mutfak Halısı Nasıl Yıkanır?

Evin en çok vakit geçirilen alanlarından biri olan mutfakta kullandığınız halıların dökülen yiyecekler, zamanla biriken tozlar veya oluşan lekeler dolayısıyla daha sık yıkanması gerekebiliyor. Bu nedenle satın alırken leke tutmayan veya çamaşır makinesinde yıkanabilir mutfak halısı modellerini tercih etmeniz önem arz ediyor. Elbette ki halılarınızı profesyonel yıkama firmalarına yıkatma seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Ancak bu işlem, maliyetinin yüksek olması ve zaman gerektirmesi bakımından her zaman tercih edilemeyebiliyor.

  • Mutfak halınızı kendi çabalarınızla yıkamanız gerektiği durumlarda, talimatları okuyarak çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olup olmadığını göz önünde bulundurun.
  • Çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun olan mutfak halısı modelleri için boyutunun cihazınızın kapasitesine uygun olması önemli.
  • Halının makinenize sığması durumunda, sıkma gibi normal çamaşır yıkama işleminin gerçekleştirilmeyeceğini de unutmayın.
  • 30 derece sıcaklıkta deterjansız şekilde yıkayabileceğiniz halınızı, birkaç gün tamamen kuruması için mümkünse hava ve güneş alan bir alanda bekletin.
  • Çamaşır makinesinde yıkanmayan modellerin ise halı şampuanı gibi özel olarak geliştirilen ürünlerle temizliğini sağlayabilirsiniz. 

English Home, ulaşılabilir fiyatları ve birbirinden şık modelleriyle mutfağınızda şık ve ferah bir ortam yaratmanızı sağlıyor. Siz de hemen şimdi, evinizin havasını değiştirecek birbirinden farklı renk, stil ve desen alternatifindeki English Home mutfak halısı modellerini keşfedin!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR